Za onekoji su sujevjerni 15. april bio mogao biti dan kada ne bi poželjeli izaći iz kuće. Naime na ovaj datum se desilo nekoliko tragičnih događaja tokom godina a mi donosimo neke od njih. Ima onih koji vjeruju da je današnji dan pogođen nesrećom kao rezultatom mučnih događaja koji su se dogodili u prošlosti. To uključuje gubitak, patnju, tjeskobu i muku. U svjetlu takvih incidenata koji su se odvijali u sadašnjosti, razumljivo je osjećati nelagodu i razmišljati o mogućnosti daljnjih nepredviđenih događaja. Čista slučajnost i neporeciva istina ove stvarnosti dovoljni su da izazovu drhtaj strepnje.U sljedećem prikazu predstavljamo niz događaja koji su doveli do toga da je ovaj sudbonosni dan označen kao proklet, dok također istražujemo valjane razloge iza prevladavajućeg osjećaja paranoje i povećanog opreza.
Godina 1865. obilježila je nesretnu smrt Abrahama Lincolna.
Abraham Lincoln, 16. predsjednik Sjedinjenih Država, tragično je preminuo dan nakon atentata na njega u kazalištu Ford u Washingtonu. Dok je 14. travnja bio na predstavi “Our American Cousin”, Lincoln je sjedio u kutiji na balkonu. U to vrijeme ga je John Wilkes Booth, poznati južnjački glumac i konfederacijski špijun porijeklom iz Marylanda, kradomice upucao u glavu, što je rezultiralo smrtonosnom ranom. Predsjednik je pao u komu i podlegao ozljedama devet sati kasnije, točnije u 7:22 ujutro 15. travnja 1865. godine.
Godine 1912. dogodilo se tragično potonuće Titanica.
Tijekom svog inauguracijskog putovanja od Velike Britanije do Sjedinjenih Američkih Država, “Titanic”, koji je tada bio najveći i najraskošniji putnički brod, tragično je propao. Pod zapovjedništvom kapetana Edvarda Smitha, brod se sudario s santom leda znatnom brzinom nešto prije ponoći, dok je prevozio otprilike 2200 putnika. Zapanjujuće, bilo je potrebno samo dva sata i 40 minuta da brod potone, što je rezultiralo razornim gubitkom od preko 1500 života.
Godine 1979. Crnu Goru je doživio razorni potres.
Crnu Goru je 15. travnja 1979. godine doživio razorni potres, koji se svrstava u red najkatastrofalnijih događaja u bivšoj Jugoslaviji. Bilans je bio golem, s više od sto izgubljenih života, oko 600 ozlijeđenih osoba, a više od 80 tisuća ljudi raseljeno je iz svojih domova. Epicentar potresa bio je u Jadranskom moru, između Ulcinja i Bara, svega 15 kilometara od obale.
Njegova magnituda zabilježena je na sedam jedinica Richterove ljestvice, što je jednako devet stupnjeva Mercalijeve ljestvice. Teško su pogođeni gradovi Ulcinj, Bar, Petrovac, Budva, Tivat, Kotor, Risan i Herceg Novi, a razaranje se proširilo na 250 naselja.
Godine 1986. svjedočimo bombardiranju Libije.
- Kao odgovor na eksploziju u diskoteci u Berlinu koja je odnijela živote dvojice američkih vojnika, američke zračne snage izvele su bombaške napade na Tripoli i Benghazi. Washington je Libiji pripisao teroristički čin i poduzeo vojnu akciju. Tragično, bombardiranje je rezultiralo gubitkom 41 života, uključujući posvojenu kćer libijskog predsjednika Moamera Gadafija.
Godina 1989. obilježila je tragičan događaj poznat kao Hillsboro tragedija.
Stadion Hillsborough u Sheffieldu bio je poprište tragičnog događaja 15. travnja 1989. godine tijekom polufinalne utakmice FA kupa između Liverpoola i Nottingham Foresta. Ovaj incident, koji je rezultirao najvećom sportskom katastrofom u Velikoj Britaniji, uključivao je urušavanje tribina. Tragično, 96 osoba je izgubilo život, dok je preko 700 drugih zadobilo ozljede. Od tog kobnog dana krivnja za ovu nesreću prvenstveno se pripisuje policiji koja je odgovorna za dopuštanje prekomjernog broja gledatelja na stadion.
Godine 1997. na hodočasničkom mjestu u Meki izbio je razorni požar.
Tragični požar progutao je šatorsko naselje u blizini Meke u Saudijskoj Arabiji, rezultirajući razornim gubitkom 343 života.
Broj leta 129-2002 Air Chaina.
Tragično je da je 128 života izgubljeno kada se zrakoplov Air China srušio zbog nepovoljnih vremenskih uvjeta, od ukupno 167 osoba na letu.
Godine 2005. dogodio se tragičan incident na Žabalskom mostu.
Tragičan incident dogodio se na magistralnom putu Zrenjanin – Novi Sad, gde se dogodila teška saobraćajna nesreća. Autobus “Autobanata” survao se u Tisu nakon što je pao sa Žabaljskog mosta. Tragično, više od deset osoba izgubilo je živote, a petnaestak je zadobilo ozljede. Potraga za tijelima trajala je nekoliko dana duž obale rijeke Tise.
Erupcija vulkana Ejafjallajokull 2010. dospjela je na naslovnice.
20. ožujka dogodila se prva erupcija vulkana Ejafjadlajekidl na Islandu. Nakon toga uslijedila je druga erupcija 14. travnja, koja je u konačnici rezultirala najvećim prekidom zračnog prometa ikada izazvanim prirodnom katastrofom u Europi. Sljedećeg dana, 15. travnja, zbog toga je bezbroj pojedinaca ostao zaglavljen u zračnim lukama događaj bez presedana.
2013. godinu obilježio je tragičan događaj na Bostonskom maratonu.
Tijekom poznatog Bostonskog maratona u Sjedinjenim Američkim Državama 15. travnja 2013. dogodio se tragičan incident koji je rezultirao gubitkom tri života i više od stotinu osoba koje su zadobile ozljede. Dvije eksplozije dogodile su se u blizini cilja maratona, a policija je naknadno otkrila još jednu neeksplodiranu bombu. Osumnjičenici za koje se vjeruje da su odgovorni za ovaj gnusni čin su braća Tsarnaev, Dzhokhar i Tamerlan, koji su čečenskog porijekla.
2015. godina svjedočila je tragičnom događaju koji se odvijao na području Mediterana.
Najveći i najtragičniji incident koji se dogodio na opasnom putu iz Libije bilo je prevrtanje broda u blizini talijanskog otoka Lampeduse, što je rezultiralo gubitkom od preko 800 života. Ovo plovilo je prevozilo izbjeglice, a od brojnih nesreća koje su se dogodile na ovom opasnom putovanju, ova je najrazornija. Svega 28 osoba uspjelo je preživjeti iskušenje.
Kultnu katedralu Notre Dame tragično je progutao plamen tijekom 2019. godine.
Tijekom razorne 2019. godine, globalna zajednica svjedočila je razornom požaru koji je zahvatio glasovitu Notre Dame, nadaleko priznatu bogomolju. Nažalost, krov i toranj su podlegli plamenu; međutim, brzom akcijom vatrogasaca sačuvano je preostalo arhitektonsko čudo.