Kako izgleda kineski jutarnji ritual i kakva su njihova vjerovanja o njegovom doprinosu dugovječnosti? Kvaliteta našeg životnog stila, fizički napor, izbor prehrane, pa čak i zrak koji udišemo i voda koju konzumiramo, utječu na naše cjelokupno zdravlje i životni vijek. Za Kineze je značaj vode posebno vrijedan pažnje.

Njihova dnevna rutina uključuje jednostavan i siguran ritual koji nudi brojne prednosti. Uvjerite se u jednostavnost ove prakse i goleme dobrobiti koje može pružiti. Svako jutro Kinezi imaju ritual ispijanja čaše vode na prazan želudac. Međutim, oni ne piju samo vodu iz slavine niti uživaju u specijaliziranoj flaširanoj vodi izvanrednih kvaliteta.

Tajna je u pripremi. Topli napitci imaju veliko značenje u kineskoj kulturi, jer ne samo da daju toplinu, već i daju energiju i imaju dubok utjecaj na dugovječnost, prema njihovoj tradicionalnoj medicini. Ispijanje tople vode čim se ujutro probudite dugogodišnja je tradicija koja se prenosi generacijama, a pokazalo se da tu narodnu mudrost podupiru i znanstvena istraživanja.

Studije, poput one iz 2003. godine, potvrdile su da konzumacija tople vode na prazan želudac i prije jela može značajno pospješiti metabolizam za 30-40 posto i pomoći u eliminaciji toksina iz tijela. Ovo ne samo da promiče cjelokupno zdravlje, već služi i kao vrijedan alat za pojedince koji žele izgubiti višak kilograma.

Uz to, jutarnji unos tople vode potiče pravilan rad crijeva, pospješuje apsorpciju hranjivih tvari tijekom dana i pruža zaštitu od štetnih virusa i bakterija. Konzumacija tople vode pruža brojne dobrobiti, uključujući ubrzanje sagorijevanja kalorija i regulaciju pražnjenja crijeva. Osim toga, potiče osjećaj sitosti i pomaže u sprječavanju nezdravih navika grickanja.

Štoviše, ispijanje čaše tople vode nakon obroka potiče proizvodnju probavnih enzima, što pomaže u ublažavanju probavnih problema kao što su zatvor i nadutost. Krvožilni sustav ima povoljne učinke tople vode, jer izaziva opuštanje krvnih žila i pospješuje protok krvi kroz cijelo tijelo. Osim toga, pozitivno utječe na osobe s visokim krvnim tlakom, što posljedično pogoduje radu bubrega.

Nadalje, topla voda pomaže u borbi protiv stresa i potiče stanje opuštenosti. Kada se konzumira prije spavanja, olakšava proces uspavljivanja i poboljšava ukupnu kvalitetu sna. Baš poput toplog čaja ili ljekovitog bilja, topla voda može biti snažan saveznik u borbi protiv curenja nosa uzrokovanog prehladom ili infekcijom sinusa.

Povećanjem prokrvljenosti sluznice i smanjenjem otoka, povišena temperatura pomaže u ublažavanju upornog curenja nosa i pomaže u njegovom izbacivanju iz organizma. Isti princip vrijedi i za kašalj. Topla voda djeluje kao prirodni ekspektorans, razrjeđuje sluz i olakšava njeno izbacivanje. Osim toga, pruža olakšanje kod upale grla.

BONUS TEKST

Prema riječima nutricionista s Harvarda, konzumacija hranjivog doručka može uvelike poboljšati koncentraciju i kognitivne funkcije. Odabir doručka je evoluirao za većinu pojedinaca, koji se sada odlučuju za niz kaša ili sendviča. Osim toga, omiljene pekare nude peciva koja nalikuju slatkim desertima. Iskustvo kave doživjelo je transformaciju, sličnije milkshakeu zbog obilnih količina šećera, raznih slatkih sirupa i mlijeka koji su ugrađeni.

Dr. Uma Naido, psihijatrica i nutricionistica s Harvarda s bogatim iskustvom u proučavanju prehrane i funkcija mozga već dva desetljeća, objašnjava da konzumacija hrane ove prirode može dovesti do brzog povećanja razine šećera u krvi nakon čega slijedi nagli pad, što može pridonijeti razvoj neuroinflamacije.

Uma, koja čvrsto vjeruje u važnost hranjivog doručka, sugerira da postoje brojne slatke i jednostavne alternative koje možete izabrati. Ona preporučuje početak dana s osvježavajućom čašom vode prije nego što se prepustite svom omiljenom doručku. 1. Puding od chia sjemenki Prema nutricionistici, chia sjemenke obiluju vlaknima i imaju sposobnost hraniti korisne bakterije u probavnom sustavu, a istovremeno smanjuju upale.

Konzumacija chia sjemenki ima dodatnu korist jer poboljšava vezu između želuca i mozga, kao i potiče sintezu neurotransmitera koji poboljšavaju raspoloženje. Osim brojnih zdravstvenih dobrobiti, chia sjemenke posjeduju omega-3 masne kiseline koje imaju protuupalna svojstva, promiču zdravlje mozga, smanjuju stres i podržavaju kognitivnu funkciju i pamćenje.

Da biste napravili divan recept, pomiješajte tri žlice chia sjemenki s pola šalice željenog mlijeka, poput kokosovog mlijeka, i zasladite s malo meda. Za dodatni okus, pospite žličicom morske soli i cimetom po površini. Obogatite svoj jutarnji obrok uključivanjem divne kombinacije orašastih plodova, bobičastog voća, pa čak i mogućnošću uključivanja lišća kokosa.

Za doručak možete birati između omleta, kajgane ili fritaje. Za one koji konzumiraju jaja, vjerojatno su svjesni obilja esencijalnih nutrijenata kao što su zdrave masti, proteini i vitamini koji pridonose zdravlju mozga.

Žumanjci, konkretno, sadrže značajne količine vitamina D i serotonina, igrajući vitalnu ulogu u postizanju optimalne ravnoteže neurotransmitera koji reguliraju raspoloženje. Prema riječima dr. Ume, omlet, kajgana ili fritaja od jaja domaćih kokoši koje slobodno šetaju po travi najbolji su izbor zbog iznimne kvalitete i čistih sastojaka.

 

Besplatno