Ako imate i Vi svoju baštu u koju sadite razno povrće, danas se spremite da naučite kako da imate najveću berbu luka uskoro. S obzirom da je period sađenja počeo, ovo je najbolji način kako da posadite luk, a da dobijete dosta više nego što ste inače.

Luk, vrlo prilagodljivo povrće, ima dvostruku svrhu u našim kulinarskim nastojanjima. Može se uživati ​​sirovo u salatama ili se koristiti kao važan sastojak u raznim receptima. Njegova sveprisutnost u lokalnoj kuhinji govori o njegovoj sposobnosti da poboljša profil okusa gotovo svakog jela. Ne samo da doprinosi okusu, već se može pohvaliti i brojnim zdravstvenim prednostima za naše tijelo.

Pažljivim ispitivanjem stanja određenih regija u kojima se uzgaja luk, može se točno procijeniti kalibar rezultirajuće žetve. Kada lišće izgleda krhko i vitko, s primjetno izblijedjelom nijansom, postaje očito da luku nedostaje ključni element i da je potreban neki oblik modifikacije. Kako bi se pospješio rast biljaka, u sadašnjim okolnostima potrebno je koristiti dušična gnojiva.

Iako postoje brojni izbori koje treba razmotriti, ovaj određeni proizvod ističe se svojom jednostavnošću i dostupnošću. Kada je riječ o gnojidbi luka, jedna vrlo učinkovita opcija je urea, koja je tvar bogata dušikom koja sadrži gotovo 50 posto dušika. Prednost uree leži u njezinoj jedinstvenoj sposobnosti da pruži gnojidbu bez zakiseljavanja tla, ključnog elementa u uzgoju luka.

Za proizvodnju učinkovite otopine gnojiva, otopite približno 20 grama uree u 10 litara vode. Za optimalne rezultate predlažemo ponavljanje postupka gnojidbe svakih 10 do 14 dana, što će rezultirati divnim povećanjem količine lukovica. Odlučite li se upustiti u ovaj pothvat, bili bismo neizmjerno zahvalni ako biste nam ljubazno mogli dostaviti svoja otkrića. Uzgoj mladog luka u udobnosti vlastitog doma je i zadovoljavajući i jednostavan pothvat, čak i za pojedince koji nemaju pristup sjemenu.

  • Ovo vrlo prilagodljivo i ukusno povrće često se zanemaruje u području kućnog vrtlarstva. Živopisnu zelenu nijansu i jedinstveni okus mladog luka možete jednostavno doživjeti bez puno napora, a sve u granicama vlastite kuhinje. Korištenje ostataka kuhanih ostataka jednostavna je metoda za uzgoj mladog luka. Vrijedno je napomenuti da se mladi luk obično bere prije nego što se lukovica proširi i skup poveća u veličini, što je mnogima manje poznata činjenica.

Kako biste održali ekološki prihvatljiv način života koji eliminira otpad i jamči stalan dotok domaćeg luka, jednostavno rješenje leži u kupnji jedne vezice svježeg luka u lokalnoj trgovini ili supermarketu. Pažljivim obrezivanjem mladog luka, pazeći da otprilike jedan do dva centimetra korijena i bijelog dijela ostane netaknut, možete uzgajati vlastiti usjev luka bez potrebe za kupnjom dodatnog sjemena. Za početak, nema potrebe za loncem.

Započnite tako što ćete nabaviti staklenku ili malu čašu napunjenu vodom i pronađite slobodnu prozorsku dasku. Za optimalan razvoj, pazite da korijen mladog luka bude potpuno uronjen u vodu. Kako bi se osigurala sigurnost, ključno je da gornji dio mladog luka ostane stalno iznad vodene linije. Da biste vidjeli kako se čarolija razvija, locirajte suncem obasjano područje i dopustite da staklenka uživa u svojoj svjetlosti. Kroz dosta sunčeve svjetlosti i topline, luk će pokrenuti proces pomlađivanja u roku od nekoliko dana.

Kako bi se maksimizirao rezultat, neophodno je stalno mijenjati vodu, jamčeći njezinu čistoću i sprječavajući bilo kakvo potencijalno razmnožavanje bakterija. Kako biste osvježili zalihe tekućine, jednostavno bacite prethodnu vodu i zamijenite je svježom količinom. Čak i ako je vaš luk izgubio svoju vitalnost, ova pametna vrtlarska tehnika još uvijek se može primijeniti. Pravilno skladištenje ključno je za dugotrajnu svježinu ubranog mladog luka.

Kako bi se spriječilo kvarenje, preporuča se izbjegavati skladištenje luka s povišenom razinom vlage na sobnoj temperaturi dulje vrijeme, jer je osjetljiviji na kvarenje u usporedbi s potpuno zrelim lukom. Tijekom više od 6000 godina, luk se uzgajao i njegovao na području Mezopotamije i Egipta. Ovo posebno povrće, koje pripada cijenjenoj obitelji Zvannikovaceae, biljka je koja uspijeva dvije do tri godine i krasi se bogatstvom vitamina i flavonoida.

Univerzalno se smatra nezamjenjivim i omiljenim začinom u cijelom svijetu. Postoje dvije dominantne sorte luka koje se obično uzgajaju: proljetno-ljetni luk i višegodišnji luk, koji uspijeva u hladnijim klimatskim područjima. Najbolje vrijeme za sadnju ovog luka je proljeće, pri čemu treba osigurati da se nalazi na području koje ima dovoljno sunčeve svjetlosti i gdje temperature ostaju iznad nule. Prilikom sadnje sjeme je važno zakopati na dubinu od oko 2,5 cm, a pritom paziti i na preporučeni razmak od 10-12 cm između sadnica i 30-45 cm između redova. Sakupljanje luka obično se odvija u kasno ljeto ili ranu jesen, nakon što lišće počne opadati i pokazivati ​​znakove blijedinja. U carstvu kultiviranih sorti luka postoje mladi luk, te bijeli, žuti i crveni luk, ljutika, stoljetni luk, vlasac i poriluk.