Ortopedski kirurzi daju opsežan popis uzroka i znakova upozorenja za neuobičajena stanja, čiji bol u ramenu i ruci može biti potencijalni simptom. Često osjećanje nelagode u ramenima i rukama potencijalno može ukazivati ​​na prisutnost jedinstvene bolesti poznate kao “smrznuto rame”.

Prema riječima dr. Scotta Smitha, ortopedskog kirurga, ovaj problem se često susreće i proizlazi iz kombinacije nedovoljne sinovijalne tekućine u zglobovima i spajanja vezivnog tkiva s kostima. Na prisutnost “smrznutog ramena” ukazuje prisutnost intenzivne boli u ramenu koja se proteže do ruke.

Nakon toga dolazi do smanjenja pokretljivosti zahvaćenog zgloba. Pitanje o kojem se radi ne nastaje iznenada; nego se odvija u nizu od tri različite faze. Početni stadij, poznat kao upalna faza, karakterizira intenzivna nelagoda. Nakon toga slijedi faza stagnacije, tijekom koje kretanje postaje ograničeno i bolno, iako u manjoj mjeri.

Konačno, dolazi faza razrješenja, koja dovodi do povratka normalne funkcije tkiva i kasnijeg nestanka boli i ograničenja kretanja,” pojašnjava. Većina pojedinaca pogođenih ovim stanjem spada u dobni raspon od 40 do 60 godina, s većom prevalencijom uočenom među ženama.

Zdravstveni problemi koji mogu pogoršati situaciju uključuju dijabetes, ograničenu pokretljivost nakon ozljede ili operacije, a određene studije ukazale su na moguću vezu između “smrznutog ramena” i stanja poput bolesti srca, problema sa štitnjačom i Parkinsonove bolesti.

Pojava “smrznutog ramena” ne pripisuje se drugim prepoznatljivim čimbenicima rizika, može zahvatiti i dominantne i nedominantne ruke, a niti jedna studija nije utvrdila vezu između određenih zanimanja i ovog stanja. Odmor, umjerena fizikalna terapija i istezanje, uz mogućnost uzimanja lijekova protiv bolova ako se smatraju sigurnima, sve su to održive mogućnosti liječenja smrznutog ramena.

BONUS TEKST:

Sjedilačka priroda suvremenih zanimanja ima štetan utjecaj na poravnanje vaše kralježnice, što rezultira nelagodom u ramenima. Unatoč tome, posvećivanje samo nekoliko minuta svaki dan kratkoj rutini vježbanja ima potencijal za poboljšanje ovog problema. Bol u ramenu je čest problem zbog kompleksnosti i nestabilnosti ramenog zgloba.

Ovaj se zglob ističe u našem tijelu jer je vrlo pokretan i na njega se uvelike oslanjamo za svakodnevne zadatke kao što su odijevanje, jelo i dotjerivanje. Objašnjava dr. Žarko Radović, specijalist fizioterapije. Određivanje prikladnog trenutka za traženje vještačenja fizijatra ključno je kada osjećate nelagodu u vratu i ramenima.

Tipično, ova bol nastaje zbog grčenja mišića koji postupno ometaju normalno funkcioniranje zglobova i otežavaju pokrete. Stres ili dugotrajno zadržavanje statičkog položaja tijela, poput sjedenja tijekom vožnje ili rada na računalu, često može dovesti do bolova u vratu i ramenima.

Osim toga, neudobni položaji spavanja i određene profesije koje uključuju dugotrajno stajanje, poput frizera, zubara, ljekarnika i drugih, mogu pridonijeti ovom stanju. Nadalje, ozljede samog zgloba, poput artroze ramena, kalcifikacije, upale tetiva ili rupture mišića, također mogu rezultirati bolovima u vratu i ramenima. Ključno je razlikovati blagu i relativno benignu nelagodu od akutne boli koja može predstavljati prijetnju. Ako se bol progresivno pojačava, potrebno je potražiti savjet liječnika.

Nadalje, ako se pojavi bilo koji od sljedećih simptoma, savjetuje se konzultirati zdravstvenog djelatnika: Simptomi ovog stanja mogu uključivati ​​ograničenje pokreta u ramenom zglobu, grčeve mišića u ramenu i stražnjem dijelu vrata, bol koja se širi od ramena prema rukama, utrnulost u rukama, kao i povremenu vrtoglavicu i glavobolju. Dr. Radović ističe važnost pravovremenog početka liječenja kako bolovi u ramenu ne bi prešli u kronično stanje.

 

Besplatno