Bora Đorđević i njegova grupa “Riblja Čorba” nametnuli su se kao ikone autentičnosti, neustrašivog rokenrola i buntovništva. Svoje viđenje društvenih zbivanja vješto prenosi kroz svoje tekstove, a ujedno je vješt u pripovijedanju najljepših ljubavnih priča. Iako sam skladao gotovo sve pjesme za svoj kultni bend, malo tko je svjestan da je on kreativna snaga iza nekih izvrsnih narodnih melodija.

  • Bora je zapravo prepoznat ne samo kao glazbenik nego i kao talentirani pjesnik. Njegovi spisi često utjelovljuju oštru kritiku postojanja, politike i ljudskih odnosa, prožetu elementima humora, ironije i sarkazma. Poezija ostaje jednostavna, povremeno bez ukrasa, ali dosljedno prenosi iskrenost i emocije – to je razlog zašto njegove pjesme odjekuju kod toliko pojedinaca.

U početku je spomenuo da su ga “uvjerili da podupire narodne pjesme”, no na kraju je shvatio da je riječ o doista iznimnim djelima koja su desetljećima stjecala prepoznatljivost. U početku sam oklijevao potpisati svoj nacionalni, shvaćajući da je to iluzija. Naknadno sam svoju pokojnu suprugu Draganu potpisao nacionalno. S vremenom sam shvatio da ti stihovi imaju neku vrijednost, ali ipak blijede u usporedbi s obrnutim stihovima iz brezulke ispod.

 

  • Stoga sa sigurnošću mogu predstaviti vlastitu pjesmu: „Vodoinstalerka“ u izvedbi Predraga Živkovića Tozovca, uz rečenicu „Stani a bit kafanu sviću“, koja je prepoznata kao narodna pjesma, za razliku od mog teksta. “Što se tiče Nade Topčagić, ima jedna pjesma “Evo mene s pekarima”, objasnio je Bora. Imao je i jednu za pjevačicu Izvorku Milošević, ali ne mogu se sjetiti naslova; nisu bili veliki hitovi.

” Bora je istaknuo nekoliko pjesama. Godine 1995. nastala je zadivljujuća balada za pjevačicu Svetlanu Ražnatović koja se nalazi na CD-u Ljubav fatalna. Bora je u emisiji “Svoj na svome” otkrio da je za Cecu komponovao pjesmu “Šta ču tebi ja”. Glazbu za ovu već popularnu pjesmu osmislio je Oliver Mandić, a organizator je Aleksandar Radulović Futa.

  • Zaslužan je i za bezvremensko djelo Pisma Srećka Jovovića, koje je otpjevao nedavno preminuli Srećko Jovović, a na moje tekstove. Napisao sam stih za Miroslava Ilića, ali je on odlučio da to ne snimi. Hoće ili neće, hoće ili neće? Bora Đorđević dodaje da možda nije ni bio za… Bora Čorba je za Šabana Šaulića napravio i jednu od najpopularnijih pjesama. Skladba pod nazivom “Preskočiću tarabu i jarak”, objavljena 1985. godine, nadaleko je poznata pod tim nazivom.

“Imao sam privilegiju da Šaban nastupi za mene i napiše tekst za ‘Preskočit ću tezgu i jzzzzzz’,” ​​dijeli. Zanimljivo, dijelila nas je zajednička ljubav prema ribolovu. Upoznavanje s njim dogodilo se u Krćedinu preko našeg zajedničkog prijatelja Miloša. Jednom nezaboravnom prilikom zajedno smo igrali nogomet u reprezentaciji protiv Italije. U tom trenutku Bora je primijetio kako se on i Miša Mijatović ističu.

  • Krajem devedesetih zadržao je svoj jedinstveni i nadaleko cijenjeni smisao za humor izvodeći “Gastarbajtersku pjesmu 2” u koju su utkani poznati klasični hitovi. Jedna zapažena rečenica iz pjesme glasi: „Mile Kitić pjeva hit i naravno i Jay. – Svi smo se odvažili da nešto zaradimo, a ja sam jednostavno primijetio ljude koje sam zatekao na aerodromu. Petkom smo odlazili dobro raspoloženi i dobro odjeveni, dok smo se nedjeljom vraćali izgužvani; oni koji su imali sreće ponedjeljkom su otkrili izvore inspiracije za takvu pjesmu.
Besplatno

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here