Svaki organ u našem tijelu ima svoju određenu funkciju koja je manje ili više važna. Naša jetra iva veoma bitan tadatak a to je prečišćavanje organizma i izdvajanje štetnih tvari i kada ona ne radi dobro dolazi do ozbiljnih bolesti. Naše tijelo nam šalje signle u vidu simptoma ali ih mi na žalost ne prepoznamo uvijek.

Mnogi pojedinci nesvjesno prolaze kroz početnu fazu bolesti masne jetre, koja često prolazi nezapaženo. Ako osjetite bilo kakvu bol ili nelagodu na desnoj strani trbuha, osobito ispod prsnog koša, to može biti znak oštećenja jetre. Ovo je tipično primarni vidljivi znak bolesti masne jetre, stanja koje obično ne pokazuje simptome. Nealkoholna masna bolest jetre  široko je poznata kao jedna od najčešćih bolesti jetre u razvijenim zemljama, sa stopom prevalencije od 30% do 40% u Europi.

  • Važno je uzeti u obzir da približno 60% osoba s dijagnosticiranim dijabetesom tipa 2 također ima NAFLD. Kada se simptomi pojave, obično uključuju umor, slabost, nenamjeran gubitak težine, smanjen apetit, mučninu, bol u trbuhu, prisutnost ‘paučastih vena’ i žuticu (žutilo kože i očiju). Ovi simptomi mogu ukazivati ​​na uznapredovali stadij bolesti. Rano otkrivanje i liječenje mogu učinkovito smanjiti nakupljanje masnoće u jetri i spriječiti progresiju NAFLD-a u cirozu.

Otok u abdomenu i nogama, zajedno s ekstremnim umorom i zbunjenošću, uobičajeni su simptomi ovog stanja. Treba odmah potražiti liječničku pomoć ako se primijeti tamna ili crna stolica ili urin. Identifikacija masne jetre obično se događa tijekom rutinskih pregleda, a ključno je redovito procjenjivati ​​stupanj ožiljaka na jetri kako bi se pratila progresija bolesti. Glavni tijek djelovanja za liječenje NAFLD-a uključuje usvajanje hranjive dijete i bavljenje tjelesnom aktivnošću.

Pridržavajući se općih preporuka, pojedinci mogu učinkovito smanjiti masnoću jetre i upalu. Gubitak težine posebno je značajan za one koji imaju prekomjernu tjelesnu težinu, budući da gubitak 7 do 10 posto tjelesne težine može zaustaviti ili potencijalno poništiti oštećenje jetre. Brojne studije, uključujući dobro poznatu PREDIMED studiju, dosljedno pokazuju povoljan učinak mediteranske prehrane u smanjenju pojave NAFLD-a.

Kako biste podržali dobrobit jetre, preporuča se uključiti raznoliku ponudu hranjivih namirnica u vaš plan prehrane. To uključuje povrće, ribu i maslinovo ulje, koji služe kao izuzetni izvori omega-3 masnih kiselina. Za promicanje zdravlja jetre preporučljivo je u prehranu uvrstiti cjelovite žitarice bogate vlaknima i povrće koje sadrži polifenole i druge bioaktivne tvari.

Dok mnogi vjeruju da je sama masnoća odgovorna za bolest masne jetre, konzumacija fruktoze, pića zaslađenih šećerom i drugih jednostavnih ugljikohidrata predstavlja veći rizik. Iako masna, začinjena i prerađena hrana možda nije sama po sebi štetna, pojedinci s masnom jetrom mogu imati velike koristi od uključivanja zdravih masti u svoje prehrambene navike. Ključno je napraviti razliku između akutne masne bolesti jetre i nealkoholne masne bolesti jetre (NAFLD).

 

Iznenadna pojava akutne masne bolesti jetre može se pojaviti u različitim situacijama, kao što je tijekom trudnoće ili kao posljedica izlaganja određenim lijekovima ili toksinima. Nasuprot tome, nakupljanje masti u jetri, koje premašuje pet posto ukupne težine jetre, dovodi do razvoja bolesti masne jetre. Ovo stanje može se pripisati nizu poremećaja lipodistrofije, prirođenih i stečenih. Od iznimne je važnosti pomno pratiti i liječiti sve oblike bolesti masne jetre.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here