Finalna pjesma koja je simbolizirala Jugoslaviju na izboru za najbolju pjesmu Europe bila je “Hajde da ludujemo” u izvedbi Tatjane Matejaš Tajči. U roku od nekoliko dana ova je pjesma postala značajan hit, no Tajči je nedugo nakon toga nestala s glazbene scene. Napustila je cijelu karijeru i preselila se u Ameriku.
- Tatjana Kamerun, poznatija pod umjetničkim imenom Tajči, međunarodnu afirmaciju postigla je popularnim pjesmama poput “Hajde da ti noć bude luda”, “Mala moja je opasna” i “Nemaš pravo na mene”. Na Eurosongu 1990. predstavljala je Jugoslaviju i očarala publiku svojom mladenačkom privlačnošću, podsjećajući na Marilyn Monroe, u izvanrednoj izvedbi njenog hit singla “Hajde da ludujemo”.
Međutim, nakon rata, Tajči se odlučila povući s glazbene scene i nastaviti školovanje u Sjedinjenim Državama, gdje je upoznala pijanista i skladatelja Matthewa Cameroona. Godine 2011. radosno se vratila u rodnu Hrvatsku, otkrivajući svoj željno iščekivani povratnički koncert pod nazivom „Ludujemo dušom. Za realizaciju ove izuzetne glazbene produkcije trebalo je osigurati značajan iznos od milijun dolara.
- Za ovaj pothvat okupljen je tim visoko kvalificiranih stručnjaka. Tajci je tražila talente cijenjenih pojedinaca, uključujući glazbenog producenta Briana Lenoxa, dobitnika nagrade Grammy, i Intero Productions iz Nashvillea, kako bi pomogli u njezinom toliko očekivanom povratku. Sastavni dio njezinog užeg kruga bile su njezina publicistica Andie Bernard i voditeljica komunikacija Maja Brlečić, koje su joj pružale čvrstu potporu.
Štoviše, Tajci je blisko surađivala s nadarenim ansamblom od deset američkih glazbenika, koji su rigorozno vježbali u Nashvilleu kako bi zajamčili besprijekoran nastup. Tajči se prije tri godine suočila s dubokom tugom zbog suprugova odlaska. Sada živi u Sjedinjenim Državama s njihova tri sina.
- Prošle godine Tajči je napisala autobiografiju. Njezin glavni naglasak trenutno je na izvedbama sakralne glazbe, koje se često održavaju u katoličkim crkvama. Danas Taji živi u Cincinnatiju, Ohio, u Sjedinjenim Američkim Državama, zajedno s njihova tri sina: Danetom (starijim) i mlađom braćom i sestrama Evanom i Blaiseom.
BONUS TEKST
Met Gala 2024. održana je u Metropolitan Museum of Art u New Yorku, a vrtjela se oko teme “Uspavana ljepotica: Ponovno buđenje mode”. Predstavljajući izbor od 50 komada od povijesnog značaja, događaj je uključivao predmete koji se smatraju previše osjetljivima da bi se ponovno nosili u budućnosti. Na Met Gali, gosti se moraju pridržavati određenih pravila kako bi bili u dobrom odnosu s Annom Wintour, cijenjenom glavnom urednicom Voguea.
- Sinoćnji gosti morali su se pridržavati pet specifičnih i strogih pravila, uključujući dobnu granicu i zabranu selfija. Autoportreti su zabranjeni. Na raskošnoj prigodi kao što je Met Gala, razumljivo je da bi ljudi željeli snimiti nekoliko fotografija kako bi sačuvali posebne uspomene, a moglo bi se očekivati da će za to dobiti ispriku. Kako bi osigurali da slavne osobe ne budu zaokupljene svojim telefonima većinu večeri, organizatori su 2015. odlučili provesti zabranu korištenja društvenih mreža tijekom događaja.
Obavijest podijeljena svim sudionicima jasno kaže da je korištenje telefona za fotografiranje i društveno umrežavanje strogo zabranjeno na ceremoniji. 2018. službeno je otkriveno novo dobno ograničenje za Met Gala. Posljedično, onima uglednog ranga koji su bili mlađi od 18 godina bilo je zabranjeno sudjelovanje u događaju. U razgovoru za The Hollywood Reporter o mogućem dolasku na željeni crveni tepih Met Gala 2018., Madi Zegler, tada samo šesnaestogodišnjakinja, pojasnila je da ju je mladost spriječila da tamo bude.
- Iako je bilo ranih sumnji koje su sugerirale da je nova dobna granica bila pokolebana temom Met Gala 2018., “Nebeska tijela: moda i katolička mašta”, predstavnik događaja pojasnio je da je stvarni razlog iza odluke bio stav da je događaj nije bilo prikladno za mlađe od 18 godina. Godine 2017. Metropolitan Museum of Art svjedočio je nekoliko slavnih osoba, uključujući Bellu Hadid, Dakotu Johnson i Marca Jacobsa, snimljenih dok puše cigarete (i potencijalno zabranjenu supstancu) u toaletu.
Izvještaji iz te godine sugeriraju da je prizor pušača nazočnih na događaju uznemirio članove odbora i donatore, a jedna je osoba izrazila uvjerenje da je to pokazalo nepoštovanje umjetničke zbirke. Nakon crvenog tepiha Met Gala, organizatori su za sve uvažene goste priredili koktel i svečanu večeru. Prema “New York Postu”, Vintur je izričito tražio da se određene stavke namjerno uklone s jelovnika.
- Bivši zaposlenik Voge otkrio je da je odluka o zabrani peršina proizašla iz želje da se izbjegne moguća neugodnost da se biljka zaglavi u zubima ljudi. Što se tiče rasporeda sjedala za Met Gala, Wintour je poznata po svojoj preciznosti posvećuje pažnju detaljima, osiguravajući da njezini gosti budu strateški pozicionirani tijekom događaja. U dokumentarcu iz 2016.
“Prvi ponedjeljak u svibnju”, Silvana Ward Duret, koja radi kao Vogueova direktorica posebnih projekata, raspravljala je o pedantnom planiranju uključenom u događaj i istaknula izazove svoje pozicije. Ward Duret objašnjava da uspostavljanje rasporeda sjedenja zahtijeva pažljivo razmišljanje, uzimajući u obzir elemente kao što su konfiguracije sjedenja u prošlosti, jesu li pojedinci ranije dijelili stol i njihove interakcije tijekom drugih prilika. Količina detalja i truda posvećenih ovom procesu uistinu je impresivna.