Pripremite se za potencijalno povećanje jutarnje razdražljivosti jer u nedjelju počinje zimsko računanje vremena. Točno u 3:00 sata u noći s 28. na 29. listopada satove će se pomaknuti za jedan sat unatrag. Iako to znači dodatni sat odmora, neće svi cijeniti promjenu vremena. Pomicanje sata ima značajniji utjecaj na pojedince koji se oslanjaju na stroge rasporede, poput onih s kroničnim bolestima ili onih koji putuju na posao. Međutim, posljedice ove promjene nisu ograničene na te skupine. Čak i oni bez hitnih obveza vjerojatno će osjetiti učinke ove promjene. Neki od uobičajenih pritužbi uključuju poteškoće s fokusiranjem, pospanost, iscrpljenost i glavobolje. Ovi fizički simptomi ukazuju na napor kojem tijelo prolazi tijekom ovog prijelaznog razdoblja.

Dr. Ljiljana Velkov, stručnjakinja za anatomiju i fiziologiju, primijetila je značajan porast u broju osoba koje dožive nagle promjene u obrascima spavanja i osjetljivosti na vremenske uvjete nakon podešavanja sata. Dr. Velkov ističe važnost kvalitetnog sna za pravilnu tjelesnu obnovu. Pomicanje sata vikendom može poslužiti u više svrha, no najkritičnija je prilagodba na promjene vremena. U nedjelju je preporučljivo ranije otići u krevet kako biste osigurali miran san i pravovremeno buđenje. Iako je prilagodba na promjenu sata neizbježna, to je poznata pojava, čak i ako je potrebno nekoliko dana za privikavanje. Ipak, mnogima je prilagodba na vremenski pomak izazov i može oduzimati puno vremena. Kako biste olakšali prijelaz, stručnjaci predlažu konzumiranje kofeina, održavanje hidratacije, jedenje hranjivog doručka prema rasporedu, uključivanje tjelesne aktivnosti u vaš dan i održavanje dosljednog rasporeda spavanja. Prema riječima dr. Velkova, tijelu će možda trebati nekoliko dana da se prilagodi, iako je trajanje te prilagodbe subjektivno za svakog pojedinca. Dolaskom hladnijih noći i kraćih dana postoji mogućnost da se kod građana pojavi razdražljivost, letargija, pa čak i depresija. Važno je uzeti u obzir ovaj faktor.

Kada pojedinci rade dugo, mogu se suočiti sa štetnim učincima na svoj bioritam i mentalno blagostanje zbog smanjene izloženosti dnevnom svjetlu nakon posla. Uspostavljanje ravnoteže i dopuštanje tijelu da se oporavi i napuni energijom je ključno. Stručnjaci preporučuju upravljanje stresom tjelesnom aktivnošću, zdravom prehranom i terapijom kroničnih bolesti. Lagana šetnja vani i provjetravanje prostorija također mogu biti korisni. Kasne večere treba izbjegavati i treba ih konzumirati najkasnije do 19:20, najmanje dva sata prije spavanja. Dr. Velkov savjetuje razvijanje zdravih navika kako bi se spriječili potencijalni problemi. Prema riječima stručnjaka, oni koji se zimi muče s prilagodbom na vremenske promjene trebali bi pripremiti jedan do dva tjedna. Bitno je da svaka osoba svoju dnevnu rutinu i cjelokupni životni ritam prilagodi novonastalim okolnostima.