Izazovi s kojima se suočavaju žene u Saudijskoj Arabiji su značajni, a ograničenja koja su im postavljena još više zabrinjavaju kada se uzme u obzir opseg onoga što im je zabranjeno raditi. Reputacija Saudijske Arabije da je stroga prema ženama nadaleko je poznata, a razmjeri te strogosti, u usporedbi s europskim standardima, jednostavno su nesagledivi, budući da su ograničenja nametnuta ženama u ovoj zemlji krajnje nepraktična. Koje su aktivnosti zabranjene ženama u Saudijskoj Arabiji? Pratnja ih mora pratiti cijelo vrijeme, ograničavajući im slobodu kretanja.

 

U Saudijskoj Arabiji ženama je zabranjeno slobodno kretanje bez prisutnosti muža ili muškog rođaka. Mahram, kako se nazivaju, mora pratiti ženu, a njeni postupci podliježu njegovom odobrenju. Bez njegova pristanka ona ne može putovati izvan zemlje, tražiti posao, sklopiti brak, upisati se na fakultet, pa čak ni podvrgnuti se kirurškim zahvatima. Ako policija treba ispitati ženu, Mahram će uskočiti i biti njezin glasnogovornik, jer ona ne može skinuti hidžab koji joj pokriva lice. Važno je napomenuti da lokalne žene ne samo da se ne opiru prisutnosti Mahramova, već se također zalažu za svoje pravo da imaju podršku i skrbništvo muškarca.

Privilegija dobivanja vozačke dozvole. Tema o kojoj se raspravljalo u prethodnom odjeljku ostaje nepromijenjena. Strogo je zabranjen rad žena koje upravljaju motornim vozilima, a kažnjavaju se i oni koji otvoreno izraze svoje protivljenje ovom ograničenju. Ne smiju koristiti javni prijevoz. Možda je iznenađenje, ali ženama u Saudijskoj Arabiji dopušteno je koristiti sustav vlakova. Međutim, postoji kvaka – smiju se voziti samo u zasebnom vagonu koji se nalazi na začelju vlaka. Nažalost, većina autobusnih tvrtki u zemlji ne pruža usluge prijevoza za žene.

Kao rezultat toga, žene se često oslanjaju na alternativne načine prijevoza kao što su pješačenje, vožnja taksijem ili vožnja njihovog mahrema. Neophodno je imati veliku crnu haljinu u svom ormaru. Kako bi se pridržavale lokalnih običaja i tradicije, žene moraju pokriti cijelo tijelo kada su u javnosti, s izuzetkom ruku, nogu i lica. To se obično postiže nošenjem široke i neprozirne odjeće poznate kao abaya, koja je dizajnirana da ne naglašava figuru nositelja. Međutim, važno je napomenuti da se specifična pravila u vezi s odijevanjem razlikuju ovisno o regiji.

 

U Saudijskoj Arabiji ženama se pruža mogućnost da nastave visoko obrazovanje, iako s brojnim ograničenjima. Može se činiti nelogičnim, ali broj žena koje imaju fakultetske stupnjeve nadmašuje ono kod muškaraca u ovoj naciji. Međutim, obrazovni standardi na ženskim fakultetima znatno su subpar. U slučaju da Mahram daje dozvolu, žene imaju priliku nastaviti svoje obrazovanje u inozemstvu; Međutim, dobivanje stipendija pokazuje se kao nevjerojatan izazov. Mnogi se odlučuju za specijalizaciju iz pedagogije i raznih znanstvenih područja, ali nažalost, osiguravanje zaposlenja nakon obrazovanja za većinu ostaje nedostižno. Minusni dio ženske populacije angažiran je u zaposlenju. Broj žena u radnoj snazi ​​ostaje nizak sa samo 17%, unatoč tekućim reformama i promjenama u društvenim normama.

Je li ljubav ikada faktor u njihovim brakovima? Tema obiteljske dinamike u Saudijskoj Arabiji često se pominje u razgovorima. Uobičajena je praksa da se djevojke udaju u mladoj dobi, ponekad i prije puberteta. Posljedično, mnoge djevojke ne mogu nastaviti školovanje. Nažalost, rana trudnoća i rađanje djeteta narušavaju njihovo zdravlje, često rezultirajući smrtnim ishodom. Vrijedno je napomenuti da ne postoji posebna starosna granica za žene za stupanje u brak. Dok su dogovoreni brakovi tehnički zabranjeni, ugovorni sporazum između budućeg mladoženje i mladenkina oca i dalje je uobičajen. Oni nikada ne otvaraju vrata.

 

Prava posjećivanja su ograničena za žene, koje su ograničene na svoje određeno područje unutar kuće. Međutim, dopušteno im je komunicirati sa svojim prijateljima. Provedba pravila odijevanja nije tako stroga unutar granica vlastitog doma. S druge strane, gostima je dopušten pristup samo drugoj polovici kuće, koja je zabranjena za ženu. Kako bi prenijela poruku mužu, mora se osloniti na telefonsku komunikaciju. To objašnjava rasprostranjenost dvostrukih ulaza u većini kućanstava u Saudijskoj Arabiji, pri čemu je jedan namijenjen ženama, a drugi muškarcima.

Podjela je jasna: muškarci desno, žene lijevo. U Saudijskoj Arabiji načelo razdvajanja spolova duboko je ukorijenjeno u živote žena, čime se osigurava da izbjegavaju svaki kontakt s nepoznatim muškarcima. Ova podjela između muškaraca i žena proteže se izvan granica njihovih domova i prožima javne prostore, uključujući plaže, prijevoz, pa čak i restorane. Pridržavanje ovog pravila posebno je strogo u ugostiteljskim objektima, gdje su odvojeni dijelovi namijenjeni obiteljima, samcima i samcima. Čak su i velike zapadne korporacije poput McDonald’sa i Starbucksa, u svojim nastojanjima da zadrže kupce, prilagodile svoje postupke kako bi se uskladile sa saudijskim društvom. Ove prilagodbe su se suočile sa oštrim kritikama liberalnijih društava.

 

Međutim, postoje određena mjesta, poput bolnica i banaka, gdje je jednostavno nepraktično provoditi rodnu segregaciju. Ne podliježu svi istim pravilima. Vrijednost ženskog svjedočanstva smatra se upola manjom od muškarčeva. Za ilustraciju ove točke, ako žena želi pokrenuti pravni postupak, mora predstaviti šest muških svjedoka koji mogu potvrditi njezine tvrdnje. Nadalje, sudski postupak i naknadne kazne mogu biti određeni plemenskim tradicijama, a ne formalnim zakonodavstvom. U Saudijskoj Arabiji, ako je otac djeteta stranac, ono nema pravo na saudijsko državljanstvo. Učenje Kur’ana nalaže da muškarci nasljeđuju dvostruko više imovine u odnosu na žene. Još uvijek je uobičajena praksa u ruralnim područjima da se žene potpuno isključe iz popisa nasljednika. Privilegija bavljenja sportskim aktivnostima.

Tek 2012. žene iz Saudijske Arabije dobile su priliku nastupiti na Olimpijskim igrama, a do te odluke došlo je tek zbog velikog pritiska Međunarodnog olimpijskog odbora. Saudijska Arabija je prva nacija koja je ženama zabranila sudjelovanje u atletskim natjecanjima. Za žene u ovoj zemlji, ostvarivanje sportske karijere je ogroman izazov. Suočeni su s ograničenjima u pristupu sportskoj opremi i nedostatkom potrebne edukacije i podrške, što je situacija koja izaziva kritike i od strane vlade i društva. Zamislite scenarij u kojem se žena usudi prkositi utvrđenim normama i propisima. U Saudijskoj Arabiji žene koje prkose tradiciji ili prekrše zakon suočavaju se s teškim posljedicama.

 

Vjerska policija ima ovlasti kazniti ženu ako se jednostavno upusti u razgovor s nepoznatim muškarcem ili nosi odjeću koja ne zadovoljava specifične materijalne standarde. Bičevanje, koje se smatra jednim od blažih oblika kažnjavanja, često se izriče ženama. Dokumentirani su slučajevi u kojima su žene, uključujući nesaudijske državljanke, bile podvrgnute brutalnim ubojstvima. Jedini put za oslobađanje iz zatvora je zahtjev mahrema, iako ovaj zahtjev potencijalno može dovesti do strožije kazne, što bi rezultiralo produljenim razdobljem zatvora za ženu. U Saudijskoj Arabiji, gdje svjetska zajednica strogo nadzire prava žena, same žene vode živote lišene otpora, prihvaćajući svoje okolnosti kao normu. Ne gaje nikakve težnje za promjenom, jer ih njihova iskustva nikada nisu izložila nečemu drugačijem. To se može pripisati staroj tradiciji, strogim vjerskim uvjerenjima i posebnom načinu razmišljanja.