Postoje različita stajališta o najučinkovitijem načinu korištenja bojlera i neki tvrde da je logično održavati kontinuirani proces zagrijavanja jer se voda zagrijava samo kada je to potrebno, dok drugi zagovaraju njegovo uključivanje samo kada je potrebno. Da biste riješili ovu nevolju, možete pretražiti internet i pronaći na destine članaka o ovome, ali šta je zapravo istina?

Kako je prethodno objavio “espress”, pitali su profesionalnog stručnjaka za popravak kućanskih uređaja o čemu se radi i njegovo mišljenje pokazalo se neprocjenjivim. Prema ovom stručnjaku, pogrešno je mišljenje da ostavljanje bojlera uključenog tijekom dana i noći donosi veću financijsku korist. Najprikladniji pristup ovisi o veličini kućanstva. Za pojedince koji žive sami ili parove, isplativije je aktivirati kotao prema potrebi. Kada su u pitanju obitelji s više članova, praktičnije je držati bojler stalno uključen kako bi se osigurala stalna opskrba toplom vodom. Namjena bojlera igra presudnu ulogu u određivanju njegove uporabe. Na primjer, ako se bojler koristi isključivo za tuširanje, možda bi bilo praktičnije uključiti ga samo kada je to potrebno.

S druge strane, ako imate bojler velike snage koji služi i za kuhinju i za tuširanje, manja je vjerojatnost da ćete ga često gasiti. Što se tiče isplativosti, ekonomičnije je uključiti bojler prema potrebi, pogotovo ako želite uštedjeti novac. Dodatno, odabir pristupačnije tarife također može pridonijeti uštedi troškova. Što se tiče produljenja životnog vijeka bojlera, serviser ističe da je važno osigurati ispravnost svih komponenti jer bojler ne zahtijeva redovite pauze. Kako bi se učinkovito spriječilo stvaranje kamenca, preporuča se postaviti termostat između 55 i 60 stupnjeva. Važno je izbjegavati prekoračenje 60 stupnjeva jer to može spriječiti nakupljanje kamenca. Nasuprot tome, stalno postavljanje termostata na 90 stupnjeva, posebno u regijama s tvrdom vodom, povećava vjerojatnost stvaranja kamenca.

Dodatni tekst: Ekonomiziranje

Najlakši način za uštedu električne energije je korištenje žarulja. Štedne žarulje imaju mogućnost trošenja i do četiri puta manje električne energije u odnosu na obične žarulje, a imaju i znatno dulji vijek trajanja. Iako je početna cijena štednih žarulja viša od običnih žarulja, one se dugoročno pokazuju isplativijima kada se uzme u obzir potrošnja energije. Za još bolji izbor, LED žarulje su nešto skuplje, ali troše još manje električne energije od štednih žarulja. Uobičajena navika mnogih ljudi je ostaviti punjače i druge uređaje uključene u utičnicu, čak i kada se ne koriste aktivno za punjenje. Iako je količina potrošene energije u ovoj situaciji minimalna, ipak je prisutna. Kako biste se borili protiv toga, važno je ne zaboraviti isključiti punjače i uređaje kada nisu u upotrebi.

Ako skupite više punjača u svom kućanstvu, primijetit ćete da s vremenom količina može postati prilično značajna. Kako biste smanjili troškove električne energije, isključite televizore, računala i druge slične uređaje iz izvora napajanja kada ste odsutni dulje vrijeme. Ova jednostavna radnja rezultirat će značajnom promjenom vašeg mjesečnog računa. Hladnjak je jedan od najvećih potrošača električne energije u kućanstvima. Kako biste smanjili potrošnju energije ovih već znatnih uređaja, koristan savjet je prilagoditi snagu hlađenja na optimalnu razinu, obično oko 3 od 5. Noviji hladnjaci često rade učinkovito na razini snage 2. U većini slučajeva, ova postavka snage osigurava sigurnost i svježinu vaše hrane uz uštedu novca. Važno je biti oprezan i racionalan pri otvaranju hladnjaka ili zamrzivača. Čestim otvaranjem vrata dolazi do porasta temperature, što rezultira topljenjem hladnjaka ili stvaranjem snijega na njegovim stijenkama. To dovodi do značajnog povećanja potrošnje električne energije za vraćanje željene temperature. Ograničavanje učestalosti otvaranja hladnjaka također je korisno za energetsku učinkovitost.

Kupaonica služi kao glavno mjesto za rasipnu potrošnju električne energije. Bilo da se radi o kupanju ili jednostavnom pranju ruku, ako je slavina postavljena na mlaku temperaturu, svaki put kada otvorite vodu, grijač se aktivira kako bi nadoknadio malu količinu tople vode koja se ispušta kroz cijevi. Budući da voda često mora prijeći značajnu udaljenost prije nego što stigne do slavine, možda ste već završili s pranjem ruku do trenutka kada topla voda stigne. Zbog toga je bojler potrošio električnu energiju, a vi niste potrošili toplu vodu. Ovo je jasan primjer neučinkovitog korištenja električne energije. Kako biste to ublažili, preporuča se namjestiti slavinu na hladnu vodu prilikom pranja ruku, čuvanje tople vode za druge svrhe kao što je kupanje.