Skoro mjesec dana su svi mediji u svijetu špekulisali o razlozima nepojavljivanja Kejt Midlton u javnosti i pojavljivale su se svakakve teorije zavjere koje je sama Kejt i prekinula. U duboko intimnom i emotivnom televizijskom obraćanju, Kate Middleton je objavila zapanjujuću vijest o svojoj dijagnozi raka, ostavivši svijet u nevjerici. 42-godišnja princeza od Walesa otkrila je da je trenutno podvrgnuta “preventivnoj kemoterapiji” zbog svoje bolesti, koja je otkrivena nakon značajne operacije abdomena u siječnju.Nakon toga se pojavilo niz novih pitanja koja muče javnost a o kojima princeza nije detaljisala a najvažnije je koji organ je bolest zahvatila.

Preventivna kemoterapija, što je to točno? Kako i kada se primjenjuje? Je li to sinonim za konvencionalnu kemoterapiju? Nadalje, koji su mogući štetni učinci?Koju vrstu skrbi Kate prima?Tijekom svoje iskrene izjave snimljene u Windsoru, Kate je otkrila da su joj njezini medicinski stručnjaci preporučili preventivnu kemoterapiju.

U drugom dijelu veljače doznaje se da je započela početnu fazu liječenja koje je trenutno u tijeku. Izvješća pokazuju da Kate sada napreduje prema stanju oporavka. Nisu navedene dodatne pojedinosti. Kemoterapija, tretman koji koristi snažne lijekove za borbu protiv tumora, obično se primjenjuje ili kao izravna terapija za rak ili kao sredstvo za smanjenje veličine tumora prije kirurškog zahvata. Slično Kateinoj situaciji, kemoterapija se također može koristiti kao preventivna mjera u nastojanju da se spriječi ponovna pojava raka.

 

Znači li to da je njezin rak već nestao ili je nešto drugo u pitanju nije poznato. Nisu objavljene pojedinosti o tome je li doista takva situacija ili ne. Kate je samo spomenula da je u siječnju u Londonu imala uspješnu operaciju abdomena. U početku su medicinski stručnjaci vjerovali da postupak nije povezan s rakom dok nije otkrila istinu.

Adjuvantna kemoterapija, također poznata kao preventivna kemoterapija, primjenjuje se s namjerom da se spriječi ponovna pojava raka nakon uklanjanja primarnog tumora. Nacionalna zdravstvena služba (NHS) navodi da ovaj tretman može učinkovito smanjiti vjerojatnost ponovnog pojavljivanja raka nakon radioterapije ili kirurških zahvata.

Primjena preventivne kemoterapije obično uključuje isporuku lijeka intravenskom kapaljkom ili oralnim tabletama, omogućujući mu da cirkulira tijelom putem krvotoka. Način primjene, bilo u bolničkom okruženju ili unutar pacijentovog vlastitog doma, ovisi o specifičnoj vrsti kemoterapije koja se koristi.

 

Postoji više od 100 lijekova za kemoterapiju, a svaki djeluje pod sličnim mehanizmom. Ovi lijekovi putuju kroz krvotok, učinkovito zaustavljajući reprodukciju stanica raka u cijelom tijelu eliminirajući ih prije diobe. Posljedično, to sprječava njihovu proliferaciju i širenje unutar tijela.

Lijekovi za kemoterapiju imaju sposobnost ubijanja stanica koje se dijele, zbog čega mogu dovesti do nuspojava, prema Cancer Research UK. U našem tijelu postoje milijarde pojedinačnih stanica koje čine različita tkiva. Većina tih stanica se ne dijeli niti umnožava nakon što dosegnemo odraslu dob, osim ako postoji potreba za popravkom. Međutim, postoje određene stanice, poput onih u kosi i koži, koje se nastavljaju dijeliti tijekom odrasle dobi.

Zbog toga kemoterapija utječe i na ova tkiva, što dovodi do nuspojava kao što su gubitak kose, umor i modrice. Kako bi ublažili ove simptome, pacijenti koji su podvrgnuti kemoterapiji često uzimaju dodatne lijekove. Na sreću, ovi se simptomi obično povlače nakon završetka liječenja.