Konzumacija kafe jedan je od najznačajnijih rituala svake treće osobe, ali mišljenja o napitku koje preferira se razlikuju. Dok neki tvrde da kafa može štetiti jetri, drugi medicinski stručnjaci tvrde da, kada se pije na određeni način, kafa zaista može biti prilično zdrava za vas. Nedavno smo razgovarali o opasnostima ispijanja previše instant kafe, uključujući 3u1 i 2u1, a razgovarali smo i o tome da li u kafu treba dodati mlijeko ili ne. Dr Marija Ranić iz Centra izuzetne vrijednosti u oblasti istraživanja ishrane i metabolizma održala je govor za program “RTS Ordinacija” o tome kako hrana utiče na nas i negativno i pozitivno.

– Dugi niz godina kafi su bile vezane samo negativne konotacije. Brojna istraživanja upućuju na to da bi ipak moglo biti i zdravo. Prema riječima djevojke iz studentskog doma, pokazalo se da česti korisnici imaju manji rizik od dijabetesa, Alchajmerove, Perkinsonove bolesti, pa čak i nekih oblika ra*a. Dr Ranić tvrdi: “Ima masti u sebi. Ove supstance utiču na porast lošeg holesterola. Iako u njemu nema mnogo masti, bilo bi najbolje da ih izbegavate ako imate faktor rizika.

Proveli smo istragu i otkrili da šolja naše navodne turske kafe sadrži 100 miligrama kofeina. Idealna doza bi stoga bila 4 male šoljice ili 2 veće, jer većina nas pije u poljima od 2 dl. Istovremeno, treba uzeti u obzir dodatni kofein koji dobijamo iz raznih izvora tokom dana. Kao rezultat toga, utvrđeno je da energetska pića sadrže najviše kofeina, do 130 mg u jednoj porciji, osim kafe. U gaziranim tamnim pićima ima 45, u vrećicama čaja 50, u ledenom čaju 42, itd.