U našem okruženju zelje je jestiva samonikla biljka koja ima vrlo pristupačne cijene. Osim što je veoma prijatno, zelje ima i značajne nutritivne prednosti za zdravlje organizma. Mladi listovi zelja, prije cvatnje, uglavnom se koriste za jelo. Zelje se može koristiti za pravljenje supa, variva, rižota, pite ili kao dodatak proji.

Svježe povrće je dobar izvor vitamina C, K, A i B, kao i minerala magnezijuma, gvožđa, fosfora, kalcijuma i kalijuma. Zelje je odlična dijeta za sve koji žele da smršaju i zadrže mršavu figuru jer sadrži i folnu kiselinu i važne proteine, imaju samo 4 grama ugljikohidrata na 100 grama, a imaju 83 grama vode i 26 kalorija na 100 grama. Za one koji se pridržavaju veganske ili vegetarijanske prehrane, zelje je odličan izvor vitamina B grupe, koji se često nalaze u mesu.

1. Detoksikacija i mršavljenje

Proljeće je idealno za detoksikaciju i oslobađanje organizma od toksina koji su se nakupili tokom zime. Zelje je odlično za detoksikaciju jer je prirodi diuretik. Zelje je bogato vitaminima i mineralima koji će prirodno hraniti tijelo i omogućiti vam da ga brže i lakše očistite tokom detoksikacije. Unos hrane je ograničen tokom detoksikacije, a bira se samo svježa, organska i zdrava hrana. Zelje je fantastičan prirodni lijek za zatvor i također će imati pozitivan utjecaj na vašu probavu.

2. Jača imunitet

Zelje je odličan izvor vitamina C, koji je neophodan za zdrav rad imunološkog sistema. Količina vitamina C u 100 g zelenog lišća je otprilike 80% dnevne potrebne količine. Ova biljka ima snažno antibakterijsko i protuupalno djelovanje. Koristite svježe zelje za salatu umjesto dugo kuhanog zelja ako želite iz njega dobiti odgovarajuću količinu vitamina C.

3. Dobro djeluje na vid i kožu

Stabljike i listovi zelja bogati su vitaminom A koji je neophodan za zdrave oči i blistavu kožu, kao i vitaminom C koji ima antimikrobna svojstva. Za održavanje zdrave sluzokože, kože i kose potreban je vitamin A.