Znojenje je ključna biološka funkcija, jednakog značaja kao i konzumacija hrane. Tijelo koristi znoj da regulira svoju optimalnu temperaturu putem milijuna znojnih žlijezda, kojima upravlja središnji živčani sustav. Tijelo se hladi i troši energiju znojenjem, neophodnim procesom nakon tjelesne aktivnosti, izlaganja povišenim temperaturama ili tijekom bolesti.

  • Dnevni gubitak tekućine može se kretati od 0,5 do 0,7 litara, a još veći gubici javljaju se u toplijim okruženjima. Kad ne bi došlo do znojenja, došlo bi do znatnog porasta tjelesne temperature, što bi moglo ugroziti bitne funkcije. Žlijezde znojnice nalaze se po cijelom tijelu, ali su gušće koncentrirane u područjima kao što su dlanovi, pazusi, stopala i vlasište. Uvriježeno je mišljenje da znojenje pomaže u uklanjanju toksina iz tijela, ali to je mišljenje samo donekle točno.

Znoj se sastoji od natrijevog klorida (kuhinjske soli), mliječne kiseline i vitalnih elektrolita poput natrija i kalija, koji igraju ključnu ulogu u tjelesnim funkcijama. Noćno znojenje u hladnom okruženju može signalizirati zdravstvene probleme poput infekcija ili metaboličkih poremećaja, zbog čega je mudro konzultirati se s liječnikom. Rani znakovi kronične upale mogu uključivati ​​povišenu tjelesnu temperaturu i noćno znojenje.

  • Osim toga, emocionalni stres može dovesti do pojačanog znojenja, osobito kod osoba s nestabilnim vegetativnim sustavom. Načini borbe protiv prekomjernog znojenja: Higijena je bitna, a redovito tuširanje i presvlačenje igraju ključnu ulogu u sprječavanju nakupljanja bakterija. Što se tiče odjeće, preporučljivo je odlučiti se za prirodne tkanine poput pamuka, lana i prirodne viskoze.

Dezodoransi su učinkoviti u borbi protiv tjelesnih mirisa. Ipak, budite oprezni sa svakodnevnom primjenom antiperspiranata jer mogu poremetiti rad žlijezda znojnica i izazvati alergijske reakcije. Soda bikarbona: Učinkovito upija znoj i neutralizira neugodne mirise.

 

  • Čaj od kadulje: Konzumacija ovog čaja može pomoći u smanjenju prekomjernog znojenja. Iontoforeza uključuje korištenje istosmjerne struje niskog intenziteta u vodenoj kupelji, što može biti korisno; u teškim situacijama, kirurško uklanjanje žlijezda znojnica može biti opcija. Učinkovito upravljanje znojenjem ključno je i za udobnost i za čistoću, a pridržavanjem odgovarajućih praksi kvaliteta života može se znatno poboljšati.

BONUS TEKST

Prema podacima Agencije za zaštitu okoliša iz Monitoringa alergene peludi, koncentracija jedne od najalergenijih vrsta peludi i dalje je znatno viša od utvrđenih graničnih vrijednosti. Do kraja rujna očekuje se postupno smanjenje jer ambrozija počinje svoju posljednju fazu cvatnje.

  • “Naši podaci pokazuju da je ambrozija trenutno u punom cvatu, a ova invazivna korovska biljka u ovo vrijeme predstavlja veliki izazov za alergičare zbog svojih jako jakih alergenih svojstava”, izjavila je Mirjana Mitrović, voditeljica tima za praćenje alergene peludi u Life Protectionu. Agencija. Tijekom prošlog tjedna, razine peludi premašile su prag više od deset puta, uzrokujući da mnogi pojedinci dožive simptome poput suznih očiju, svrbeža u nosu i ušima, kao i poteškoća s disanjem.

Mitrović je izvijestio da su u nedjelju mjerenja pokazivala do 375 peludnih zrnaca po kubnom metru zraka. Također je napomenula da na temelju opsežnog iskustva i podataka nije vjerojatno da će faza cvatnje opadati prije kraja rujna. Ambroziju često nazivaju kraljicom alergena. Prema Mitrovićevim riječima, osobe s alergijama trebale bi nastaviti s liječenjem jer se ovaj i sljedeći tjedan očekuju veće količine peludi ambrozije. Izbjegavajte izlazak na otvoreno; umjesto toga, istuširajte se i promijenite odjeću.

  • Osobe koje su alergične na ambroziju trebale bi minimalizirati boravak na otvorenom, jer je ova biljka sveprisutna. Nadalje, alergolog dr. Žikica Jovičić preporučuje izbjegavanje jutarnjih šetnji do iza 9 sati, osobito u toplim i vjetrovitim danima, jer je tada najveća razina peludi u zraku.

– Primjena ovih preporuka može biti izazovna tijekom rada, ali za one koji to mogu optimalno bi bilo ostati kod kuće, posebice ujutro. Osim toga, nošenje maski može biti korisno; ne moraju biti tako čvrsto isprepleteni kao oni dizajnirani za viruse i bakterije, već služe kao fizička barijera. Po povratku kući poželjno je presvući se i istuširati. Oni koji imaju mogućnosti trebali bi razmisliti o ugradnji filtara u klima uređaje, kako u kući tako iu vozilima, jer je to postao manje “skup sport” – navodi doktor.

 

Besplatno

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here