U nedavnom televizijskom gostovanju na RTS-u dr. Darko Antić, ravnatelj Zavoda za hematologiju Kliničkog centra Srbije, opširno je govorio o limfadenokarcinomu, kancerogenom oboljenju limfnih čvorova. Dr. Antić istaknuo je važnost prepoznavanja simptoma vezanih uz ovu bolest, a to su povišena tjelesna temperatura, prekomjerno znojenje, gubitak tjelesne težine te povećanje limfnih čvorova.

  • Prema riječima dr. Antića, dijagnostički postupak u pravilu počinje kada pacijenti postanu svjesni povećanja limfnih čvorova. Nakon toga, kirurg će izvesti biopsiju, koju će analizirati patolog prije provođenja liječenja. Uz natečene limfne čvorove, pacijenti mogu osjetiti i dodatne simptome kao što su uporna vrućica, kašalj, umor i pretjerano znojenje. Vrijedno je napomenuti da genetika predstavlja jedan od primarnih čimbenika rizika povezanih s ovim stanjem.

Dr. Antić istaknuo je nužnost cjelovitog i dugotrajnog plana liječenja limfadenokarcinoma koji uključuje više terapijskih pristupa. Istaknuo je uvođenje ažuriranih smjernica za liječenje, koje će olakšati početak terapije u ranijoj fazi i omogućiti personaliziraniji odabir liječenja na temelju individualnih karakteristika bolesnika.

  • Prema riječima dr. Antića, napredak u dijagnostičkim smjernicama i dublje razumijevanje bolesti omogućavaju racionalniju kategorizaciju pacijenata i prilagodbu liječenja na temelju njihovih jedinstvenih okolnosti. Ovaj pristup podrazumijeva personaliziranu skrb, s prioritetom ranog prepoznavanja bolesti i odabira najprikladnijeg tretmana prilagođenog svakom pojedincu.

BONUS TEKST:

Noćno znojenje može ukazivati ​​na prisutnost teških bolesti, ali može biti i rezultat osjećaja pretjerane topline, osobito tijekom ljetnih noći. Prema riječima dr. Ivice Cvetkovića, specijalista obiteljske medicine iz Samobora, važno je pristupiti ovoj mogućnosti kao početnom koraku. Uzmite u obzir čimbenike kao što su pretjerano odijevanje, korištenje pretople deke ili neprovjetravanje sobe prije spavanja.

Alternativno, to se može pripisati uznemirujućem snu, što rezultira reakcijom. To saznanje iznio je dr. Cvetković u tekstu koji su objavila 24 sata. Ključno je biti svjestan raznih neopasnih čimbenika koji mogu dovesti do noćnog znojenja. Pojedinci s određenim medicinskim stanjima, poput dijabetesa, osobito oni koji se liječe hipoglikemijskim lijekovima, pilulama i inzulinom, mogu doživjeti epizode niskog šećera u krvi tijekom noći, zbog čega se probude uz znojenje.

Prema riječima liječnika, pojedinci su vjerojatno svjesni da je znojenje čest simptom hipoglikemije i razumiju potrebu da odmah konzumiraju nešto slatko. Liječnik dalje objašnjava da i perimenopauza i menopauza mogu biti faze u životu žene kada može imati poteškoća s noćnim znojenjem. Tipično, kada se propiše hormonska nadomjesna terapija, ti se problemi obično povuku.

Važno je napomenuti da je jedan od potencijalnih uzroka noćnog znojenja apneja za vrijeme spavanja, stanje koje karakteriziraju prekidi disanja tijekom spavanja, a koji se mogu ublažiti korištenjem dodatnog jastuka. Otkrijte dodatne informacije dubljim proučavanjem teme. Za mlađe osobe važno je voditi računa o simptomima povezanim s rakom debelog crijeva.

Doktorica Cvetković ističe da se noćno znojenje može pripisati idiopatskoj hiperhidrozi, poremećaju žlijezda karakteriziranom prekomjernim lučenjem znoja, koji može biti potaknut emocionalnim čimbenicima, ali i određenim lijekovima, poput antidepresiva. Osim čimbenika koji nisu povezani s bolešću, postoje i manje opasna stanja koja mogu uzrokovati noćno znojenje. Infekcije, od uobičajenih virusa i gripe do bakterijskih infekcija grla ili pluća, također mogu biti odgovorne.

Odluka o traženju pomoći ovisi o intenzitetu problema i cjelokupnom zdravstvenom stanju tijela. U prošlosti su nam naše bake pri ovim bolestima savjetovale da se odmorimo i zavežemo kako bismo potaknuli znojenje i izbacili toksine iz tijela; ovaj pristup treba poduzeti osim ako nije prisutna vrućica. Prema Cvetkovićevim riječima, ako osoba ima temperaturu, ključno je sniziti temperaturu, a ne dodatno grijati.

Noćno znojenje može se pripisati težim bolestima poput tuberkuloze, AIDS-a ili hepatitisa, a ne uobičajenim bolestima. Podignite jastuk Osobe s prekomjernom tjelesnom težinom mogu imati poteškoće uzrokovane refluksom kiseline u želudac tijekom sna, stanje koje je često praćeno znojenjem, osobito kada leže na ravnoj površini. Korištenjem dodatnih jastuka za podizanje uzglavlja i konzumacijom lakših, manje masnih obroka, osobito navečer, često možemo pružiti znatno olakšanje.

Umirujuća svojstva lavande i sposobnost kadulje da sprječava znojenje dobro su poznati lijekovi. Tijekom razdoblja menopauze kod žena, poznatog kao klimakterijum, česta pojava je noćno znojenje, koje se naziva i valunzi. Za ublažavanje ove tegobe Maja Žalac, fitoterapeutkinja iz ljekarne Prirodni kutak, predlaže mješavinu čajeva od lavande, kadulje, matičnjaka, hmelja, crvene djeteline i šaša.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here