Mnogi ljudi koriste perilice odnosno veš mašine na sedmičnoj bazi, ali često samo dvije ili tri postavke. Ako ste ikad pažljivo zagledali, perilice imaju dosta postavki i simbola koje rijetko koristimo. Danas otkrivamo šta neki od njih znače.
- Srećom, kućanski aparati pomažu kućanicama u obavljanju vrlo zahtjevnih kućanskih poslova, znatno pojednostavljujući im život. Jedan od ključnih uređaja je perilica rublja, koja brine o čistoći naše odjeće.
Unutar brojnih atributa koji se nalaze na perilicama rublja, postoji broj koji korisnici često zanemaruju ili pogrešno tumače. Posebno zbunjujući simbol koji je izazvao zbunjenost i znatiželju na društvenim mrežama je misteriozna ikona “leptira”. Koristeći snagu digitalnog svijeta, korisnik Twittera krenuo je na putovanje kako bi dekodirao zagonetni simbol prikazan na njegovoj perilici rublja.
- Iskoristivši zajedničko znanje online zajednice, tražio je pomoć putem retweetova, obraćajući se drugim korisnicima kako bi pojasnio tajanstveni znak leptira. Uvod u najavu pobudio je znatnu znatiželju i potaknuo široku raspravu.
Iako su brojni pojedinci ležerno razmišljali o značenju simbola “leptira”, neki su s preciznošću prepoznali njegovu pravu namjeru. Simbol leptira na perilici rublja označava poseban ciklus posebno dizajniran za njegu osjetljivih tkanina poput svile, satena i zavjesa. Program “Butterfly” ima za cilj pružiti alternativu nježnog čišćenja za predmete koji ne trebaju intenzivno pranje.
Glavni cilj ovog programa je osigurati pažljivo čišćenje mlakom vodom i blagim ciklusom centrifuge. Korištenje ovog pristupa pomaže u očuvanju osjetljivih materijala, čime se sprječava potencijalna šteta. Dodatno, program “Butterfly” posebno je osmišljen kako bi se povećala učinkovitost uz smanjenje vjerojatnosti bilo kakvih negativnih učinaka.
- Korisnici često zanemaruju veliki izbor dostupnih u pogledu svojih perilica rublja. Značajan aspekt, koji se naziva “leptir” program, pokazuje kako poboljšane značajke mogu značajno optimizirati iskustvo pranja rublja, posebno za osjetljive materijale.
Preporučam da isprobate ovu značajku sljedeći put kada perete hrpu osjetljivog rublja kako biste iskusili njegovu izvanrednu sposobnost održavanja kvalitete vaših odjevnih predmeta. Godine 1858. čovjek po imenu Hamilton Smith napravio je prvu perilicu rublja u Pittsburghu. Ovaj revolucionarni uređaj sadržavao je bubanj s ravnom osovinom na koju su bile pričvršćene lopatice.
Samo okretanjem ručke koja je bila povezana, vratilo bi se okretalo. Iste godine Smith je dobio patent za svoj izum. Iako je bila radno intenzivna i sklona oštećivanju odjeće, ova je perilica rublja postavila temelje za budućnost strojnog pranja. Sljedeće godine predstavljena je njemačka perilica rublja s miješalicom nalik oku.
- Ova miješalica radila je pomicanjem gore-dolje, neprekidno zahvaćajući odjeću opružnim tiplama. Do kasnog 19. stoljeća, dizajn perilice rublja transformirao se u osmerokutni cilindar kojim se moglo upravljati ručno pomoću ručke.
Kad je došlo vrijeme za pranje odjeće, u cilindar je dodana vruća voda s sapunom. Nakon što je odjeća očišćena, iscijeđena je pomoću valjaka. Alfon Fisher, podrijetlom iz Chicaga, bio je pionir odgovoran za razvoj prve električne perilice rublja 1910. godine. Iako je ovaj revolucionarni uređaj lansiran na tržište, njegova prodaja je bila ispod projekcija.
- Nakon završetka Prvog svjetskog rata došlo je do značajnog porasta prihvaćanja perilica rublja u javnosti. Godine 1922. Howard Snyder preobrazio je industriju svojim stvaranjem električne perilice rublja, koja je kasnije doživjela masovnu proizvodnju u Iowi.
Rastuća popularnost ove perilice rublja među potrošačima može se pripisati njezinoj poboljšanoj funkcionalnosti. Sljedeće godine proizvođači iz Njemačke predstavili su vlastiti model perilice koja je za grijanje koristila peć na ugljen. Ova perilica rublja ima posudu koja ima mali otvor. Nakon stavljanja odjeće unutra, uključuje se motor koji povezuje osovinu s spremnikom i rezultira kontinuiranom rotacijom u suprotnom smjeru.