Mudrost i spoznaje koje posjeduje naša starija populacija mogu se pripisati izazovnim i zahtjevnim životima koje su iskusili. Tijekom posjeta svojoj baki, mlada je žena slušala kako joj baka govori o svojim borbama s izazovima života. Teret posla, računa i financijskih ograničenja bili su je svladali.

  • Baka ju je odvela u kuhinju, gdje je napunila tri lonca vodom. U prvi lonac stavila je mrkvu, u drugi jaja, a u treći zrna kave. Kad su sva tri lonca stavljena na štednjak, baka ih je pustila da prokuhaju. U gotovo svakom domaćinstvu u Srbiji uobičajena je praksa da se ovi predmeti nalaze u dnevnoj sobi, ali nažalost, često dovode do nezgoda i neočekivanih troškova.

 Nijedna riječ nije sišla s njezinih usana. Nakon otprilike dvadeset minuta kuhanja, prebacila je mrkvu u zdjelu i ponovila isti postupak s druge dvije namirnice. Ona je upitala svoju unuku: “Reci mi, što vidiš? Kada su je pitali, odgovorila je s tri jednostavna artikla: mrkvom, jajima i kavom. Mahnula joj je da priđe i doživi teksturu mrkve.

  • Slijedeći njezine upute, ispružila je ruku i otkrila da imaju nježnu konzistenciju. Nakon toga je zatražila da osoba razbije jaje. Zatim je došlo vrijeme za kušanje kave. Unuka se nasmijala čvrstoći napitka. Bako, možeš li molim te objasniti svrhu ili značaj ove situacije? Baka je nastavila prosvjetljivati ​​svoju unuku o zajedničkom izazovu s kojim su se susrele sve te namirnice – kipućoj vodi.

Unatoč tome, njihovi odgovori na ovu nedaću uvelike su varirali. Unatoč svojoj početnoj snazi, tvrdoći i nepokolebljivoj prirodi, mrkva je doživjela nevjerojatnu transformaciju nakon susreta s kipućom vodom. Odustalo je od svoje krutosti i podleglo novootkrivenoj slabosti. Krhko jaje, svojom nježnom vanjštinom, čuvalo je tekući sadržaj u sebi. Međutim, nakon 20 minuta potapanja u kipuću vodu, nekoć savitljiva unutrašnjost također je očvrsnula.

  • Nažalost, pošiljka kave u zrnu nikada nije stigla. Kao rezultat toga, voda u loncu je doživjela transformaciju, dok je grah ostao odsutan. – Dakle, koji je vaš identitet? – raspitivala se baka. Kada ste suočeni s nedaćama, kako reagirate? Jeste li poput mrkve, jajeta ili zrna kave? Odvojite trenutak za razmišljanje i zapitajte se: Kakva sam ja osoba? Sličim li žilavoj mrkvi koja vene pod teretom patnje, gubeći snagu i prepuštajući se slabosti?

Ili sam ja sličan jajetu, sa srcem koje se pretvara u tekuće stanje kada je izloženo jakoj toplini? S druge strane, jesam li više poput zrna kave, sposobnog promijeniti uvjete koji uzrokuju bol, nadahnjujući ih okusom i mirisom? Kako prenosi telegraf.rs, njena baka je dala vrijednu životnu lekciju, rekavši da ako netko posjeduje otpornost zrna kafe usred tame, posjeduje sposobnost da transformiše svoje okolnosti. Kada se suočite s nedaćama, pretvarate li se u mrkvu, jaje ili zrno kave?

BONUS TEKST:

Ako želite proširiti svoje znanje o vitalnoj ulozi koju pčele imaju u prirodnom svijetu i našem vlastitom postojanju, pčelinje animacije nude fantastičnu priliku. Ove animacije pružaju vrijedan uvid u važnost pčela kao oprašivača, što je bitno za reprodukciju biljaka. Proučavajući dublje njihovo ponašanje i karakteristike, možemo steći bolje razumijevanje pčela i poduzeti potrebne korake kako bismo osigurali njihovu zaštitu.

  • Djeci bi osnovne činjenice o pčelama mogle biti intrigantne, zajedno sa zadivljujućim informacijama o pčelama koje će se podijeliti kasnije. Za djecu je ključno da shvate značaj pčela i potrebu očuvanja ovih izvanrednih kukaca. Kroz ples poznat kao ples pčela, pčele komuniciraju. Ovaj zamršeni ples prenosi važne informacije kao što su udaljenost do izvora hrane, smjer hrane u odnosu na sunce i sve potencijalne opasnosti.

Životni vijek pčelinje matice je 2-3 godine, tijekom kojih ona ima izvanrednu sposobnost polaganja nevjerojatnih 2000 jaja svaki dan. Trutovi, s druge strane, imaju jedinstvenu svrhu parenja s kraljicom, a nakon što ispune tu dužnost, umiru. Kraljica je odgovorna za polaganje jaja koja osiguravaju nastavak košnice.

  • U slučaju smrti matice, kolonija pčela će poduzeti mjere kako bi osigurala nastavak svoje košnice odabirom ličinke, nedavno izležene pčele, i hranjenjem matičnom mliječi, koja je poznata kao hrana za matice. Kroz ovaj proces, odabrana ličinka će se razviti i transformirati u plodnu maticu. S druge strane, pčele radilice su ženke koje nisu sposobne za reprodukciju i imaju specifične odgovornosti poput skupljanja hrane (pelud i nektar), kao i izgradnje i čuvanja košnice.
Besplatno