Stara izreka kaže “sto ljudi, sto ćudi” i to je jasno kao dan u pravom životu. Mnogi ljudi mogu da imaju mračnu stranu koju je nekad teško prepoznati. Danas vam otkrivamo kako prepoznati manipulatoricu.
- Manipulacija uključuje obrazac ponašanja usmjeren na osiguranje osobne koristi u različitim situacijama, često bez obzira na moguću štetu nanesenu drugima.
Kod nas postoji izreka koja sažima srž manipulatora: „…može i na palme gaziti“. Ovo ponašanje je primjer lukave igre, gdje prvi dojam može biti varljiv. Upravo je to razlog zašto je prepoznavanje emocionalnih manipulatora teško; oni vas stručno vode da zadovoljite njihove potrebe, a istovremeno čine da se osjećate cijenjeno i značajno.
- Uključivanje u dijalog s tim pojedincima čini autentičnost nevažnom. Bez obzira koliko vaše primjedbe bile istinite, uvijek postoji mogućnost da budu krivo predstavljene.
Budite oprezni, jer jednom kada manipulator osjeti da vas je učinkovito uhvatio u zamku svojim strategijama, mogli biste se zauvijek naći kao njegova “žrtva”. Emocionalni manipulator posjeduje izvanredan talent za iskrivljavanje situacija kako bi ih uskladio sa svojim osobnim planom.
Njihova ogromna samouvjerenost u njihovu prijevaru može biti toliko snažna da bi vas mogli uvjeriti da nešto prihvatite kao crno kada je uistinu bijelo, što bi vas natjeralo da preispitate vlastite percepcije. Odsutnost nekoga tko bi potvrdio vaše sumnje može učiniti da interakcije izgledaju kao da razgovarate sa zidom, koji vas može dovesti do ludila.
- Gotovo svaka okolnost može postati žrtva manipulacije. Oni koji manipuliraju rijetko govore o svojim željama i potrebama izravno; nego koriste pametne strategije kako bi tajno postigli svoje ciljeve.
Jedna od taktika koju često koriste je prebacivanje krivnje na druge. Štoviše, oni preuzimaju poziciju žrtve, prikazujući se kao glavne patnice i tjerajući vas da preuzmete brojne odgovornosti u njihovo ime. No, nakon što ispunite te obveze, njihova tipična reakcija je tvrdnja da niste trebali intervenirati i da je vaša pomoć bila neočekivana.
Rijetko se nude izravna rješenja; nego obično funkcioniraju na skriven način, potičući druge na izražavanje osjećaja koje sami ne žele artikulirati. Oni će komunicirati ono što želite čuti dok će se istovremeno baviti ponašanjima koja ometaju napredovanje, slijedeći izreku “jedan govori drugi radi”.
Bez obzira na to koliko neka situacija može biti štetna za vas, manipulativni pojedinci pokušat će vas uvjeriti da su njihove vlastite okolnosti znatno gore. Kada dožive osjećaje ljutnje ili tuge, privući će one u blizini, tražeći pomoć da im olakšaju patnju i potaknuti druge da preuzmu ulogu spasitelja kako bi riješili svoje probleme.
- Biti u blizini takvih osoba može vas navesti da zanemarite vlastite probleme, stvarajući osjećaj da nemate pravo na njih, budući da se čine trivijalnim u usporedbi s njihovim poteškoćama.
Često misle da bi drugi trebali snositi težinu njihovih postupaka i odluka, dok sami odbijaju prihvatiti odgovornost. Njihov uobičajeni pristup stjecanju vaše naklonosti uključuje dijeljenje osobnih podataka i izgradnju temelja povjerenja. Možda ćete ih početi promatrati kao osobu koja je emocionalno dostupna i osjetljiva, naizgled ranjiva.
Ipak, upravo takav način razmišljanja je ono što vas može uhvatiti u zamku njihove prijevare. Takvo ponašanje povezano je s određenim poremećajima osobnosti, uključujući granični, narcisoidni i antisocijalni, te je indikativno za veći psihološki problem.
Promjena ovog obrasca ponašanja pokazuje se gotovo neizvedivom jer je usklađena s interesima onih koji u njemu sudjeluju. Isticanje manipulativnih ponašanja i njihove intrinzične pogrešnosti tim pojedincima uglavnom je neučinkovito jer ne potiče nikakvu transformaciju.
- Njihov nedostatak poriva da modificiraju svoje postupke proizlazi iz fokusa na osobno zadovoljstvo, a ne na zadovoljstvo drugih. Nakon što prestanete ispunjavati njihove zahtjeve, brzo će potražiti drugu metu.