Brak sve više postaje zastarjela institucija koju mlađe generacije skroz zaobilaze. Neki ne žele biti vezani za jednu osobu cijeli život, a drugi su naučili na primjerima oko sebe da se to ne isplati. Danas otkrivamo šta jedna psihoterapeutkinja misli o lošim brakovima.
Na Balkanu su i dalje prisutne predrasude koje sugeriraju da su žene, unatoč tome što su zaposlene i doprinose prihodima obitelji, isključivo odgovorne za sve kućanske poslove. Česta je pojava da se muževi opuštaju po povratku s posla, dok se njihove žene promptno bave spremanjem ručka i raznim kućanskim obavezama.
U prošlosti je bilo uobičajeno da muškarci preuzimaju ulogu hranitelja, dok su se žene posvetile odgoju djece i kućanskim obavezama, ostavljajući malo mogućnosti za dodatne obveze. Međutim, posljednjih je godina došlo do primjetne promjene, budući da su muškarci počeli preuzimati kućanske poslove, pa čak i kuhanje, osobito kada su njihove žene zaokupljene poslom ili drugim obvezama.
- U moderno doba postalo je sve tipičnije da oba partnera obavljaju poslove u istom kućanstvu. Tijekom svog gostovanja u jednoj poznatoj srpskoj TV emisiji, gospođa MILena ponudila je nekoliko fascinantnih perspektiva.
Prenijela je svoje uvjerenje da se tema ravnopravnosti spolova i raspodjele kućanskih obaveza često pogrešno tretira. Pitanje o kojem se radi odnosi se na pravednu i nepristranu raspodjelu ovih uloga, posebno ispitujući potencijalne razlike između muževa i žena. Glavna prepreka s kojom se suočavaju parovi koji se bore s tim stvarima vrti se oko prekida komunikacije.
Unatoč prividu, temeljni izvor ove teškoće može se pratiti unatrag do stalnih nastojanja za rodnu ravnopravnost i sve veću zastupljenost žena u područjima u kojima tradicionalno dominiraju muškarci. I dok su muškarčevi financijski prihodi i dalje primarna briga, žene se često susreću s komentarima poput: „Ostvarila si svoje želje, sada je tvoja dužnost ostvariti vlastiti prihod, ali nemoj zanemariti svoje obveze kao supruge i majke.
Studije koje su proveli stručnjaci iz područja mentalnog zdravlja, posebno se fokusirajući na dinamiku odnosa, otkrile su snažnu povezanost između žena koje snose isključivu odgovornost za pranje suđa i doživljavanja viših razina nezadovoljstva u svojim vezama. Osim toga, te žene češće se svađaju sa svojim partnerima i pokazuju smanjenu želju za intimnošću, za razliku od žena čiji partneri aktivno sudjeluju u pranju suđa.
Tijekom gostovanja u popularnom talk showu “150 minuta” na Prvoj, psihoterapeutkinja Milena Milanović pružila je dubinsko istraživanje teme, otkrivajući uobičajene okidače neslaganja između ljubavnih partnera i dajući dragocjene smjernice o tome kako njegovati otpornu emocionalnu vezu .
Govoreći o temi rodne ravnopravnosti i raspodjele kućanskih obaveza, Milena je istaknula važnost ljubavi i njegovanja. Naglasila je da postizanje osjećaja pravednosti u delegiranju zadataka nije jedini cilj; jednako je važno dati prioritet emocionalnom blagostanju i potrebama obje uključene osobe.
Odsustvo svađa i nesporazuma u odnosima moglo bi se postići kada bi se parovi posvetili aktivnom slušanju i razumijevanju emocija jedno drugoga, kako ona predlaže. Psihoterapeuti su primijetili da se radnje kao što je pranje suđa ili sjeckanje povrća dok žena priprema večeru obično tumače kao geste naklonosti prema njoj.
Čin preuzimanja odgovornosti za obitelj i aktivnog sudjelovanja u stvaranju skladnog životnog okruženja ima značajno značenje. Ova kulturna praksa, koja potječe iz zapadnih društava, uzima sve više maha i dovodi do rastućeg pokreta koji se zalaže za pravedniju raspodjelu kućanskih poslova.
- Milena smatra da je to utjelovljenje ljubavi i solidarnosti kada se žena bavi kućanskim poslovima, a partner joj pruža financijsku potporu. Glavni problem koji Milena identificira kod parova koji se susreću s ovim poteškoćama je nedostatak komunikacije.
Iako možda postoji implicitno shvaćanje, korijen problema proizlazi iz područja ravnopravnosti spolova i sve veće uključenosti i uspjeha žena u područjima kojima tradicionalno dominiraju muškarci. Postoji društvena tendencija da se prioritet daju financijskim prihodima muškaraca, dok se istovremeno od žena očekuju da ispune tradicionalne uloge supruga i majki, čak i usprkos njihovim profesionalnim postignućima.
Jedno potencijalno rješenje moglo bi biti ulaganje u tjednu uslugu koja zahtijeva aktivno sudjelovanje obje osobe. Kada je riječ o situacijama kada je jedan partner zaposlen, a drugi ostaje kod kuće, često se vode rasprave o tome kako točno procijeniti vrijednost doprinosa radnog partnera.
- Ključ rješenja ovog problema leži u otvorenoj i učinkovitoj komunikaciji. Važno je napomenuti da se, u kontekstu balkanskog mentaliteta, muškarci ne srame sudjelovati u kućanskim poslovima.