Svako ko kuha zna kakve su muke sa čišćenjem ravne keramičke ili staklene ploče na kojima ne vredi prijašnji saveti i trikovi a spužvice i gruba hemijska sredstva možemo slobodno da zaboravimo.U nastavku smo za Vas preneli odličan savet jedne gospođe koja je otkrila svoj trik i time mnogim domaćicama olakšala posao..

  • Staklo-keramičke ploče često se biraju zbog svog modernog i elegantnog izgleda, koji prostoru daje dozu sofisticiranosti. Na prvi pogled, deluju vrlo jednostavno za održavanje, posebno u poređenju s tradicionalnim rešetkastim šporetima. Ipak, njihova specifična površina zahteva pažljivo čišćenje kako bi se očuvala sjajna završnica i sprečilo oštećenje. Upravo zato je važno znati kako pravilno i efikasno očistiti staklo-keramičku ploču bez napora i bez rizika.

Jedan od najjednostavnijih načina jeste korišćenje komercijalnih sredstava koja su posebno formulisana za staklene i keramičke površine. Ta sredstva najčešće dolaze u tečnom obliku i dovoljno je da ih poprskate po hladnoj površini ploče, a zatim nežno utrljate neabrazivnom sunđerom ili mekim jastučićem za ribanje. Za tvrdokorne naslage i zagorele mrlje oko grejnih krugova preporučuje se pažljivo korišćenje pljosnate špatule ili britve pod blagim uglom – nikako agresivno, kako ne biste oštetili staklo.

Za one koji preferiraju prirodne i jeftinije metode, domaće sredstvo za čišćenje može biti podjednako efikasno. Potrebna su samo tri sastojka koja većina ima u kući: deterdžent za suđe, soda bikarbona i vodonik-peroksid. Postupak je vrlo jednostavan – deterdžent se nanese direktno na mrlje, pospe se sodom bikarbonom i doda nekoliko kapi vodonik-peroksida. Nakon toga, površina se nežno trlja sunđerom dok se prljavština ne rastvori. Ova mešavina ne samo da čisti, već i dezinfikuje površinu.

Za temeljitije čišćenje koje zahteva dodatnu snagu, možete koristiti i četku za ribanje sa ručkom. Takva četka pruža bolju kontrolu i omogućava da se očiste uporne mrlje bez dodatnog pritiska na ruke i zglobove. Može se koristiti kako uz komercijalna sredstva, tako i uz domaće mešavine, a naročito je korisna kada se na ploči nalaze zagorele naslage.

  • Ako tražite brzinsku i jednostavnu metodu bez puno truda, posipanje sode bikarbone preko cele površine i pokrivanje vrućim vlažnim peškirom može učiniti čuda. Ostavite tako oko 15 minuta, a zatim obrišite krpom ili papirnim ubrusom. Ova tehnika je naročito korisna za čišćenje većih površina bez upotrebe hemikalija.

U situacijama kada je potrebno ukloniti samo male mrlje, na primer prskanje masnoće, nema potrebe da tretirate celu ploču. Stara četkica za zube može biti idealno rešenje. Umočite je u pastu za zube s blagim abrazivnim svojstvima ili u sodu bikarbonu i lagano trljajte mrlju dok ne nestane. Ova metoda je precizna i nežna prema površini.

Još jedan efikasan i prirodan saveznik u borbi protiv tvrdokorne prljavštine je – limun. Kiselina iz limunovog soka razlaže mrlje i uklanja masnoće. Po površini pospite sodu bikarbonu, a zatim iscijedite svež limun preko nje. Ostavite da deluje desetak minuta, a potom kružnim pokretima prebrišite sunđerom. Ova metoda ostavlja ploču ne samo čistu, već i osveženu prijatnim mirisom.

Pravilno održavanje staklo-keramičke ploče ne zahteva posebne napore – ključ je u blagim, ali efikasnim metodama. Redovno čišćenje nakon svakog kuvanja, izbegavanje agresivnih abraziva i korišćenje prirodnih ili specijalizovanih sredstava omogućava da vaša ploča dugo ostane sjajna, funkcionalna i bez ogrebotina. Uz malo pažnje, i čišćenje može postati jednostavan deo rutine koji čuva lepotu vašeg kuhinjskog prostora.

Besplatno

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here