Ukoliko ste ljubitelji orhideja i imate problem sa održavanjem istih onda je ovo mesto upravo ono što Vama treba. U nastavku saznajte par savjeta iskusnih dama koje su taj problem rešile za Vas…
Lepota orhideja unosi posebnu eleganciju u svaki dom, ali da bi one zadržale svoju vitalnost i raskošne cvetove, potrebna im je pažljiva i pravilna nega. Mnogi zaljubljenici u ovo prefinjeno cveće ističu da je ključno razumeti njihove potrebe i prilagoditi negu tako da se biljka oseća kao u svom prirodnom okruženju.
- Na Fejsbuk stranici „Saveti i trikovi za orhideje”, okupljeni ljubitelji ovih biljaka podelili su svoja dragocena iskustva i male tajne za negu koje im pomažu da njihove orhideje iz godine u godinu budu zdrave i bujne. Posebna pažnja posvećena je načinu zalivanja, jer upravo tu mnogi početnici najčešće greše.
Jedan od najčešćih saveta koji se provlači kroz diskusije jeste – izbegavajte prekomerno zalivanje. Previše vode može uzrokovati truljenje korena, što je jedan od glavnih razloga zbog kojeg orhideja gubi listove i ne uspeva da ponovo procveta. Umesto toga, preporučuje se da se zalivanje vrši pažljivo i u skladu sa stanjem biljke.
- Članovi grupe dele različite metode zalivanja, u zavisnosti od svojih iskustava i uslova u kojima drže biljke. Neki preporučuju potapanje celog saksijskog sistema u vodu jednom nedeljno. „Orhideju stavim u posudu sa vodom i ostavim je da pije oko pet do deset minuta. Kada su koreni dovoljno napojeni i poprime jarko zelenu boju, izvadim je i pustim da se višak vode ocedi. Ovaj trik primenjujem godinama i moja najstarija orhideja sada ima čak 12 godina – uvek cveta kao da je tek kupljena,“ napisao je jedan zaljubljenik u orhideje.
Drugi pak smatraju da je dovoljno zalivati biljku jednom u sedam do deset dana, posebno ako se nalazi u hladnijem ili vlažnijem prostoru. „Ranije nikako nisam uspevao da nateram svoje orhideje da ponovo cvetaju. Kada sam počeo da ih zalivam jednom nedeljno i koristim odstajalu vodu sobne temperature, one su konačno počele da se obnavljaju i cvetaju svake sezone,“ podelio je jedan korisnik.
- Osim zalivanja, važan faktor za uspešan uzgoj je i odgovarajući supstrat. Ljubitelji orhideja često savetuju korišćenje mešavine komadića kore drveta i mahovine, koja omogućava korenju da diše i sprečava zadržavanje viška vlage. Takođe, nakon što biljka završi sa cvetanjem, preporučuje se presađivanje kako bi se korenima obezbedilo dovoljno prostora za dalji rast i razmenu vazduha.
„Prvo sam pravila grešku koristeći običnu zemlju, ali od kada sam prešla na specijalni supstrat za orhideje i počela da ih presadim svake dve do tri godine, napredak je neverovatan,“ napisala je jedna žena u grupi. „Takođe sam primetila da im veoma prija kada ih povremeno prihranim blagim rastvorom đubriva posebno namenjenog orhidejama.“ Ne smemo zaboraviti ni svetlost. Orhideje vole svetla mesta, ali ne direktno sunce. Idealno je da stoje blizu prozora okrenutog ka istoku ili zapadu, gde dobijaju dovoljno svetla, ali nisu izložene jakim podnevnim zracima koji mogu da oštete listove.
- Zaključak svih ovih iskustava je jednostavan – kada naučite da posmatrate svoju biljku i osluškujete njene potrebe, orhideja će vam to višestruko vratiti prelepim cvetovima i zdravim zelenim listovima. Uz malo pažnje i ljubavi, čak i početnik može da se pohvali orhidejom koja traje godinama i svake godine donosi novi ciklus raskoši.