Ukoliko ste zaljubljenici Fengh – Shui ovaj članak je idealan za Vas,u nastavku saznajte koje to boje donose negativu u Vaš dom te ih obavezno promjenite..

  • Boje koje unosimo u svoj životni prostor mnogo više utiču na naše raspoloženje nego što često želimo da priznamo. Stručnjaci za enterijer i psiholozi saglasni su u mišljenju da određene nijanse mogu oblikovati našu energiju, emocije i opšti osećaj prijatnosti u domu. Iako se mnoge boje smatraju neutralnim ili modernim, postoje i one koje, ako se koriste u prevelikoj meri, mogu uneti težinu i melanholiju u prostor. Jedna od takvih boja je siva.

Siva se poslednjih godina nametnula kao izbor mnogih koji žele sofisticiran, moderan ili minimalistički stil. Njena popularnost je narasla zahvaljujući jednostavnosti kojom se uklapa u različite stilove uređenja i zbog toga što deluje svedeno i elegantno. Međutim, psiholozi upozoravaju da tamne i hladne nijanse sive, naročito ako dominiraju u prostoru, mogu imati negativan uticaj na psihičko stanje ljudi koji u tom prostoru borave. Umesto da unese smirenje i balans, ova boja može izazvati osećaj praznine, usamljenosti pa čak i potištenosti.

  • Prema mišljenju stručnjaka, boje u enterijeru nisu samo estetsko pitanje već i faktor koji direktno utiče na našu psihu. Dok svetle i jarke boje poput žute ili narandžaste podstiču energiju, optimizam i kreativnost, tamnije monohromatske nijanse, posebno kada dominiraju prostorijom, mogu podstaći osećaje izolovanosti i nedostatka motivacije. Siva boja, iako neutralna, često stvara hladan ambijent ako se ne kombinuje sa toplijim elementima.

Ako ste ljubitelj sive i želite da je zadržite u svom domu, postoji nekoliko načina da to učinite bez rizika da prostor deluje depresivno:

  1. Koristite sivu boju umereno i pre svega kao akcenat. Umesto da ofarbate sve zidove u ovu nijansu, odlučite se za detalje poput jastučića, zavesa ili tepiha.

  2. Kombinujte sivu sa toplim bojama poput bež, žute, bledo roze ili terakote koje će uneti život i razbiti hladnoću.

  3. Unesite prirodne materijale u prostor, kao što su drvo, kamen ili pleteni detalji, jer oni donose osećaj topline i balansiraju hladnoću sive.

  4. Dodajte sobne biljke koje svojim zelenilom osvežavaju prostor i donose energiju prirode, čime se smanjuje osećaj sterilnosti.

  5. Iskoristite prirodno svetlo maksimalno – prostorije u kojima dominira siva boja treba da budu dobro osvetljene kako bi izgledale prijatnije i toplije.

Tamno sive nijanse mogu posebno negativno uticati na prostorije u kojima provodimo najviše vremena, poput dnevne sobe ili spavaće sobe. Takav ambijent može delovati gušeće i doprineti osećaju težine. Umesto toga, svetliji tonovi sive, u kombinaciji sa vedrijim detaljima, mogu stvoriti skladnu i umirujuću atmosferu koja ne opterećuje psihu.

  • Važno je razumeti da boje u prostoru direktno utiču na našu svakodnevicu i kvalitet života. Dom bi trebalo da bude utočište, mesto gde se osećamo sigurno, spokojno i inspirisano. Zato je izbor boja ključno pitanje kada želimo da stvorimo harmoniju i prijatan ambijent.

Pametnim korišćenjem sive i njenim kombinovanjem sa toplim i živim bojama, moguće je postići ravnotežu između elegancije i topline. Na taj način prostor ne gubi svoju sofisticiranost, ali postaje prijatno mesto za boravak koje donosi osećaj pozitivne energije i unutrašnjeg mira.

Besplatno

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here