Primjena prerano nakon opekline može pogoršati bol i oticanje opečene kože zadržavanjem topline, stoga treba biti oprezan.
Pretjerano izlaganje sunčevoj svjetlosti ne poboljšava ljepotu vaše kože niti rezultira željenom preplanulošću; umjesto toga, predstavlja potencijalni problem – opekline od sunca. Posljedice opeklina od sunca uključuju crvenilo kože, svrbež i osjećaj pečenja. Kako ne bi podsjećali na boju raka, savjetuje se suzdržati se od pretjeranog sunčanja između 11 i 16 sati jer su tada UV zrake najintenzivnije.
U slučaju da je Vaša koža već oštećena, slijede sljedeće preporuke dermatologa. Prema “Well and Good”, dermatolozi preporučuju aloe veru i kokosovo ulje kao učinkovite lijekove za ublažavanje opeklina od sunca i smanjenje ožiljaka izazvanih suncem. No, dr. Gita Jadav, osnivačica FACET Dermatology, ističe važnost pravilne primjene kod korištenja kokosovog ulja.
Prema riječima stručnjaka, nanošenje kokosovog ulja odmah nakon opeklina može zapravo pogoršati nelagodu i upalu zadržavanjem topline. Kako biste to spriječili, savjetuje se prvo koristiti aloe veru, a zatim nastaviti s kokosovim uljem za optimalne rezultate. Ako ste zabrinuti zbog kože opečene od sunca, najbolje je izbjegavati korištenje kokosovog ulja i umjesto toga se odlučiti za umirujuće djelovanje aloe vere ili zaštitu od sunca.
BONUS TEKST:
U članku je istaknuto postojanje šest “elektrana” koje imaju sposobnost učinkovitog odbijanja i najupornijih komaraca. Privlačnost komaraca specifičnim mirisima na ljudskoj koži dobro je poznata činjenica, što rezultira njihovim neprekidnim sisanjem krvi. No, postoji mnoštvo biljaka snažnog mirisa koje uspješno odvraćaju komarce, a da pritom ne stvaraju neugodu našim olfaktornim osjetilima.
lavanda-pixabay Sada kada je temperatura porasla i sa sobom donijela prisutnost komaraca, savršena je prilika za stjecanje znanja o odvraćanju od tih dosadnih uboda. Identificirane su brojne biljke zbog njihove izvanredne sposobnosti tjeranja ovih dosadnih insekata.
Postoje neki začini koji su općepriznati i pojedinci ih mogu uzgajati, omogućujući im da iskuse zadovoljstvo laganim zgnječenjem lišća među dlanovima i nanošenjem dobivenog ulja na kožu. Alternativno, na lokalnim tržnicama ili u maloprodajnim objektima možete lako pronaći razne biljke s eteričnim uljima koja odbijaju komarce. 1. Genealoško podrijetlo U našim krajevima poznata kao melisa, ova biljka nosi latinski naziv Melissa officinalis.
Kada se primjenjuje lokalno, njegov nježan miris limuna djeluje kao prirodno sredstvo za odvraćanje komaraca. Štoviše, matičnjak je poznat po svojim izvanrednim umirujućim svojstvima i djelotvornosti kao antibakterijska biljka. 2. Mačja metvica (ili Nepeta cataria) Aromatični rođak metvice, poznat po svom nepetalaktonskom spoju, služi kao prirodni repelent za insekte koji učinkovito brani razne kukce, uključujući komarce, kada se nanese na kožu. Bosiljak, treća stavka na popisu.
Miris ovog popularnog začina, bosiljka, jako odbija komarce, a znanstvena istraživanja su pokazala da eterična ulja prisutna u bosiljku imaju toksični učinak na ličinke komaraca. Lavanda je četvrta stavka na listi. Lavanda, moćna biljka poznata po svojoj sposobnosti da tjera komarce, također se pokazala učinkovitom protiv moljaca i muha.
Iskoristivši snažnu aromu koju emitira, možete upotrijebiti mahune lavande strateški postavljene oko svog doma kako biste odvratili ove dosadne insekte. Ako ova metoda ne uspije, uvijek možete pribjeći nanošenju lavande izravno na kožu. Kadulja i ružmarin Za one koji organiziraju okupljanje na otvorenom, razmislite o paljenju male vatre unutar rabljenog roštilja.
Stavite kadulju ili ružmarin na vatru, jer će dobivena aroma biti ugodna za vaša olfaktorna osjetila, a istovremeno će odvratiti komarce. Zapamtite, sve dok dim obavija vašu blizinu, ovi dosadni insekti će se kloniti, stoga budite sigurni da zadržite prisutnost vatre. Citronella je šesta stavka na listi. Upravo je ova biljka godinama stjecala priznanje za svoju iznimnu sposobnost borbe protiv komaraca.
Može se nabaviti eterično ulje citronele, koje je lako dostupno u biljnim drogerijama i trgovinama organskim proizvodima. Kako biste iskoristili njegove blagodati, jednostavno ga pomiješajte s prirodnim uljem za tijelo po želji, poput arganovog, bademovog ili kokosovog ulja, i nježno ga nanesite na kožu.