Osjećaj trnaca u prstima ne treba odbaciti kao puku nelagodu; može poslužiti kao upozorenje vašeg tijela o potencijalno ozbiljnom zdravstvenom problemu. Iako sporadični trnci često mogu proizaći iz privremenih čimbenika, poput kompresije živca zbog nezgodnog položaja za spavanje, uporni ili dugotrajni trnci u prstima mogu ukazivati ​​na značajna medicinska stanja koja treba riješiti. Stoga je prepoznavanje mogućih razloga koji stoje iza ovog simptoma ključno jer rano prepoznavanje problema može uvelike poboljšati ishode liječenja i izbjeći teže posljedice.

1. Sindrom kompresije srednjeg živca

Sindrom karpalnog tunela je jedan od najčešćih razloga za osjećaj trnaca u prstima, a rezultat je kompresije medijalnog živca koji putuje kroz karpalni tunel zapešća. Pojedinci koji duže vrijeme drže isti položaj ruku, poput onih koji tipkaju, rade na računalu ili izvode ponavljajuće pokrete rukama, izloženi su većem riziku od razvoja ovog stanja. Trnci i žarenje obično se manifestiraju u palcu, kažiprstu i srednjem prstu, često postaju intenzivniji noću, što može poremetiti san i utjecati na ukupnu kvalitetu života. Ako se ne liječi, dugotrajni sindrom karpalnog tunela može dovesti do smanjenog osjeta, slabosti mišića u rukama i slabljenja fine motorike, što otežava rutinske zadatke poput držanja olovke ili otvaranja vrata. Pojava ovog stanja je češća kod onih koji često koriste računala ili se bave fizičkim poslovima, uključujući frizere i krojače, čije ruke podnose ponavljajuće pokrete.

  • 2. Cervikalna radikulopatija (kompresija živca u vratu)
    Osjećaj trnaca u prstima također može biti posljedica problema unutar vratne kralježnice, stanja koje se naziva cervikalna radikulopatija. Ovaj poremećaj nastaje kada živci koji izlaze iz vratne kralježnice budu stisnuti ili nadraženi, često zbog hernije diska, degeneracije kralježaka ili nekog oblika ozljede. Uz trnce u prstima, osobe s cervikalnom radikulopatijom često osjećaju bol, slabost i obamrlost u cijeloj ruci, pri čemu trnci potencijalno zrače iz vrata u ruku. Ako osjetite trnce, bol ili slabost u predjelu vrata, ramena ili ruku, ključno je potražiti savjet liječnika jer ignoriranje cervikalne radikulopatije može dovesti do trajnog oštećenja živaca, što može značajno utjecati na vašu pokretljivost i svakodnevno funkcioniranje. 3. Dijabetička neuropatija

Dijabetička neuropatija je vrsta oštećenja živaca koja nastaje zbog dugotrajne visoke razine šećera u krvi, što je čest problem za osobe s dijabetesom. Tipično, ova neuropatija prvo utječe na donje udove, ali se na kraju može proširiti na ruke i prste, što rezultira simptomima kao što su trnci, bol, gubitak osjeta i osjećaj žarenja. Početna indikacija dijabetičke neuropatije može biti trnjenje u prstima, zbog čega je neophodno stalno pratiti razinu šećera u krvi i pridržavati se savjeta liječnika kako biste spriječili teže komplikacije. U određenim slučajevima neuropatija može rezultirati smanjenim osjetom i poremećenom ravnotežom, što može povećati rizik od padova i ozljeda.

  • Multipla skleroza je kronično autoimuno stanje koje utječe na središnji živčani sustav, sa simptomima koji mogu uključivati ​​slabost i trnce u rukama i nogama. Ova bolest dovodi do oštećenja mijelinske ovojnice koja štiti živčane stanice, što rezultira poremećenim prijenosom živčanih impulsa između mozga i tijela. Osjećaj trnaca u prstima i rukama često može biti među početnim znakovima MS-a. Ovisno o tome gdje dolazi do oštećenja živčanog vlakna, trnci mogu biti stalni ili povremeni, zahvaćajući jednu ili obje ruke. Ako su trnci u rukama povezani s dodatnim simptomima kao što su slabost, problemi s ravnotežom ili poteškoće s vidom ili govorom, ključno je odmah potražiti liječničku pomoć jer rana dijagnoza MS-a može pomoći u usporavanju napredovanja bolesti i pomoći u izbjegavanju daljnjeg teške komplikacije.
5. Ozljede i traume

Ozljede šake, ručnog zgloba ili kralježnice mogu uzrokovati trnce u prstima. Na primjer, poremećaji u normalnom funkcioniranju živčanog sustava mogu se pojaviti zbog prijeloma kostiju, uganuća, kompresije živaca ili izravnih ozljeda živaca zadobivenih u nesrećama. Čak i male ozljede, poput mikrotrauma od ponavljajućeg naprezanja, mogu iritirati živce i rezultirati trncima. Preporučeni tretmani za ozljede koje izazivaju trnce u prstima obično uključuju odmor, fizikalnu terapiju i, u ozbiljnijim slučajevima, operaciju. Ako primijetite trnce nakon ozljede, važno je potražiti savjet liječnika kako biste spriječili daljnje komplikacije.


Trnci u prstima također mogu biti posljedica slabe cirkulacije. Stanja poput periferne arterijske bolesti mogu dovesti do sužavanja krvnih žila, što zauzvrat smanjuje dotok krvi u ruke i prste. Ovaj problem može dovesti do osjećaja trnaca, hladnoće i poteškoća u kretanju ruke, a ako se ne riješi, može eskalirati do težih komplikacija kao što je gangrena ili čak amputacija u ekstremnim slučajevima. Drugo stanje koje pridonosi trncima u prstima je Raynaudov fenomen, gdje se male krvne žile u rukama sužavaju, često izazvano hladnoćom ili stresom, što rezultira smanjenim protokom krvi i osjećajem trnaca. Ako imate problema s cirkulacijom, ključno je potražiti odgovarajuću medicinsku skrb i poduzeti mjere za poboljšanje zdravlja srca i krvožilnog sustava.
  • 7. Guillain-Barréov sindrom (GBS)
    Guillain-Barréov sindrom ozbiljno je autoimuno stanje koje je prilično rijetko i rezultira oštećenjem perifernih živaca. Rani znakovi GBS-a obično uključuju osjećaje trnaca, žarenja i slabosti u rukama i nogama, koji mogu brzo eskalirati i potencijalno rezultirati paralizom. Ovaj sindrom obično počinje u nogama i progresivno se kreće prema gore, utječući na šake, prste, pa čak i na mišiće odgovorne za disanje. S obzirom na brzo napredovanje ove bolesti, ključno je potražiti hitnu liječničku pomoć čim se uoče bilo kakvi simptomi GBS-a. Zdravstveni djelatnici mogu započeti tretmane kao što je plazmafereza (koja uklanja antitijela iz krvotoka) ili terapiju imunoglobulinima, a oba mogu uvelike povećati vjerojatnost oporavka.
Trnci u prstima mogu ukazivati ​​na niz zdravstvenih problema, od kojih neki mogu biti ozbiljni. Neophodno je pratiti koliko se često ti simptomi pojavljuju i koliko dugo traju, kao i zabilježiti sve druge simptome koji ih mogu pratiti. Ako primijetite da trnci i dalje traju ili su popraćeni boli, slabošću ili bilo kojim drugim neobičnim znakovima, savjetuje se da odmah potražite liječničku pomoć kako biste utvrdili temeljni uzrok i započeli potrebno liječenje.
Besplatno