U današnje vrijeme sve su rijetki pojedinci koji predviđaju da će štednjak trajati pedeset godina, budući da se prosječni životni vijek kućanskih aparata u posljednje vrijeme progresivno smanjuje. Sljedeće objašnjava razloge koji stoje iza ovog fenomena.

Godine 1963., u dobi od 39 godina, Winifred Hughes nabavila je vrhunsko klasično električno kuhalo Beling, kupnja koja ju je ispunila neizmjernim ponosom. Ovaj vrhunski uređaj imao je cijenu od 79 funti, što je ekvivalentno 1500 funti u današnjoj valuti, a ona je marljivo plaćala rate tijekom sljedeće četiri godine. Od tada 92-godišnja Winifred svakodnevno koristi štednjak, što nas navodi na zaključak da se pokazalo vrlo korisnim.

53 godine štednjak je održavao svoje besprijekorno stanje dok je Winifred pripremala obroke za svoju peteročlanu obitelj, uključujući i tradicionalna nedjeljna pečenja. “Tada su izrađivali predmete s izdržljivošću koja je odolijevala testu vremena”, prisjeća se ona.

Ne samo da je dobila štednjak, već je dobila i knjigu recepata koja je sadržavala neka od njezinih omiljenih jela svih vremena. I dan danas priprema ta jela i ponosno se hvali da niti jednom nije posegnula za naručivanjem dostave hrane, jer za tim nikada nije bilo potrebe.

U proteklom tjednu, Winifred se tužno oprostila od jedne ere jer joj se termostat pokvario (nakon prethodnog incidenta u kojem se brojač pokvario, iako joj to nije bilo bitno). Sada se suočava s izazovom pronalaska zamjenskog štednjaka koji savršeno odgovara njezinoj kuhinji izrađenoj po narudžbi iz šezdesetih, potpuno svjesna da neće naići na istu razinu kvalitete.

U današnje vrijeme rijetki su pojedinci koji očekuju da će štednjak trajati pedesetak godina, budući da se prosječni životni vijek kućanskih aparata u posljednje vrijeme progresivno smanjuje.

Potrošači u Velikoj Britaniji poduzimaju akciju pokretanjem peticije koja poziva proizvođače da objave predviđeni vijek trajanja svojih proizvoda. S više od 11.000 već prikupljenih potpisa, oni pozivaju vladu da se bori protiv prakse “planirane zastare”. Ovaj izraz odnosi se na tvrdnje potrošača da proizvođači namjerno stvaraju lomljive predmete koji se ne mogu popraviti.

  • Kreatorica BuyMeOnce-a, Tara Baton, pokrenula je peticiju. BuyMeOnce je jedinstvena platforma koja nudi artikle popraćene doživotnim jamstvom. Zaista je nedokučivo i na granici nezakonitosti da se, iako se vode razgovori o konstruiranju svemirskih letjelica za prijevoz pojedinaca na Mars, lociranje kotlića koji može izdržati više od šest godina pokazuje nepremostivim zadatkom.

Nekoć su se proizvođači jako ponosili svojom sposobnošću stvaranja dugotrajne, vrhunske robe. Međutim, danas se čini da su izgubili želju za održavanjem ovog standarda, ali ne zbog nedostatka stručnosti ili tehnološkog znanja, već kao posljedicu imamo višak odbačenih uređaja. Nadalje, čini se da zanemaruju ekološke smjernice, jer potrošači odlažu svoju elektroniku čim istekne jamstveni rok.

Kenneth Vot, prodavač rezervnih dijelova za bijelu tehniku ​​koji osobno popravlja kućanske aparate od ranih 1980-ih, također ističe činjenicu da moderni uređaji imaju kraći životni vijek u odnosu na svoje prethodnike.

Trajnost kućanskih aparata proizvedenih tijekom 1950-ih, 1960-ih i 1970-ih obično je bila 15 godina ili više, dok suvremeni uređaji obično traju samo šest ili sedam godina. Ovaj pad dugovječnosti može se pripisati zahtjevima potrošača za sve pristupačnijim proizvodima, što je posljedično dovelo do pada kvalitete.

U prošlosti su se perilice rublja održavale godišnje, slično kao i automobili. Međutim, danas postoje uređaji koji su dizajnirani da se ne daju popraviti. Trošak popravka ili nije opravdan ili su komponente zabrtvljene, što ih čini nemogućim za popravak.

Često plasiraju proizvode koji su navodno ekološki prihvatljivi, ali ako se ti predmeti ne mogu popraviti i odbace se nakon samo nekoliko godina korištenja, znatno više zagađuju okoliš u usporedbi s kupnjom kvalitetnijeg uređaja, što možda i nije smatra se ekološkim, ali ima duži vijek trajanja.

Novinama “Guardian” javio se značajan broj čitatelja koji su iskazali svoje posjedovanje starih, ali potpuno ispravnih uređaja.

Nik Buckley, 35-godišnjak, rekao je da i dalje koristi glačalo Roventa koje nosi oznaku “Made in West Germany”. Ovo posebno glačalo mu je prije 16 godina naslijedila njegova majka, koja se rado prisjeća kako ga je koristila kako bi svladala umijeće glačanja tijekom 1960-ih.

I Chris Evans i Annie White, potječu iz različitih mjesta, oslanjaju se na usisavače iz sedamdesetih, a Annie nikada nije osjetila potrebu zamijeniti svoj zbog njegove nepokolebljivosti učinkovitost tijekom godina. Koristeći majčin starinski šivaći stroj Singer iz 1923., londonska umjetnica Ana Niman, 36, prihvaća bezvremensko umijeće izrade. Jedina izmjena napravljena na ovom dragocjenom nasljeđu dogodila se 1966. s dodatkom električne pedale.

  • Kakva je situacija u Srbiji? Ekonomske borbe koje su u tijeku dovele su do veće zastupljenosti starih uređaja koji se koriste u Srbiji u usporedbi sa Zapadnom Europom. Nije rijetkost naići na potpuno ispravan Obodin hladnjak iz daleke 1956. godine, kada je Elvis Presley bio senzacija. Nadaleko su poznate i korištene i peći “Smederevci” i “Kreka Banovići”. Rijetko se može naći netko tko ne poznaje nekoga tko još uvijek koristi “smederevac” ili jednu od ovih spomenutih peći.

S obzirom na to da Srbija nije u rangu sa ekonomski naprednijim zemljama, nije neuobičajeno da dobijemo robu lošijeg kvaliteta u odnosu na druge zemlje. Odnos ponude i potražnje oduvijek je isprepleten, a sve dok je naša kupovna moć ograničena, ograničena je i dostupnost i kvaliteta proizvoda.

Gledište proizvođača je sasvim jednostavno – što se proizvod brže pokvari, to će prije potrošači morati kupiti zamjenski. Iako ovo možda nije pošteno prema kupcima, nakon razmišljanja postaje očito da poštenja često nedostaje u mnogim aspektima života. Novac danas ima veći značaj nego prije pola stoljeća, što je još jedan razlog zašto su proizvodi namjerno dizajnirani da imaju ograničen vijek trajanja. Ovaj fenomen nije isključiv za kućanske aparate; prožima razne industrije u kojima neposredna financijska dobit ima prednost pred pomnim razmatranjem. Ako ispitamo brojne druge aspekte od prije 50 godina, ne samo kućanske aparate, postaje očito da je kvaliteta s vremenom opala, često zbog težnje za brzom zaradom.

Razmišljanje o našem djetinjstvu ili predmetima pronađenim u domovima naših baka i djedova može kod mnogih od nas pobuditi osjećaj nostalgije. Međutim, bitno je upamtiti da više cijene nisu uvijek jednake vrhunskoj kvaliteti u današnjem svijetu.

Kako biste zaštitili sebe kao potrošača, bitno je biti oprezan pri kupnji, uzeti u obzir povratne informacije i svjedočanstva drugih kupaca te zapamtiti da je proizvođač ili serviser dužan pridržavati se uvjeta navedenih u ugovoru, bez obzira na bilo da živite u Srbiji ili ne. U slučaju da se nešto neizbježno mora pokvariti, poželjno je da se to dogodi mjesec dana prije isteka jamstva, a ne nakon.

Besplatno