Tko od nas u svom domu nema izložene fotografije prijatelja ili članova obitelji koji su preminuli? Svi mi posjedujemo takve uspomene. Netko bi se mogao zapitati, što je loše u tome? U teoriji, držanje ovih slika u zatvorenom prostoru je prihvatljivo; međutim, kako sugerira portal holahola.cc, to treba činiti pridržavajući se određenih smjernica. Fotografije umrlih, priznavali mi to ili ne, povezuju nas s carstvom preminulih.
- Čak i nakon što osoba ode, te slike održavaju svoju vezu sa živim svijetom. Stoga se preporuča pridržavati se sljedećih smjernica: Slike pokojnika ne smiju se izlagati na zidovima, stavljati u okvire ili postavljati na stolove. Posljedično, moraju ostati izvan vidokruga. Postoji uvjerenje da zanemarivanje ovog savjeta omogućuje slici da apsorbira vitalnost živih pojedinaca.
Čuvanje fotografija u albumu i povremeno njihovo gledanje s osjećajem nostalgije smatra se bezopasnim. Suprotno tome, ako te slike stalno ostanu unutar vašeg vidokruga, navodno mogu dovesti do polaganog pada vašeg fizičkog i emocionalnog blagostanja. 2. Slike preminulih treba čuvati odvojeno od onih živih. Napravite poseban album za fotografije mrtvih, koji također treba sadržavati sve slike koje zajedno prikazuju i žive i preminule.
- Neki pojedinci sugeriraju da rezanje ovih slika može pomoći u razlikovanju energije živih od energije preminulih. Dodatno, preporuča se da se fotografije položenih pohrane u crne albume ili u crnu vrećicu. Ovaj portal također savjetuje da se slike poginulih gledaju samo u danima određenim za odavanje počasti njihovoj uspomeni. Što mislite o ovim razlozima? Slažete li se s tim?
BONUS TESKT
Globalno natjecanje za vatrogasce nudi glavnu nagradu od 100.000 dolara. Uz zgradu progutanu plamenom, američki vatrogasci kreću u akciju, strateški postavljajući svoja vozila oko građevine. Požar je uspješno ugašen u roku od 25 minuta. Vatrogasci u Njemačkoj suočili su se sa sličnom situacijom, okruživši strukturu svojim vozilima i uspjevši ugasiti požar u 23 minute.
Za razliku od njih, bosanski vatrogasci svojim kamionom FAP-a uletjeli su direktno u prizemlje pakla. Iskočili su iz vozila, vitlajući lopatama i jaknama, bacajući zemlju dok su stvarali kakofoniju povika i jauka, da bi na kraju stavili požar pod kontrolu u samo 6 minuta. Okupljeni novinari postavljaju pitanje bh. timu: – “Kakav izvanredan uspjeh! Kako planirate iskoristiti novčanu nagradu?” Vatrogasci BiH odgovaraju: – “Pa… prva kupovina će nam biti kočnice za FAP.
DODATNI TEKST
Depresija je jedna od najraširenijih bolesti u suvremenom društvu. Procjenjuje se da je više od polovice odrasle populacije u zapadnim zemljama iskusilo depresiju barem jednom u životu. U Srbiji, neslužbene statistike pokazuju da je oko 400.000 osoba pogođeno ovim stanjem. “Depresija je raširena i uznemirujuća pojava, što dovodi do mnogih lažnih narativa oko nje. Zorica Zarić, psihološka savjetnica, navodi da ćemo sada iznijeti najraširenije mitove vezane uz depresiju.
- MIT – Depresija (nije) identična privremenoj depresivnoj epizodi. Depresija i depresivno stanje razlikuju se jedno od drugog. Obje su obilježene tugom, niskom energijom, osjećajem praznine, potrebom za samoćom i plačem. Međutim, depresivno stanje obično je privremeno, često je posljedica značajnog emocionalnog poremećaja, dok je depresija teška i kronična bolest.
ČINJENICE
Psihološki savjetnik može učinkovito riješiti depresivno stanje korištenjem odgovarajućih psiholoških tehnika. Kronična stanja dovode do razvoja depresije, označavajući progresiju bolesti. Međutim, ovo rješenje nije zajamčeno u svakom slučaju. Teži oblici depresije zahtijevaju psihijatrijsku intervenciju, koja uključuje i lijekove i psihoterapiju. MIT – Osoba koja pati od depresije odgovorna je za svoje stanje. Pojedinci koji pate od depresije često se suočavaju sa stigmom zbog svog stanja, bez obzira radi li se o blagoj ili jednostavno privremenoj depresivnoj epizodi.