Održavanje netaknutog izgleda bijelih tenisica može se pokazati prilično izazovnim pothvatom. Prepreke poput ogrebotina, mrlja od trave i nakupljene prašine često narušavaju estetsku privlačnost vaše voljene bijele obuće. Unatoč tome, ne bojte se, jer postoji jednostavna i isplativa metoda za vraćanje njihovog izvornog sjaja, lišena bilo kakvog oslanjanja na skupa komercijalna rješenja.
Umjesto da se odlučite za pranje u stroju, koje potencijalno može oštetiti cipelu uzrokujući istrošenost potplata ili odvajanje potplata od gornjeg dijela, preporučujemo korištenje uobičajenih kućnih sastojaka koje vjerojatno već imate. Imajući to na umu, nudimo vam jednostavnu metodu za učinkovito čišćenje bijelih tenisica.
Za izradu ove mješavine trebat će vam samo tri jednostavna sastojka: soda bikarbona, pasta za zube i tekući sapun za suđe. Sastojci: Kombinacija sode bikarbone i tekućeg sredstva za pranje posuđa može se koristiti za različite svrhe čišćenja. Pasta za zube Za čišćenje tenisica pomiješajte dvije žlice sode bikarbone i jednaku količinu tekućeg sredstva za pranje posuđa.
Dodajte jednu žlicu paste za zube u smjesu. Kistom nanesite pastu na tenisice, osiguravajući ravnomjerno prekrivanje. Ostavite pastu da odstoji na tenisicama 10 minuta. Započnite korištenjem četkice za zube koja se više ne koristi kako biste pažljivo očistili cijelu cipelu, s posebnim fokusom usmjerenim na potplate i sve vidljivo zaprljane dijelove.
Završite postupak uklanjanjem ostataka paste za čišćenje pamučnom krpom ili ručnikom. Postignite izgled potpuno novih bijelih tenisica pridržavajući se ovih jednostavnih uputa. Ovaj pristup je učinkovit, ekonomičan i jednostavan za korištenje.
BONUS TEKST
Prilagodbama prehrane i načina života, objašnjava nutricionistica, moguće je smanjiti razinu nezdravog kolesterola. Pronađen u krvotoku, kolesterol je voštani, masni spoj. Važno je napomenuti da postoje dvije različite vrste kolesterola: korisna vrsta, poznata kao HDL, i štetna vrsta, poznata kao LDL.
Branka Mirković, nutricionistkinja, u intervjuu za Informer ističe: Prilagodbom prehrane, skidanjem viška kilograma i postizanjem povoljnog omjera mišićne mase i tjelesne masnoće moguće je smanjiti razinu štetnog kolesterola i triglicerida u krvotoku. Uz to, konzumacija raznovrsne hranjive hrane i umjerena konzumacija nezdravih masnoća, soli i šećera mogu pridonijeti ovom smanjenju. Koliko često treba kontrolirati razinu kolesterola, navodi i naš sugovornik.
Nutricionistica ističe važnost redovitih pregleda, a osobama bez zdravstvenih problema savjetuje da termine zakažu dva puta godišnje. Međutim, onima s genetskom predispozicijom, pretilošću ili nezdravim načinom života preporuča se godišnji pregled u mlađoj dobi.
Preporučljivije je otići na tržnicu nego u ljekarnu. Prema riječima našeg sugovornika, osobe s povišenim kolesterolom trebale bi se pridržavati uputa liječnika, uključujući i pridržavanje propisane terapije, ali i proaktivne mjere za poboljšanje stanja. Promijene li svoje prehrambene navike, to će moći postići.
Branka Mirković ističe važnost promjene načina prehrane kao preventivne mjere jer je prevencija uvijek bolja od liječenja. Hrana ima potencijal izazvati bolest i poslužiti kao lijek. Stoga je preporučljivo dati prednost pripremi jela od svježih namirnica nabavljenih na tržištu, a ne oslanjanju se na farmaceutska sredstva.
Čimbenici koji doprinose povišenoj razini kolesterola u tijelu Nutricionistica naglašava kako postoje brojni čimbenici koji pridonose povišenoj razini kolesterola. Jedan od čimbenika koji pridonose ovom problemu je unos hrane koja je bogata nezdravim mastima, uključujući zasićene i trans masti.
Takva hrana uključuje masno meso, mesne prerađevine, maslac, vrhnje, masne sireve i prženu hranu. Nažalost, pojedinci često ne unose dovoljnu količinu zdravih masnoća koje potiču povećanje dobrog kolesterola. Prema njezinim riječima, konzumacija hrane bogate dijetalnim vlaknima, posebice topivim vlaknima koja pomažu u snižavanju LDL kolesterola, nije česta pojava.
Prema riječima Branke Mirković, kod pojedinaca prevladava manjak konzumacije povrća, cjelovitih žitarica, voća, mahunarki te orašastih plodova i sjemenki. Dodaje da genetske predispozicije također mogu dovesti do povećanja kolesterola, osobito ako u obitelji postoji povijest visokog kolesterola i srčanih problema. Nedovoljna tjelesna aktivnost još je jedan problem koji prati navedene probleme.
Pretilost, osobito u predjelu trbuha, te pušenje i konzumacija alkohola dodatno pogoršavaju problem. Koje su neke učinkovite strategije za smanjenje povišene razine kolesterola? Odabirom prehrane imamo mogućnost ne samo utjecati na smanjenje razine kolesterola u krvotoku, već i poduzeti proaktivne mjere za prevenciju.