Bijeli luk ili češnjak je jedna od najpopularnijih povrćki koja se širom svijeta koristi u jelima. Iako je nekima pomalo smrdljiv i agresivan, jako je zdrav i stoga se preporučuje u prehrani. Danas otkrivamo savjet za one koji češnjak uzgajaju kod kuće.
U gotovo svakom jelu koje pripremamo češnjak igra bitnu ulogu. Njegova ljekovita svojstva su naširoko poznata, iako se neki pojedinci suzdržavaju od konzumiranja zbog njegovog oštrog i pomalo neugodnog mirisa. Svijet kulinarstva ima velike koristi od svestranosti češnjaka, jer ne samo da poboljšava naše zdravlje, već i potiče rast biljaka.
Uvijek je korisno imati stalne zalihe češnjaka kod kuće, što ga čini isplativim ulaganjem. Odlučiti se samostalno uzgajati češnjak pokazalo se kao ekonomičnija opcija u usporedbi s kupovnim. Poslušavši savjete YouTube kanala Garden Yard, steći ćete potrebnu stručnost za razmnožavanje češnjaka bez napora i žetvu obilnih uroda.
- Iskusni vrtlari razvili su revolucionarnu metodu uzgoja češnjaka, koja počinje uranjanjem češnjaka u vodu kako bi se potaknuo rast korijena. Korištenjem ove tehnike, češnjak može početi formirati češnje i korijenje čak i prije nego što se posadi.
Kako možete učinkovito uzgajati češnjak u okruženju na bazi vode? Slobodno pripremite onoliko zrelih glavica češnjaka koliko želite, imajući na umu da će svaki posađeni češanj dati novu glavicu češnjaka. Za optimalnu organizaciju, preporučljivo je nabaviti zasebne staklene posude za svaki dio ili napraviti improvizirane tako da uklonite vrhove plastičnih boca (pogledajte priloženi video za vizualnu demonstraciju).
- Za uklanjanje vrha mahune, duljine oko pola centimetra, preporučuje se korištenje oštre oštrice. Nakon toga pažljivo postavite odvojenu glavu u posudu koja je gotovo napunjena vodom. Kako vrijeme prolazi, promatrat ćete transformaciju svake mahune u novu mahunu.
Osim toga, rast korijenskog sustava počinje od donjeg dijela. Postavljanjem spremnika za češnjak na prozorsku dasku i osiguravanjem da nadolazeće sadnice primaju kontinuirani tok sunčeve svjetlosti, brzo ćete uočiti značajno povećanje debljine njihovih izdanaka i snage korijena.
S vremenom će se ti objekti povećavati sve dok ne dođu u kontakt s bazom spremnika. Kada posuda s vodom postane nedovoljna, to služi kao jasan pokazatelj da je potrebno preseljenje. Neophodno je imati pri ruci odgovarajuće posude za prijenos presadnica ili njihovo izravno sađenje u gredicu. Odgovarajuće opcije uključuju polistirenske kutije i iskorištene plastične kante, među ostalim mogućnostima.
Kako biste se adekvatno pripremili za sadnju, napunite mahune zemljom prikladnom za rast, pazeći da rupe budu duboke približno 10 cm i na odgovarajućem razmaku. Započnite delikatnim dijeljenjem svake proklijale glavice i stavljanjem ih pojedinačno u zasebne mahune, pazeći da svaka jažica sadrži jednu sadnicu.
Budite oprezni kako biste spriječili oštećenje korijenskog sustava dok nježno odvajate mahune. Osigurajte da su sadnice dovoljno prekrivene zemljom i da imaju dovoljno vode. Alternativno, češnjak se može posaditi izravno u vrtnu zemlju. Dosljednom brigom o češnjaku dobit ćete plodove obilne berbe, bez potrebe za dodatnim naporima.
Češnjak, drevna ljekovita biljka koja je priznata više od 5000 godina, drži se odlike jedne od najranijih poznatih biljaka s ljekovitim svojstvima. U našem modernom dobu znanstvenog napretka, stekli smo dublje razumijevanje zašto je češnjak kroz povijest uživao takvo priznanje. Nutritivni sastav češnjaka je zaista izvanredan, a uključuje vitalne elemente poput vode, proteina, masti, ugljikohidrata, vlakana i minerala.
Naime, sjemenke češnjaka sadrže niz esencijalnih minerala, uključujući natrij, kalij, magnezij, kalcij, fosfor, sumpor i željezo. Češnjak posjeduje niz vitalnih vitamina kao što su karoten, vitamin E, B1, B2, B3 i vitamin C. Njegova glavna zdravstvena prednost proizlazi iz moćnog biljnog antibiotika koji se zove alicin.
- Sadnja češnjaka može se obaviti ili u jesen ili rano proljeće. Postoje različiti načini za uživanje u okusu češnjaka, bilo da je narezan na sitne kockice, korišten kao sok ili čaj, namazan na hranu, jede se svjež ili se uzima u obliku kapsula. Svima nam je poznata posebna aroma češnjaka, iako to možda nije naš omiljeni miris.
Glavni uzrok nelagode proizlazi iz ovog konkretnog problema. Ipak, postoje lako dostupna rješenja s češnjakom koja mogu ublažiti ovaj problem bez recepta. Kako biste postigli najbolji rezultat, preporučujemo korištenje svježe pripremljenog češnjaka, idealno izrađenog u udobnosti vlastitog doma. Kako biste ublažili njegovu jaku aromu, možete ga pomiješati s peršinom, metvicom, mažuranom ili majčinom dušicom. Ovdje je predstavljen niz različitih terapeutskih svojstava povezanih s češnjakom.