Kupio Mujo najbrži auto na svijetu i provozao se njime kratko. Dok putuje brzinom od 200 km na sat na autocesti, iznenada ostane bez goriva, što ga natjera da odmah stane na obližnjoj benzinskoj crpki kako bi natočio gorivo prije nego što nastavi svoje putovanje.

Još jednom se nalazi za volanom, gurajući brzinomjer na 200 milja na sat, samo da bi ga prestigao jarki narančasti objekt. Mujina frustracija ključa dok silovito ubrzava kad god ga drugo vozilo nadmaši, obrazac koji se ponavlja više puta.

Dok čovjek s benzinske crpke progovara, privlači pozornost pojedinca koji je u procesu otvaranja Muji filma, navodeći ih da zastanu i istraže situaciju. “Čekaj malo, treger mi se zapleo u retrovizor.

BONUS TEKST

 Sa svojim posebnim mirisom i zadivljujućim ljubičastim cvjetovima, lavanda (Lavandula) je cijenjena i poznata biljka diljem svijeta. Dok svoje porijeklo nalazi u mediteranskoj regiji, sada uspijeva u raznim kutovima svijeta. Lavanda je visoko cijenjena zbog svojih ljekovitih svojstava, vizualne privlačnosti i široke primjene u području kozmetike, aromaterapije i kulinarstva. Lavanda, član obitelji Lamiaceae, obuhvaća približno 47 različitih vrsta.

Među njima se kao najpoznatije ističu Lavandula angustifolia (poznatija kao prava lavanda), Lavandula latifolia (širokolisna lavanda) i Lavandula stoechas (francuska lavanda). Ova biljka ima oblik grma, raste u visinu od 30 do 90 cm. Listovi, sivi ili zeleni, imaju duguljasti oblik i prekriveni su sitnim dlačicama. Cvjetovi su, s druge strane, raspoređeni u klasove koji se nalaze na vrhovima stabljika.

Lavanda je stoljećima slavljena zbog brojnih ljekovitih svojstava. Ključne komponente odgovorne za njegove terapeutske učinke su linalol, linalil acetat, cineol, kamfor i tanini. Ovi spojevi pridonose sposobnosti lavande da umiruje, dezinficira, ublažava bol i bori se protiv mikroba.

Umirujuća svojstva lavande nadaleko su poznata u području aromaterapije. Eterično ulje lavande obično se koristi za ublažavanje stresa, tjeskobe i nesanice. Opsežna istraživanja pokazala su da aroma lavande ima sposobnost snižavanja razine kortizola, hormona povezanog sa stresom, te poboljšava ukupnu kvalitetu sna.

Lavanda posjeduje antiseptička i antimikrobna svojstva koja je čine učinkovitim lijekom za različita kožna stanja poput rana, opeklina, uboda insekata i drugih kožnih problema. Njegovo eterično ulje služi kao prirodni antiseptik, štiti od infekcija i ubrzava proces oporavka. Protuupalna svojstva lavande čine je učinkovitom u ublažavanju upale i bolova u mišićima i zglobovima. Masiranjem uljem lavande pojedinci mogu doživjeti olakšanje od simptoma povezanih s artritisom i reumatizmom.

Ako imate problema s probavom kao što su nadutost, grčevi ili mučnina, čaj od lavande može vam pružiti olakšanje. Osim toga, lavanda ima sposobnost potaknuti apetit i poboljšati probavu. Eterično ulje lavande, dobiveno destilacijom cvjetova, dominantna je vrsta lavande koja se koristi. Njegove svestrane primjene uključuju aromaterapiju, kozmetiku, proizvode za njegu kože i ulja za masažu.

Čaj od lavande, dobiven od suhih cvjetova, umirujući je napitak koji nudi olakšanje kod nesanice, stresa, glavobolja i probavnih problema. Za pripremu ovog čaja jednostavno prelijte kipućom vodom jednu do dvije čajne žličice osušenih cvjetova i ostavite da odstoji 10 minuta. U području kozmetike, lavanda se često koristi kao komponenta u raznim proizvodima za osobnu njegu kao što su sapuni, losioni, šamponi i kreme.

Njegove iznimne kvalitete kao antiseptika i umirujućeg sredstva čine ga posebno pogodnim za njegu i zaštitu kože, posebno za osobe s osjetljivom ili nadraženom kožom. Lavanda, kulinarski sastojak, može se uklopiti u razna jela. Njegovi cvjetovi i listovi imaju sposobnost pojačavanja okusa slastica, salata, meda, sirupa i čajeva, dajući im osebujan i mirisan okus. Uzgoj lavande je jednostavan proces, posebno u regijama s obiljem sunčeve svjetlosti i sušnim uvjetima.

Optimalni uvjeti za rast uključuju dobro drenirano tlo i dovoljno izlaganja sunčevoj svjetlosti. Lavanda se može razmnožavati sjemenom ili reznicama. Ključno je biti oprezan pri zalijevanju, jer lavanda ne podnosi pretjerano vlažno tlo. Kako bi se pospješio razvoj svježih cvjetova i sačuvao željeni oblik biljke, preporučuje se redovito orezivanje. Višestruka priroda lavande kao biljke doista je izvanredna jer pruža mnoštvo prednosti za dobrobit i zdravlje.

Njegova primjena u području medicine, kozmetike, aromaterapije i kulinarstva čini ga nezamjenjivim dijelom naše dnevne rutine. Uzgoj lavande u udobnosti vlastitog doma može biti i zadovoljavajući i ispunjavajući, omogućujući vam nesmetan pristup ovoj neprocjenjivoj biljci tijekom cijele godine. Bilo da je koristite za ublažavanje stresa, poboljšanje sna ili kao izvrstan dodatak svojim kulinarskim kreacijama, lavanda će vas nedvojbeno osvojiti svojom očaravajućom aromom i izvanrednom ljekovitošću.

Besplatno