Kupatilo u Maloj Mujici Fati. Napunite kadu vodom, zatim ga uhvatite za lijevo uho i počnite ga vući s jedne strane na drugu u vodi.

U to vrijeme uđe Haso i začuđeno upita Fatu: Bona Fato, kako kupaš malog?

Otkinuo mu je uši! Bolesni Haso, budalo jedna. “Hajde, stavi ruku u ovu vruću vodu!

BONUS TEKST

Glikemijski indeks (GI) mjeri utjecaj 50 g ugljikohidrata iz različite hrane na razinu šećera u krvi, rangirajući te namirnice na ljestvici od 0 do 100. Razumijevanje GI hrane koju jedu ključno je za osobe s dijabetesom i drugim zdravstvenim problemima , jer utječe na reakciju njihova tijela.

Doktorica Olga Ličina, klinička nutricionistica, za Zdravlje Kurir objašnjava što je glikemijski indeks namirnica, njegov značaj, kako način pripreme hrane utječe na tu vrijednost te na koji način najbolje kombinirati namirnice kako biste spriječili nagla povećanja razine šećera u krvi. Indeks procjenjuje hranu koja sadrži ugljikohidrate na ljestvici od 0 do 100, pri čemu stavke blizu nule imaju minimalan utjecaj na razinu šećera u krvi.

Nasuprot tome, hrana koja se nalazi na gornjem kraju ljestvice značajno utječe na razinu šećera u krvi. Koje metode se koriste za određivanje glikemijskog indeksa? Doktorica Ličina dodatno je elaborirala metodu kojom se određuje glikemijski indeks raznih namirnica. Na primjer, glikemijski indeks (GI) dinje se utvrđuje tako da 10 osoba pojede jednu srednju dinju, koja sadrži približno 50 g šećera.

Njihova razina šećera u krvi zatim se mjeri više puta tijekom sljedeća dva sata. Sljedećeg dana, ista grupa od 10 sudionika konzumira 50 g (ekvivalentno 12 čajnih žličica) glukoze, pri čemu se razina šećera u krvi ponovno testira nekoliko puta tijekom razdoblja od dva sata. Istraživači analiziraju rezultate i konzumacije dinje i glukoze kako bi procijenili učinak konzumacije dinje.

Posljedično, GI vrijednost dodijeljena dinji kreće se od 65 do 70. Glikemijski indeks se prema svojoj vrijednosti kategorizira u: Niski GI: 1 do 55, srednji GI: 56 do 69, visoki GI: 70 i više. Ipak, glikemijski indeks ne uzima u obzir količinu hrane unesenu u jednom obroku. Dr. Ličina objašnjava da vjerojatno ne biste odjednom pojeli cijelu dinju srednje veličine, zbog čega je nastao termin glikemijsko opterećenje (GL).

Ovo mjerenje pokazuje kako određena porcija hrane utječe na razinu šećera u krvi, procjenjujući porast šećera u krvi u odnosu na sadržaj ugljikohidrata koji se nalazi u prosječnoj porciji. Glikemijsko opterećenje za dinju znatno je niže od njezinog glikemijskog indeksa (GI), registrirano na 11, što ga kategorizira kao nisku vrijednost. Način pripreme hrane utječe na glikemijski indeks. Na glikemijski indeks određene namirnice utječe više čimbenika.

To uključuje zrelost voća, način pripreme hrane i obradu kojoj se podvrgava, što dovodi do spektra vrijednosti za istu stavku. Zbog toga je važno razumjeti da voće koje ima visok glikemijski indeks nije zabranjeno; nego ih treba kombinirati s hranom bogatom vlaknima poput žitarica od cjelovitog zrna, orašastih plodova i mliječnih proizvoda, a konzumirati ih u manjim obrocima. Zrelo voće obično ima viši glikemijski indeks.

Na primjer, banana koja se konzumira dok je još “zelena” sadrži otporniji škrob, koji djeluje poput vlakana, što rezultira nižim glikemijskim indeksom. Kada je u pitanju rezistentni škrob, sličan se učinak javlja kod krumpira, riže i tjestenine koji su bili kuhani i naknadno ohlađeni, budući da ovaj proces stvara rezistentni škrob i učinkovito smanjuje glikemijski indeks. Dr.

Ličina predlaže još jedan kulinarski savjet: tjesteninu uvijek pripremajte “al dente”, a žitarice s visokim glikemijskim indeksom kombinirajte s namirnicama bogatim vlaknima poput mahunarki. Pametno miješajte hranu s visokim glikemijskim indeksom. Glikemijski indeks služi kao izvor za osobe s dijabetesom da naprave informirani odabir hrane. Međunarodna baza podataka kojom upravlja Služba za istraživanje glikemijskog indeksa na Sveučilištu u Sydneyu predstavlja nalaze iz različitih studija provedenih diljem svijeta o tome kako različita hrana utječe na razinu glukoze u krvi.

 

Besplatno