Kako bismo zaključili tjedan na lak način, imamo šalu za podijeliti koja će vam sigurno izmamiti osmijeh na lice i uljepšati vam dan. U našoj lokalnoj zajednici imamo dugu tradiciju humora, često se rugamo sami sebi, s posebnim i jedinstvenim smislom za komični stil.

U dijalogu između odvjetnika i klijenta, primarna tema razgovora vrti se oko želje klijenta da traži razvod. – Bori li se vaš suprug s alkoholizmom? – Nimalo, potpuno se suzdržavaju od konzumiranja alkohola. – A što je s drogom? Oni nemaju apsolutno nikakve bliskosti ili veze s nedopuštenim supstancama.

Jesu li njihova primanja skromna? – Ne, oni zarađuju pozamašnu plaću od dvije tisuće eura. – Ponašaju li se uvredljivo prema vama? – Apsolutno ne, nije im ni na kraj pameti! Zanemaruje li djecu? Naprotiv, on je u potpunosti posvećen njihovoj dobrobiti i osigurava zadovoljenje njihovih potreba.

Sumnjate li u njegovu nevjeru? Bez sumnje vam mogu jamčiti da mi nikada nije bio nelojalan; njegovo poštenje nije pogodno za takve postupke. Zar ne pomaže u kućanskim poslovima? – Upravo suprotno. Marljivo obavlja brojne zadatke.

– Dakle, draga moja gospođo, što bi mogao biti temeljni uzrok ovog neslaganja? – Unatoč trudu, njegov izraz lica odaje njegove prave osjećaje!

BONUS TEKST

Središnji cilj šale usredotočen je na njenu sposobnost da izazove smijeh kod određene skupine pojedinaca, što se postiže kroz prezentaciju zanosne i zabavne priče. Unutar bosanskohercegovačke komedije postoji ogromna zbirka viceva koji prikazuju omiljene likove kao što su Mujo, Suljo, Fata, Huso i Haso. Ugrađene u bosanskohercegovačku kulturnu baštinu, poznate priče o “Muji i Sulji” učvrstile su svoj status cijenjenog fenomena unutar komične ostavštine zemlje.

Ogromno priznanje koje su dobili ovi pametni narativi proširilo se daleko izvan granica Bosne i Hercegovine, odjekujući u cijeloj regiji Balkana. Nazvane šalama, aforizmima i citatima, ove sažete i zabavne priče imaju za cilj izazvati smijeh svojim iznenađujućim i nekonvencionalnim razrješenjima. Platon, cijenjeni začetnik teorije humora, definirao je humor kao spoj užitka i nelagode.

Dok se nebrojene šale i duhovite opaske prenose generacijama, neprestano se stvaraju one nove, koje obuhvaćaju raznoliku lepezu tema. U balkanskoj regiji mnoštvo izmišljenih pojedinaca učvrstilo je svoje uloge kao trajne figure u duhovitim anegdotama i šalama. To su Muja i Hasa, Ivica, Perica, plavuše i pojedinci raznih nacionalnosti. Ključno je naglasiti da se ti prikazi ne bi trebali shvatiti kao apsolutni prikaz stvarnosti, budući da su se razvijali i prilagođavali tijekom godina.

Široka prepoznatljivost Muje i Hase, koje u komičnim televizijskim skečevima tumače Milan Pavlović i Enes Bešlagić, uvelike je doprinijela njihovoj slavi. Povijesna važnost i nijansirana složenost viceva o plavušama daleko nadilaze njihovu raširenost i naizgled bezopasnu prirodu. Ove su šale dovele do vremena u kojem uvrede nisu bile usmjerene samo na osobe s plavom kosom.

Društvena percepcija plavuša ukorijenjena je do te mjere da su čak i znanstvenici poduzeli studije kako bi procijenili točnost stereotipa vezanih uz inteligenciju povezanih s ovom skupinom. Istraživanje provedeno na Sveučilištu Ohio State otkrilo je da plavuše posjeduju prosječni IQ od 103,2, nadmašivši brinete koje su postigle 102,7 i crvenokose koje su postigle 101,2. Nasuprot tome, crne žene pokazale su najniži prosječni IQ od 100,5.

Imperativ je priznati da usprkos ovim otkrićima komičari nisu na brzinu izmislili razloge za održavanje negativnih stereotipa o plavušama, niti su počeli smišljati šale usmjerene na inteligenciju crnih žena. Trajna fascinacija tragičnom privlačnošću Marilyn Monroe i poboljšanim crtama lica Pamele Anderson možda zapravo i nije izvorni izvor stereotipa o “glupoj plavuši”. Iznenađujuće, ova etiketa ima bogatu povijest koja datira mnogo prije njihovog vremena.

U drevnim civilizacijama žene svijetle kose suočavale su se s izazovima i pokušavale posvijetliti svoje pramenove prirodnim tehnikama, samo da bi naišle na podsmijeh i prijezir. Uvriježeno je mišljenje da privlačnost plave kose proizlazi iz njezine povezanosti s kvalitetama poput nevinosti i čistoće, koje se često pripisuju djeci. Ovo postavlja pitanje postoji li predrasuda prema osobama sa svijetlom kosom.

Besplatno