Džamiju je posjetio jedan hodža koji je postavio pitanje. Ako netko gaji strah prema ženi, neka ustane.

Kad su svi ustali, jedna je osoba ostala sjediti, odbijajući se pridružiti ostalima. Hodža ga pita: “Zašto sjediš? Što je bilo?

Ova posebna poruka će ga obavijestiti: U trenutku kada ste to spomenuli, činilo mi se kao da su mi se noge odmah oduzele!

BONUS TEKST

Konzumacija prerađene hrane povezana je s raznim zdravstvenim problemima, uključujući bolesti srca i dijabetes. Osim toga, nedavna studija pokazuje da ova hrana također može igrati ulogu u razvoju kronične nesanice kod određenih pojedinaca. Modificirana za poboljšanje okusa ili produljenje roka trajanja, ova hrana obuhvaća širok raspon mogućnosti.

Oni su u oštroj suprotnosti s prirodnom hranom poput voća i povrća, koja se obično konzumira u svom izvornom obliku. Prevalencija poremećaja spavanja u stalnom je porastu. Tim sa Sveučilišta Sorbonne Paris Nord u Francuskoj, predvodeći skupinu istraživača, analizirao je podatke iz istraživačkog projekta NutriNet-Sante, koji je uključivao informacije o 38.570 odraslih osoba.

Ispitali su korelaciju između čimbenika prehrane i varijabli spavanja. Marie-Pierre St-Onge, znanstvenica za prehranu i spavanje sa Sveučilišta Columbia u SAD-u, ističe važnost procjene potencijalnog utjecaja prehrane na kvalitetu sna, osobito u vrijeme kada je konzumacija prerađene hrane u porastu, a poremećaji spavanja sve prisutniji. .

Nakon razmatranja načina života, kvalitete prehrane i čimbenika mentalnog zdravlja, St-Onge i njezini kolege otkrili su značajnu korelaciju između povećanog unosa prerađene hrane ujutro i povećane osjetljivosti na kroničnu nesanicu. Ukupno su sudionici studije crpili 16 posto svoje dnevne energije iz ove kategorije hrane, dok je veći postotak kohorte (19,4 posto) imao simptome kronične nesanice i konzumirao više ove vrste hrane na dnevnoj bazi.

Utjecaj prerađene hrane na nesanicu značajniji je nego što bi se moglo u početku pretpostaviti, s rizicima koji nadmašuju očekivanja. Prevalencija ultraprerađene hrane je široko rasprostranjena, a povezani zdravstveni rizici značajniji su od onoga što bi se u početku moglo pretpostaviti. Iako je studija procjenjivala samo pojedinačne vremenske točke i ovisila o samoizvješćivanju, značajno sudjelovanje brojnih pojedinaca ukazuje na to da ova veza zaslužuje daljnje istraživanje u budućnosti.

Epidemiologinja Pauline Dukun sa Sveučilišta Sorbonne Paris Nord naglašava važnost naglašavanja da su naše analize bile čisto promatračke prirode i da nisu procjenjivale longitudinalne povezanosti. Prema Dukunu, iako podaci ne dokazuju uzročnost, ova studija je revolucionarna po svojoj prirodi i pridonosi vrijednim uvidima u trenutno razumijevanje ultraprerađene hrane.

Dokazano je da prihvaćanje mediteranske prehrane smanjuje vjerojatnost pojave nesanice. S obzirom na postojeće istraživanje koje je utvrdilo jaku vezu između prehrane i spavanja, nije iznenađujuće da konzumacija ultraprerađene hrane može potencijalno povećati rizik od kronične nesanice. Prethodno istraživanje koje su proveli neki od istih istraživača uspostavilo je korelaciju između mediteranske prehrane i smanjene vjerojatnosti pojave nesanice, što ukazuje da ova nedavna studija predstavlja suprotnu perspektivu o toj određenoj povezanosti.

Razlog za ovu korelaciju ostaje nedokučiv. Iako je relativno jednostavno uspostaviti vezu između povećanja tjelesne težine i ultraprerađene hrane, s obzirom na njihovu kalorijsku prirodu, potrebna su dodatna istraživanja kako bismo shvatili mehanizme kojima ta hrana remeti naše obrasce spavanja.

Besplatno