Sretni bambus je omiljena sobna biljka koja ima značajnu važnost u feng shuiju, tradicionalnoj kineskoj metodi uspostavljanja harmonije u domu. Prema tom prastarom običaju, postavljanje u određeni kut kuće donosi blagostanje. Osim toga, broj stabljika je značajan, jer bi trebalo izbjegavati imati četiri stabljike sretnog bambusa. Koje je podrijetlo?
- Ova biljka zapravo nije bambus; pripada tropskoj vrsti sličnijoj sukulentu, poznatoj kao Dracaena sanderiana ili Dracaena braunii. Osim što poboljšava uređenje doma, uzgaja se zbog svog simboličnog značenja. Vjeruje se da donosi sreću, osobito kada se daje na dar ili dijeli s nekim posebnim. Iako je izvorno iz Afrike, većina bambusa za zatvorene prostore dolazi iz Kine i Tajvana. Obično možete pronaći mlade stabljike sretnog bambusa koje možete kupiti za koje se možete brinuti dulje vrijeme dok vi cijenite njihov rast.
Ova fascinantna biljka ne samo da daje dašak sreće svakom okruženju, već unosi i malo tropskog ugođaja. Otporan je i jednostavan za uzgoj i njegu. Značaj sretnog bambusa duboko je ukorijenjen u drevnoj praksi feng shuija. Kinezi ga smatraju simbolom mudrosti, prilagodljivosti i otpornosti, koji služi kao čuvar domova u teškim vremenima. U feng shuiju, broj bambusovih stabljika koje posjedujete je važan, posebno u odnosu na to koliko ih odlučite pokloniti.
- Pravilna njega sretnog bambusa je neophodna. Lucky bambus vrlo je prilagodljiv kao sobna biljka i zahtijeva minimalnu njegu. Može uspijevati dulje vrijeme, čak i uz malo pažnje. Svjetlost – Lucky bambus potječe iz tropskih šuma i preferira svjetlost, iako ne smije biti izravno izložena. Može podnijeti nešto svjetla učinkovitije nego pretjerane količine. Izravna sunčeva svjetlost može oštetiti njezino lišće, pa ju je najbolje staviti na prozorsku dasku iza zavjese ili na dobro osvijetljeno mjesto gdje neće imati izravnu sunčevu svjetlost.
Kontejner – Lucky bambus se može uzgajati u staklenoj zdjeli ili vazi napunjenoj kamenčićima i vodom, ili alternativno, u dobro dreniranom humusnom tlu. Ako ga odlučite uzgajati u vazi s vodom, nema potrebe za brigom ako korijenje izgleda crveno; to znači da biljka napreduje. Voda – Bitno je da voda ostane čista, baš kao i kamenčići. Bambus ne može podnijeti klor prisutan u vodi iz slavine, pa je najbolje koristiti destiliranu ili flaširanu vodu. Ako je korištenje vode iz slavine neizbježno, ostavite je da odstoji najmanje 24 sata prije upotrebe.
- Druga mogućnost je da sretnog bambusa smjestite u akvarij s ribicama, koje preferira, au vodu povremeno dodajte nekoliko kapi hrane namijenjene akvarijskim biljkama. Svakako redovito mijenjajte vodu u vazi, barem jednom tjedno. Vlažnost i temperatura presudne su za njegu sretnog bambusa. Ova tropska biljka uspijeva u toplim uvjetima i zahtijeva određenu razinu vlažnosti jer se ne snalazi dobro pri ekstremnim temperaturama.
Optimalna sobna temperatura za lucky bambus je između 20 i 25 stupnjeva. Osim toga, položaj je važan; ne smije se nalaziti u blizini grijača, hladnog prozora ili ispred klima uređaja. Preferira zrak s normalnom vlagom i ne voli suhi zrak. Kako možete utvrditi da nešto nije u redu?
- Žućenje lišća obično ukazuje na višak hranjivih tvari ili pretjeranu izravnu sunčevu svjetlost. Kada ih primijetite, najbolje ih je ukloniti i premjestiti bambus na zasjenjeno mjesto. Smeđe lišće može označavati ili kontaminiranu vodu gdje je bambus postavljen ili suhi zrak u okruženju. Da biste to riješili, pospite lišće destiliranom vodom i zamijenite vodu.