U dobi od 5 godina imao sam sreću da me iz Rumunjske posvoji par koji je imao snažnu želju proširiti svoju obitelj. Iako su već imali dijete, donijeli su odluku da me dovedu u svoj dom pun ljubavi. Putovanje u Hrvatskoj predstavljalo je brojne izazove koji su ih tjerali na ustrajnost i uspon.

Trenutno imam 19 godina i sretan sam što posjedujem najizuzetniju obitelj na planetu. Moja obitelj je velika, sastoji se od izvrsnih roditelja, tetaka, stričeva i sestre. Cijelo vrijeme mog postojanja obasipali su me ljubavlju i smatrali me svojom, ostavljajući mi nepokolebljiv osjećaj pripadnosti.

U brojnim sam slučajevima tijekom svog života vraćan u svoju zemlju porijekla kako bih uronio u svoju kulturu i posjetio sirotište u koje sam jednom bio odveden, sa svrhom dostave igračaka djeci. Tijekom cijelog svog postojanja imao sam sreću biti okružen brižnim osobama koje su me njegovale i njegovale.

Naše kućanstvo je ispunjeno mnoštvom voljenih životinja, što dodatno pridonosi obilju ljubavi i sreće u mom životu. Bez sumnje, smatram se najsretnijim pojedincem na ovom planetu, jer sam bio blagoslovljen izuzetnom privilegijom da me posvoje tako iznimni pojedinci. Čak me i moja majka savjetovala da ne krivim svoju biološku majku, uvjeravajući me u njezinu ljubav i ponudivši mi pomoć da je pronađem ako to ikada poželim.

BONUS TEKST

Produljenjem vremena izloženosti toplini povećava se i rizik za zdravlje, posebno za ranjive skupine kao što su starije, bolesne i pretile osobe, kojima je sve teže regulirati tjelesnu temperaturu. Tijekom toplinskih valova koji su prošle godine zahvatili Veliku Britaniju, procjenjuje se da je oko 60.000 osoba izgubilo život izravno zbog ekstremnih temperatura, koje su se penjale i do 48 Celzijevih stupnjeva.

Budući da je u Srbiji trenutno na snazi ​​crveni meteoalarm koji označava prisutnost teških i opasnih vremenskih uvjeta, liječnici ističu da se toplinski udar, koji predstavlja značajan zdravstveni rizik, može dogoditi i pri temperaturama nižim od 25 stupnjeva. Kako bi se spriječilo pregrijavanje ili toplinski udar, ključno je razumjeti temeljne uzroke i mehanizme. Optimalna temperatura za ljudsko tijelo je 37 stupnjeva, a svako povećanje iznad tog praga dovodi do postupnog pada funkcionalnosti vitalnih enzima i proteina.

Posljedično, nastupaju štetni učinci kao što je propadanje stanica, otpuštanje toksina i potencijalni kvar organa. Međutim, postoji nekoliko jednostavnih tehnika koje se mogu koristiti za sprječavanje ovog stanja. Kako bi održalo optimalnu temperaturu, tijelo je implementiralo specifične mehanizme za njezinu regulaciju. Jedan od tih mehanizama uključuje znojenje tijekom ljetnih mjeseci jer znojenje pomaže hlađenju kože.

Međutim, u vlažnoj i sparnoj klimi ti mehanizmi hlađenja postaju manje učinkoviti zbog nedostatka isparavanja. Zbunjenost je obično početni znak. Kada dođe do toplinskog udara, zbunjenost je često početni znak jer su moždane stanice prve koje snose najveći teret. Uz to, pojedinci mogu osjetiti vrtoglavicu, slabost, glavobolje, crvenilo i znoj kože, ubrzan rad srca, pa čak i nesvjesticu.

U slučaju pregrijavanja, tijelo preusmjerava značajan volumen krvi prema koži kako bi spriječilo prekomjerno znojenje koje može dovesti do kvara organa. Osim toga, proteini unutar mišića se razgrađuju i zatim otpuštaju u krvotok, uzrokujući štetu bubrezima. Nadalje, otkucaji srca eskaliraju kako bi se olakšao ubrzani protok krvi u kožu.

U studiji provedenoj u Kanadi, otkriveno je da su među 60 odraslih osoba, mladi pacijenti doživjeli udvostručenje otkucaja srca sa svakim povećanjem temperature od 1,5 stupnjeva, dok osobe sa srčanim bolestima nisu pokazale isti odgovor. Podnevna vrućina u Beogradu donosi vruće dane koji mogu dovesti do toplotnog udara, zbog čega je neophodno pronaći načine da se rashladite.