Žene najveću brigu vode oko svoje kose i održavanja iste, te su tokom godina isprobavale razne stvari da im pospješa rast zdrave i uhranjene kose. Poznata blogerka je otkrila tajnu koja je njoj pomogla da joj kosa bude zdrava, jer je dugo vremena imala oštećenu kosu.

Sonet Lubert, poznata blogerica, suočila se s izazovom dugotrajnog suočavanja s oštećenom i nezdravom kosom. U potrazi za lijekom, razmišljala je o tome da odsiječe kosu. Ipak, kroz brojne pokuse naišla je na pametnu metodu koja joj je omogućila ponovni rast kose. Uz svoj šampon ubacila je i sodu bikarbonu, široko dostupan i isplativ proizvod za kućanstvo poznat po svojoj svestranosti i brojnim prednostima.

Promjena u mojoj kosi bila je nevjerojatna kad sam se s običnog šampona prebacila na zamjenu za sodu bikarbonu. Osim zamjetnog poboljšanja zdravlja moje kose, također sam otkrila prednost izbjegavanja štetnog utjecaja preko 4000 kemikalija koje su često prisutne u mirisnim kozmetičkim proizvodima. Prisutnost ovih kemikalija doista je alarmantna.

Štoviše, konvencionalni šamponi iscrpljuju kosu njezina prirodna ulja, potičući vlasište na prekomjernu kompenzaciju stvaranjem viška masnoće. Sljedeći račun potječe izravno od blogerice koja prepričava svoj osobni susret na platformi mbg. Izrada vlastitog domaćeg šampona uz pomoć sode bikarbone nije kompliciran pothvat. Propisani omjer sode bikarbone i vode je 1:3, što znači da su za svaku porciju sode bikarbone potrebna tri dijela vode.

Kao referenca, otprilike dvije do tri žlice sode bikarbone trebale bi biti dovoljne za kosu koja seže do ramena. Kako biste učinkovito njegovali kosu, započnite ravnomjernom raspodjelom smjese na suhu ili blago vlažnu kosu, osiguravajući potpunu pokrivenost od korijena do vrhova. Ostavite smjesu da odstoji 1-2 minute prije nego što je temeljito isperete vodom.

  • Započnite postupak stvaranjem otopine za čišćenje pomoću kombinacije octa i vode, održavajući omjer od 1 dijela octa i 4 dijela vode. Kako biste minimalizirali miris octa, Sonet preporučuje dodavanje nekoliko kapi eteričnih ulja poput lavande, ružmarina ili paprene metvice u mješavinu. Prema članku na 24sata.hr savjetuje se nakon korištenja ove mješavine pranje kose završiti ispiranjem hladnom vodom.

Ovaj posljednji korak je koristan u očuvanju vlažnosti kose, čime se sprječava isušivanje, dok istovremeno daje učinak zaglađivanja i pojačava njezin sjaj. Frizeri često preporučuju sodu bikarbonu kao lijek za prhut. Međutim, upozorava se na pretjeranu upotrebu sode bikarbone na kosi i vlasištu, ograničavajući je na ne više od tri primjene mjesečno. Želja za sjajnom i čvrstom kosom uobičajena je težnja, jer simbolizira i privlačnost i vitalnost.

Postizanje i održavanje sjajne, guste kose zahtijeva predanost, učinkovito održavanje, hranjivu prehranu i znanje o čimbenicima koji utječu na zdravlje kose. U sljedećem odlomku istražit ćemo temeljne komponente održavanja kose. Kosa se sastoji od tri glavna sloja koji čine njenu strukturu. Kutikula, sloj kose koji čuva svoje unutarnje komponente, sastoji se od keratinskih stanica koje se preklapaju.

Između kutikule i najunutarnjeg dijela vlasi nalazi se korteks u kojem se nalaze keratinska vlakna i pigmenti ključni za određivanje boje kose. Osim toga, deblje dlake posjeduju medulu, unutarnji sloj. Svaki folikul dlake prolazi kroz ciklus rasta koji se sastoji od tri različite faze: anagena, faza rasta; katagena, prijelazna faza; i telogen, faza mirovanja.

Poznavanje ovih faza pomaže u razlikovanju normalnih od abnormalnih obrazaca rasta dlačica. Na održavanje živahne i sjajne kose uvelike utječe prehrana koja je dobro zaokružena i nutritivno uravnotežena. Vitalne hranjive tvari koje igraju ključnu ulogu u cjelokupnom zdravlju naše kose primarno potječu iz proteina, posebice keratina.

Neadekvatna konzumacija proteina može dovesti do slabe i lomljive kose koja je osjetljiva na lomljenje. Kako biste potaknuli rast otporne i živahne kose, neophodno je u prehranu uključiti hranu bogatu proteinima, poput mesa, ribe, jaja, mliječnih proizvoda i mahunarki. Vitamin A igra ključnu ulogu u pospješivanju proizvodnje sebuma, koji je odgovoran za održavanje vlažnosti vlasišta. Da biste dobili ovu esencijalnu hranjivu tvar, možete konzumirati namirnice poput mrkve, slatkog krumpira i špinata.

Vitamin C, s druge strane, pomaže u apsorpciji željeza i proizvodnji kolagena. Agrumi, jagode i paprike izvrsni su izvori ove hranjive tvari. Još jedan bitan nutrijent, vitamin E, potiče bolju cirkulaciju krvi u vlasištu. Orašasti plodovi, sjemenke i avokado bogati su izvori vitamina E. Biotin, još jedan bitan nutrijent, neophodan je za rast kose. Može se dobiti iz namirnica poput jaja, badema i avokada.

Na kraju, važno je napomenuti da gubitak kose može biti posljedica nedostatka željeza. Ovaj vitalni mineral može se naći u izobilju u crvenom mesu, špinatu i mahunarkama. Cink igra ključnu ulogu u rastu i pomlađivanju tkiva kose. Da biste dobili ovaj esencijalni nutrijent, možete konzumirati školjke, meso i sjemenke bundeve. Kada je riječ o održavanju zdrave kose, važno je uzeti u obzir razne bitne čimbenike. Učestalost pranja kose treba prilagoditi specifičnim potrebama vlasišta i tipa kose.

Prekomjerno pranje može kosu ukloniti njezina prirodna ulja, koja služe kao zaštitna barijera. S druge strane, rijetko pranje može dovesti do nakupljanja prljavštine i sebuma. Kako biste osigurali najbolju moguću njegu svoje kose, savjetuje se korištenje regeneratora nakon svakog pranja kako bi se hidratizirao i pomogao u raščešljavanju. Ključno je priznati potencijalnu štetu koja može nastati korištenjem uređaja za oblikovanje frizure koji se temelje na toplini, kao što su sušila za kosu, pegle i uvijači.

  • Kako biste se zaštitili od toga, koristite zaštitne proizvode i ograničite učestalost korištenja alata za zagrijavanje. Redovito šišanje kose, obično svakih 6-8 tjedana, ključno je za sprječavanje pucanja vrhova i održavanje općeg zdravlja vaše kose. Kako biste smanjili lomljenje kose, bitno je koristiti četku ili češalj sa širokim zupcima. Započnite proces češljanja od vrhova kose i postupno krenite prema gore prema korijenu.

Kada je riječ o rješavanju problema vezanih uz kosu, kao što je dehidracija, ključ leži u očuvanju vlage. Provedite revitalizirajuće tretmane za kosu, integrirajte ulja poput arganovog ili kokosovog ulja u svoj dnevni režim i smanjite pretjerano pranje kose šamponom. Ako se borite s masnom kosom, preporučljivo je koristiti šampon posebno formuliran za masnu kosu i kloniti se jakih regeneratora koji mogu pogoršati masnoću.

Kada se radi o borbi protiv prhuti, odlučite se za šampone protiv prhuti koji sadrže cink piriton, selen sulfid ili ketokonazol. Gubitak kose može biti uzrokovan nizom čimbenika uključujući stres, hormonalne promjene ili genetsku predispoziciju. Kako biste identificirali temeljni uzrok i pronašli najprikladniji lijek, preporuča se konzultirati se s liječnikom. Mnogi ljudi odlučuju prihvatiti prirodne metode za njegu kose, preferirajući DIY lijekove. Jedan takav lijek uključuje korištenje kokosovog ulja kao tretmana prije šamponiranja, koji učinkovito vlaži i obnavlja oštećenu kosu.

Besplatno