Crnogorac pokušava naučiti sina plivati, ali bez uspjeha. I tako cijeli dan provedu na plaži i ništa.

Sin pliva, pliva, tone i tako svaki put.

Prođe komšija i upita Crnogorca:

– Što radiš ovdje na plaži po cijele dane, jadniče?

A Crnogorac mu odgovori:

– Učim sina plivati, ali on baš i ne ide, malo po malo tone.

A susjed je skrenuo pogled i rekao: – Zašto mu nisi skinuo lanac?

BONUS TEKST

Brusnica, poznata i pod latinskim imenom Vaccinium macrocarpon, višegodišnja je drvenasta loza koja nastanjuje hladnije krajeve Sjeverne Amerike. Male crvene bobice karakteristične su po svojoj trpkosti i osvježavajućem mirisu, često dostupne svježe ili sušene te u obliku soka, džema ili kao sastojak u kuhanju.

Brusnica je vrlo zdrava i sadrži mnogo vrijednih sastojaka, pa se široko koristi u dijetetici i medicini. Nutritivna vrijednost brusnice Brusnice su bogate vitaminima i mineralima. Sadrže vitamin C, vitamin E i vitamin K, kao i dijetalna vlakna. Vitamin C je antioksidans koji pomaže u jačanju imunološkog sustava i borbi protiv slobodnih radikala.

Vitamin E također je antioksidans, a vitamin K osigurava pravilno zgrušavanje krvi i održava zdravlje kostiju. Ne samo da su brusnice ukusne, već su i pune antioksidansa, točnije flavonoida i polifenola, koji djeluju protuupalno na tijelo. Stoga se ovi antioksidansi općenito bore protiv slobodnih radikala, smanjujući tako oksidativni stres i u konačnici smanjujući rizik od kroničnih bolesti poput bolesti srca i raka.

Prevencija urinarnih infekcija (UTI): Jedna od najpoznatijih prednosti brusnice je prevencija urinarnih infekcija. U brusnici su prisutni proantocijanidini koji sprječavaju da se bakterije zalijepe za stijenke urinarnog trakta, uključujući Escherichiu coli, čime se smanjuju šanse za infekciju.

Poboljšanje kardiovaskularnog zdravlja: Redovito uzimanje brusnice može pomoći u smanjenju rizika od kardiovaskularnih bolesti. To je zato što antioksidansi koji se nalaze u brusnicama pomažu u snižavanju razine LDL (lošeg kolesterola) i podizanju razine HDL (dobrog kolesterola) u našim tijelima. Brusnice također doprinose smanjenju krvnog tlaka i boljem funkcioniranju krvnih žila.

Potpora probavnom sustavu: brusnice sadrže dijetalna vlakna koja mogu pomoći u održavanju probavnog sustava. Vlakna vam pomažu da imate redovitu stolicu i mogu smanjiti šanse za zatvor. Poboljšanje oralnog zdravlja: antioksidansi i druge korisne komponente prisutne u brusnicama mogu spriječiti rast štetnih bakterija u ustima, koje bi inače uzrokovale karijes i bolesti desni.

Načini konzumacije Brusnice se mogu konzumirati na različite načine, ovisno o tome što volite i što je dostupno: Svježe brusnice: mogu se jesti sirove, ali su vrlo trpke. Također se mogu koristiti u salatama ili za ukrašavanje. Sušene brusnice: Vole se u muesliju, jogurtu ili samo kao zalogaj između.

Sok od brusnice: Rasprostranjen je kao piće, no važno je odabrati one bez dodanog šećera kako biste izbjegli unos dodatnih kalorija. Džem i umak od brusnica: Koristi se kao prilog, posebno uz meso ili u desertima. Preporučena dnevna količina Ne postoji posebna preporučena dnevna količina brusnica, ali uključivanje otprilike jedne šalice svježih ili suhih brusnica u vašu prehranu svaki dan može učiniti mnogo dobrog za vaše zdravlje.

Sok od brusnice treba uzimati s oprezom zbog mogućeg dodatka šećera. Potencijalne nuspojave Iako su brusnice uglavnom sigurne za prosječnog pojedinca, prekomjerni unos može rezultirati nekim gastrointestinalnim problemima, poput proljeva ili nadutosti.

Štoviše, osobe koje uzimaju lijekove za razrjeđivanje krvi (npr. varfarin) također bi trebale biti oprezne jer brusnica povećava šanse za krvarenje. Brusnice su vrlo korisne i nutritivno vrijedne bobice s brojnim zdravstvenim prednostima. Među njima je prevencija urinarnih infekcija, bolesti srca, dispepsije i oralnih problema. Iz njihovog nutritivnog sastava i dobrobiti za zdravlje očito je da brusnice treba uvrstiti u svakodnevnu prehranu.

Besplatno