Perilica rublja je uređaj koji koristimo gotovo svakodnevno, ali često je zanemarimo kada je u pitanju održavanje njezine čistoće. Uobičajeni problemi poput neugodnih mirisa obično nastaju zbog nakupljanja vlage, prljavštine i ostataka sapuna unutar bubnja i cijevi perilice, što stvara savršen uvjet za rast bakterija, plijesni i gljivica. Kad perilica ostane vlažna nakon pranja, to može uzrokovati neugodne mirise koji se lako prenose na rublje.
- Za učinkovito čišćenje perilice rublja, važno je redovito održavanje. Jedan od jednostavnih i učinkovitih načina za čišćenje perilice je korištenje vodice za ispiranje usta. Evo kako to možete učiniti:
- Dodajte pola šalice vodice za ispiranje usta u odjeljak za deterdžent ili izravno u bubanj perilice.
- Pokrenite kratki ciklus pranja (oko 15-30 minuta) na brzoj ili brzoj opciji.
- Vodica za ispiranje usta posjeduje antibakterijska svojstva koja učinkovito uklanjaju mikroorganizme, ostatke deterdženta i nečistoće unutar perilice.
Ovaj postupak pomoći će održati vašu perilicu rublja čistom, sprječavajući razvoj neugodnih mirisa i održavajući vaš stroj u optimalnom stanju.
Bonus: Urinarna inkontinencija
Urinarna inkontinencija, koja se manifestira kao nekontrolirano mokrenje, može imati različite oblike. Neki od najčešćih su:
- Stresna urinarna inkontinencija – nastaje prilikom fizičkih aktivnosti poput kihanja, kašljanja ili podizanja teških predmeta, zbog slabljenja mišića dna zdjelice.
- Hitna urinarna inkontinencija – događa se iznenada, čak i kada osoba miruje, zbog različitih razloga, poput slabljenja mišića ili hormonalnih promjena.
Ovo stanje može biti izazvano različitim čimbenicima, poput pretilosti, dijabetesa, menopauze ili čak kirurških zahvata u maloj zdjelici. Ako imate problema s nekontroliranim mokrenjem, važno je konzultirati se sa stručnjakom. Postoje brojna rješenja, uključujući vježbe za jačanje mišića dna zdjelice, medikamente, lasersko pomlađivanje vagine ili kirurške opcije, koje mogu značajno poboljšati kvalitetu života.
BONUS TEKST
Kako koristiti svinjski mast, slaninu i luk u ishrani?
Svaka od ovih namirnica može imati svoje mesto u zdravoj ishrani, ali ključ je umerena konzumacija i pravilno rukovanje njima. Svaka od njih, ako se koristi sa pažnjom, može doprineti zdravlju, ali takođe, prekomerno unošenje može izazvati negativne posledice. Evo nekoliko saveta kako ih umereno uključiti:
-
Svinjska mast:
- Iako se svinjska mast često izbegava zbog svog sadržaja zasićenih masti i holesterola, ona ima i svoje prednosti. S obzirom na visok sadržaj mononezasićenih masti (oko 50%), koja je korisna za srce, svinjska mast može se koristiti u umerenim količinama, posebno za prženje na visokim temperaturama.
- Ako je pravilno upotrebljena, svinjska mast može doprineti zdravlju, jer sadrži vitamine A, D i E, koji su važni za zdravlje kostiju, imunitet i kožu. Korišćenje svinjske masti u malim količinama, s vremena na vreme, može biti u redu, ali treba paziti da ne preterujemo u unosu kalorija i masti.
-
Slanina:
- Slanina može biti dobar izvor mononezasićenih masti (sličnih onima u maslinovom ulju), a takođe pruža i važne vitamine i minerale. Međutim, zbog visokog sadržaja zasićenih masti i kalorija, slanina treba biti sastavni deo ishrane u umerenim količinama.
- Preporučljivo je izbegavati konzumiranje pržene slanine na visokim temperaturama, jer nitrati i nitriti u industrijski prerađenoj slanini mogu biti kancerogeni. Kupovina slanine bez dodatka nitrata i priprema u prirodnom obliku može biti bolji izbor.
- Kao dodatak jelima ili povremeno uživanje, slanina može doprineti ukusima, ali bi trebalo izbegavati konzumiranje u prekomernim količinama.
-
Luk:
- Luk je izuzetno zdrav i bogat hranljivim materijama, uključujući vitamine C, B6 i folnu kiselinu, kao i minerale poput kalijuma. On je prirodni antioksidant i ima antiinflamatorna svojstva koja mogu poboljšati zdravlje srca, smanjiti krvni pritisak i nivoe triglicerida.
- Luk se može koristiti svakodnevno u ishrani. Dodavanje luka u salate, supu, jela od povrća, ili čak u pripremu mesnih jela može značajno obogatiti vašu ishranu. Zbog svojih antibakterijskih svojstava i sposobnosti smanjenja nivoa holesterola, luk bi trebao biti redovno prisutan u vašim obrocima.
Zaključak: Svinjska mast, slanina i luk mogu pronaći svoje mesto u zdravoj ishrani, ali je važno paziti na količinu i kako ih pripremate. Svinjska mast i slanina mogu se koristiti u manjim količinama kao sastavni deo obroka, dok je luk svakodnevno odličan dodatak za poboljšanje opšteg zdravlja. Umerena konzumacija i balans sa ostalim zdravim namirnicama (poput voća, povrća i integralnih žitarica) ključni su za održavanje dobrog zdravlja.