Mali Zvornik je decenijama krio veliku tajnu,jedan celi podzemni grad koji je bio skriven čak i od većine meštana sada je postao turistička destinacija.Stoga ako vas put povede prema Zvorniku i Malom Zvorniku neka Vam ovo bude obavezna destinacija.

  • Duboko u steni, tik uz reku Drinu, u mestu Mali Zvornik u Srbiji, već decenijama postoji jedan od najzagonetnijih podzemnih objekata sa ovih prostora – tajni grad poznat pod kodnim imenom „Kamena devojka“. Njegova gradnja počela je u vreme Kraljevine Jugoslavije, a inicijator čitavog projekta bio je kralj Aleksandar Karađorđević. Iako je izgradnja ovog fascinantnog kompleksa prekinuta još 1934. godine, mnogi detalji vezani za njega ni danas nisu poznati javnosti, a dokumentacija o njegovoj pravoj nameni i konstrukciji ostaje zapečaćena.

Ono što je poznato jeste da se objekat prostire na oko 5.000 kvadratnih metara, od kojih je približno 3.000 kvadratnih metara funkcionalnog prostora. Unutar kompleksa postoji čak 75 prostorija i više od 1.500 metara betonskih hodnika. Iako danas predstavlja značajan kulturno-istorijski spomenik, ovaj podzemni grad nikada nije završen.

  • Gradnja je zaustavljena 9. oktobra 1934. godine, kada je u atentatu u Marseju ubijen kralj Aleksandar. Do tada su bile završene dve trećine predviđenog prostora. Čitava ideja bila je da se stvori ratno komandno mesto, sigurno sklonište koje bi u slučaju rata moglo da primi i omogući život za čak 5.000 ljudi. U tom cilju, kompleks je bio zamišljen kao potpuno funkcionalan podzemni grad sa svim potrebnim sadržajima za svakodnevni život.

Unutar objekta nalaze se ne samo kancelarije i sobe za boravak, već i prostorije za smeštaj stoke, skladišta, kao i kapela sa posebnim akustičnim svojstvima. Tu je i bunar sa izvorskom vodom, koji je, interesantno, i danas u upotrebi. Sve ovo ukazuje na to da je plan bio da se stvori potpuno autonoman sistem sposoban za samoodržanje u kriznim situacijama.

  • S obzirom na ogromnu tajnost projekta, za gradnju su znale samo najviše državne instance – predsednik vlade, ministar finansija, ministar vojske, načelnik generalštaba i sam kralj. Glavni arhitekta bio je ruski inženjer, čije ime, do današnjih dana, ostaje nepoznato. Za fizičku izgradnju bili su angažovani zatvorenici, kako bi se dodatno osigurala tajnost i izbeglo curenje informacija.

Ovaj neobični kompleks, danas poznat kao „podzemni grad“, izazvao je mnoge teorije i spekulacije kroz decenije. Jedna od popularnijih tvrdnji jeste da je kralj Petar II Karađorđević, u trenutku bekstva iz zemlje 1941. godine, ovde sakrio kraljevsko blago. Međutim, kasnije se pokazalo da to nije tačno. Blago je zapravo bilo sklonjeno u manastiru Ostrog, odakle je kasnije vraćeno u bivšu Jugoslaviju.

  • Još jedna teorija koja se dugo prenosi iz generacije u generaciju jeste da postoji podzemni tunel koji povezuje „Kamenu devojku“ sa sličnim objektom na drugoj obali Drine, u Bosni i Hercegovini. Navodno, reč je o podvodnom prolazu kroz koji bi se moglo doći do drugog, do danas neotkrivenog podzemnog kompleksa. Međutim, takav tunel nikada nije pronađen, niti je ova tvrdnja ikada ozbiljno istražena ili potvrđena.

Objekat ima ukupno 12 ulaza, od kojih su neki danas zatvoreni ili neupotrebljivi. Sve do velikih poplava i klizišta koje su pogodile taj deo Srbije 2014. godine, prostor je bio u odličnom stanju. Poplave su izazvale oštećenja, a u hodnicima se pojavila vlaga, zbog čega je neophodna restauracija i dodatna ulaganja kako bi se objekat očuvao.

  • Planovi za budućnost podzemnog grada podrazumevaju da se trećina kompleksa pretvori u muzej, dok bi preostali deo bio prilagođen za druge svrhe, uključujući i komercijalne. Iako nije u potpunosti otvoren za posetioce, deo kompleksa već sada privlači mnogobrojne turiste, istraživače i ljubitelje istorije.

Unutra su izloženi autentični predmeti iz perioda između dva svetska rata – komadi nameštaja, vojne uniforme, zastave, novine, fotografije i više od 780 eksponata koji oslikavaju duh vremena Kraljevine Jugoslavije. Hodanje kroz mračne i hladne hodnike ovog podzemnog grada ostavlja poseban utisak – osećaj da se nalazite na mestu koje je trebalo da bude srce državne moći i bezbednosti, a koje je istorija zaboravila, ostavivši ga nedovršenim.

  • Tako „Kamena devojka“ i dalje čuva svoje tajne, preplićući istorijske činjenice, legende i narodna verovanja, ostajući jedno od najzanimljivijih i najtajanstvenijih mesta na prostoru bivše Jugoslavije.
Besplatno

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here