Supruga i ja smo u braku više od 20 godina, a ona je cijelo to vrijeme stalno sudjelovala na tržištu rada, a da nikada nije imala posao. Tada je, iz vedra neba, počela raditi kao tajnica u jednoj tvrtki. U početku sam osjećao radost zbog nje jer je konačno ušla u radnu snagu, a i zbog sebe jer dva primanja omogućuju ugodniji život.

  • Otprilike šest mjeseci kasnije moj je skepticizam počeo rasti kako je ona sve više radila duže, pohađala seminare i bavila se drugim upitnim aktivnostima. Čitav scenarij njenog iznenadnog pronalaženja posla počeo je izazivati ​​moje sumnje. Počela sam se raspitivati ​​o vlasniku firme u kojoj je zaposlena, a nakon dubljeg kopanja otkrila sam da je vlasnik njezin dečko iz srednje škole.

Ovo je isti muškarac koji ju je ostavio kako bi se oženio drugom ženom iz Amerike, a sada, više od dva desetljeća kasnije, vratio se, bogat i slobodan. Očito je da su ponovno zajedno, ali nisam siguran kako odgovoriti. Ako joj se suprotstavim, to uopće neće utjecati na nju; ona će jednostavno skupiti svoje stvari i preseliti se k njemu zauvijek, jer istina je da još uvijek gaji osjećaje prema njemu. Možda će odlučiti ostaviti me da se sama brinem za djecu; o čemu ona razmišlja ostaje tajna. Nesiguran sam, ali možda mi je pametnije šutjeti i ponašati se kao da ničega ne znam.

BONUS TEKST

Endometrioza se događa kada se tkivo nalik sluznici maternice (endometrij) počne razvijati izvan maternice, obično na jajnicima, jajovodima i raznim zdjeličnim organima. Dr. Sara Dunja Pempelfort, ginekologinja i specijalistica endometrioze i ginekološke laparoskopije, na Instagramu objašnjava je li endometrioza autoimuna bolest i dijeli što moderna medicina razumije o njezinim uzrocima.

Dr. Sara Dunja Pempelfort navodi da temeljni razlog ili uzrok endometrioze nije dovoljno utvrđen da bi se definitivno mogla pripisati bilo teoriji o metaplaziji, bilo teoriji o retrogradnoj menstruaciji. Što to zapravo implicira? Prema teoriji metaplazije, endometrioza nastaje kada se stanice koje oblažu trbušnu šupljinu (peritoneum) neočekivano transformiraju u stanice slične onima koje se nalaze u maternici (endometrij).

To ukazuje na to da se tipične stanice zdjelice mogu promijeniti (metaplazija) u stanice endometrija, što rezultira razvojem endometrioze u područjima izvan maternice. Prema teoriji retrogradne menstruacije, menstrualna krv koja sadrži stanice endometrija ne uspijeva izaći iz tijela kroz vaginu i umjesto toga teče natrag kroz jajovode u šupljinu zdjelice.

Ovaj proces dovodi do endometrioze, budući da se stanice endometrija zatim pričvršćuju na različite površine unutar zdjelice i počinju se razmnožavati, što u konačnici dovodi do razvoja stanja. Liječnica napominje da je u tijeku rasprava o tome treba li endometriozu smatrati autoimunom bolešću, iako još nije službeno klasificirana kao takva. Koji su načini da se to identificira?

Znakovi endometrioze mogu biti različiti, ali najčešće se uočavaju: Dismenoreju ili bolne mjesečnice karakterizira jaka nelagoda u donjem dijelu trbuha i leđima tijekom menstruacije. Snošaj može izazvati bol, koja se može javiti ili pojačati tijekom i nakon spolne aktivnosti. Osim toga, neke žene osjećaju pojačanu bol tijekom mokrenja ili pražnjenja crijeva, osobito tijekom menstruacije.

Menoragija se odnosi na izrazito obilno menstrualno krvarenje, dok metroragija označava krvarenje koje se javlja između ciklusa. Endometrioza također može dovesti do problema sa začećem, pridonoseći neplodnosti. Kod žena s endometriozom često se prijavljuje kronični umor.

Mogu se pojaviti i problemi s probavom, koji se potencijalno manifestiraju kao nadutost, proljev, zatvor i mučnina, osobito tijekom menstruacije. Intenzitet ovih simptoma može biti vrlo različit; kod nekih žena mogu biti blagi ili čak izostati, dok kod drugih mogu uvelike utjecati na ukupnu kvalitetu života.

 

Besplatno