U poslednje vreme sve više pažnje mediji posvećuju temama nasilja prema ženama, jer nažalost, takvi događaji postaju sve učestaliji. U društvu koje teži ravnopravnosti i poštovanju ljudskih prava, nasilje u porodici i dalje je ozbiljan problem koji se ne smanjuje.
- Štaviše, mnoge javne ličnosti koje su se hrabro borile u svojim karijerama, nisu pošteđene ovakvih užasnih iskustava. Među njima je i Svetlana Ceca Kitić, bivša rukometašica, koja je odlučila otvoreno govoriti o svom iskustvu sa nasiljem u porodici, kako bi pomogla drugima da shvate ozbiljnost ovog problema i ohrabrila žene da progovore i potraže pomoć.
Svetlana je otkrila kako je godine potiskivala svoja osećanja i iskustva, jer joj je bilo neprijatno da prizna da je žrtva nasilja. Iako je bila ubeđena da je sramota govoriti o tome, naposletku je shvatila da je najvažniji korak upravo progovoriti o tome. „Dugo sam to krila u sebi, ali kada sam konačno odlučila da progovorim, osjetila sam ogromno olakšanje.
- Ono što je jako bitno jeste da se raspravlja i priča o ovoj temi. Ispočetka me je bilo zaista stid i sramota, iako sam ja bila žrtva“, ističe ona. Ovim rečima, Ceca je željela naglasiti da nije nikakva sramota biti žrtva nasilja, već je prava sramota tolerisati takvo ponašanje i ostati u vezi koja vas uništava.
Kroz njenu ispovest, postaje jasno da nasilje u porodici nije samo fizičko, već i psihičko zlostavljanje koje ostavlja duboke ožiljke. „Zlostavljači su podmukli, nanose tako teške batine da se čovek boji za život“, priča Ceca, opisujući svaki trenutak straha kroz koji je prošla. Svi koji su preživeli ovakve situacije znaju da je izlazak iz njih često veoma težak.
- „Na kraju sam došla do tačke gde više nisam mogla izdržati i rekla sam mu ‘Ubij me, ja više neću s tobom da ostanem’.“ Ove reči možda zvuče dramatično, ali zapravo odražavaju duboku psihološku i fizičku iscrpljenost žrtve, koja se oseća potpuno nemoćno, kao da nema izlaza.
Ona ističe da su godine zlostavljanja bile teške, a njen proces izlaska iz takve veze trajao je 5-6 godina. Godine straha, bola i psihičkog zlostavljanja bile su sveprisutne, ali najgore od svega je što je Ceca bila zarobljena u tom ciklusu nasilja, verujući da nema izlaza.
„Moje nevolje su trajale 5-6 godina dok ga nisam napustila, a jednom mi je čak i Mara spasila život.“ Mara, njena prijateljica i osoba kojoj je verovala, bila je ključna u njenoj odluci da napusti nasilnog partnera i krene dalje. Bez prijatelja, podrške i hrabrosti drugih žena koje su prošle kroz slične stvari, mnoge žrtve nasilja ostaju u začaranom krugu.
- Priča Svetlane Kitić je dirljiva i istovremeno poučna, jer pokazuje snagu žene da se izbori za svoj život, ali i koliko je važno da društvo, mediji i institucije ozbiljno shvate problem nasilja u porodici. Progovaranje o ovoj temi može biti prvi korak ka promeni i oporavku, ali samo uz adekvatnu podršku.
Ceca je, kroz svoju ispovest, naglasila koliko je važna podrška bližnjih i zajednice, jer ni jedan čovek ne bi trebao da prolazi kroz ovakve horore sam. „Zato je važno pričati o tome, jer samo tako možemo pomoći da se nasilje u porodici jednom zauvek zaustavi“, zaključuje ona.
- Nasilje prema ženama nije nešto što bi trebalo da bude normalizovano ili prećutkivano. Žene koje se odluče da progovore i potraže pomoć zaslužuju punu podršku, jer su one heroji u svojoj borbi za bolji život. Ceca Kitić je hrabro kročila tim putem, i njen primer može poslužiti kao inspiracija svim ženama koje se nalaze u sličnim situacijama.