Napravite nevjerojatno ukusne tikvice za svaki dan Evo brzog i jednostavnog recepta za tikvice koji svatko može napraviti.
Tikvice su ukusne i hrskave.
Trebat će vam:
2 tikvice sol, crni papar 1 žličica peršina 1 žličica paprike 3 jaja 100 grama krušnih mrvica 50 grama brašna Za pripremu pogledajte video ispod:
BONUS TEKST
Visoke temperature nisu ugodne nikome, a posebno osobama s kroničnim bolestima poput dijabetesa. U slučaju ljeta bitna je hidracija, kao i prilagođavanje terapije u biti ljetnoj prehrani. Zdravlje Kurir razgovaralo je s prof.dr.Srđanom Popović, endokrinologinjom o tome na što još trebate obratiti pozornost tijekom putovanja i odmora ako imate dijabetes.
Pravilna hidracija važna je za sve tijekom leta, a dijabetičari posebno trebaju voditi računa o dovoljnom unosu tekućine. – Osobe s dijagnozom dijabetesa ne bi trebale nigdje tijekom leta ići bez boce vode jer dehidracija može biti kobna za dijabetičara. Klasični simptomi hiperglikemije su suha usta i osjećaj žeđi (budući da se ne znojimo puno) također mogu dovesti do dijabetičke kome, objašnjava prof. dr. Popović.
Terapiju je potrebno prilagoditi prehrani. – Ako je pacijent na inzulinskoj terapiji, dozu inzulina treba smanjiti s obzirom na obroke koji su u pravilu lakši i manje kalorični tijekom leta. To znači da se lako može pojaviti hiperglikemija ako se zadrži stari režim inzulina, kada nije bilo ovako toplo.
Ako je netko primio 12 jedinica brzodjelujućeg inzulina prije obroka, trebao bi to smanjiti na najmanje šest jedinica, prepoloviti dozu, a zatim pratiti stanje, naravno, uvijek uz konzultacije s liječnikom. Također, važno je voditi računa o unosu voća koje je prilično slatko, posebice lubenice. Kada putujete u druge vremenske zone, dozu inzulina potrebno je postupno prilagođavati.
Budite oprezni ako mijenjate vremenske zone. – Što se tiče putovanja i prilagodbe vremenske zone, brzodjelujući inzulin koji je povezan samo s obrokom može se nastaviti kao i kada se obrok uzme. Jedini koji treba polako smanjivati tijekom 2 sata je večernji inzulin, koji pokriva proizvodnju inzulina unutar 24 sata. Ovo se mora suziti. Dakle, ako letimo u Ameriku ili Australiju, na primjer, ne bismo trebali propustiti dozu tek tako.
Morate vratiti sat na prethodno vrijeme; ako si si dao šansu u 10 navečer, moraš tako nastaviti. Onda se svaka dva do tri dana pomaknite za dva sata, produžujte ili skraćujte ovisno o tome krećete li se vremenskim zonama prema istoku ili zapadu – pojašnjava naša sugovornica.
Što se tiče oralne terapije, i dalje možete nastaviti uobičajenim ritmom jer se uzima prije doručka. – Oralna terapija prati unos hrane, stoga pazite da ne izazove hipoglikemiju ako preskočite obrok. Ako niste u mogućnosti imati senzore koji prate hipoglikemiju iz minute u minutu, obavezno nosite trake Uvijek nosite aparat za mjerenje šećera Šećer treba pratiti svaki dan, a važno je imati i aparat za određivanje glikemije, naglašava prof.dr.Popović. – Ne oslanjajte se na osjećaj; niti ćete osjetiti nizak ili visok šećer.
Bolesnici s autonomnom neuropatijom ne osjećaju ništa, mogu samo klonuti i izgubiti svijest. Jedna od osnovnih manifestacija autonomne neuropatije je nemogućnost prepoznavanja hipoglikemije; to je kada pacijent nije svjestan da mu se šećer u krvi snižava, pa lako može pasti u nesvijest.
Tada je u takvim uvjetima bolje neko vrijeme držati bolesnika hiperglikemijskim, kako bi šećer u krvi bio viši i izbjegla hipoglikemija. Obavijestite suputnike da imate dijabetes. – Ako niste u mogućnosti imati senzore koji prate hipoglikemiju iz minute u minutu, obavezno nosite trake. Ako putujete sami, obavijestite svoje suputnike da imate dijabetes kako bi ljudi oko vas znali kako reagirati ako vam se nešto dogodi.