Zucchini Cheese Meatballs nude ugodnu kombinaciju hrskavih tikvica i slanog sira, što rezultira skladnom mješavinom okusa koji su i zadovoljavajući i hranjivi. Ove divne mesne okruglice izvrstan su izbor za pojedince koji traže zdravo i ukusno jelo koje ne pravi kompromise ni u jednom aspektu.
- Iznimna svestranost ovog jela doista je nevjerojatna. Tikvice narezane na kockice, krumpir i mrkva zajedno stvaraju prekrasnu teksturu, dok dodatak sira dodaje dašak luksuza i ugodnu aromu mješavini. Uključivanjem domaćeg grčkog jogurta i umaka od majoneze, ovi hamburgeri postaju svestran izbor prikladan za brzi ručak, osvježavajuću večeru ili ukusno predjelo u kojem možete uživati tijekom društvenih okupljanja.
Za uspješnu pripremu ovog recepta neophodno je uključivanje sljedećih sastojaka:
Za pripremu umaka prikupite sljedeće sastojke:
2 naribane tikvice;
sol, za poboljšanje okusa;
1 krumpir, nariban;
2 jaja;
1 mrkva,
naribana;
grančica sitno nasjeckanog peršina;
1 mljeveni češanj češnjaka;
1/2 žličice paprike;
crni papar, za začin;
5 žlica brašna;
120 grama ribanog sira;
i maslinovo ulje, za prženje.
Osim toga, trebat će vam 2 žlice grčkog jogurta, 2 žlice majoneze, šaka nasjeckanog peršina, 1 nasjeckani režanj češnjaka i sol po želji kako biste dovršili ovaj recept. priprema: Da biste započeli pripremu tikvica, prebacite naribane tikvice u prostranu zdjelu i dodajte malu količinu soli.
- Ostavite da se odmori 10 minuta prije nego što krenete sa sljedećim korakom, koji uključuje čvrsto stiskanje tikvica kako biste uklonili sav višak tekućine. Kako se pripremaju okruglice od krumpira? S tikvicama pomiješajte krumpir narezan na kockice, mrkvu, jaja, peršin, češnjak, papriku, crni papar i brašno.
Miješajte dok se potpuno ne sjedini. Za pripremu hamburgera sa smjesom nježno pomiješajte naribani sir. Zagrijte maslinovo ulje u prostranoj tavi na srednje jakoj vatri za pečenje hamburgera. Žlicama oblikujte smjesu u spljoštene pljeskavice.
- Stavite mesne okruglice na lim za pečenje i ostavite ih da se peku otprilike 3-4 minute sa svake strane, dok ne dobiju prekrasnu, zlatnu i hrskavu konzistenciju. Nakon što su kuhani, nježno prebacite hamburgere iz tave i ostavite ih da se ocijede na upijajućim papirnatim ručnicima.
Za umak, pomiješajte grčki jogurt, majonezu, mljeveni češnjak, mljeveni peršin i sol u maloj posudi, miješajući dok ne dobijete kremastu i gustu konzistenciju. Prilikom posluživanja hamburgera od tikvica i sira, važno je da budu vrući i da ih prati umak.
BONUS TEKST
Glavobolje i povišen krvni tlak pacijenti često navode kao početne pokazatelje poremećaja rada bubrega. Ključno je prepoznati da bolesti bubrega mogu biti posljedica arterijske hipertenzije i pridonijeti joj. Objašnjenje ovog fenomena u razgovoru za Kurir zdravlje daje dr. Milica Kravljač, nefrologinja na Klinici za nefrologiju KBC Srbije.
Arterijska hipertenzija, također poznata kao visoki krvni tlak, svrstava se uz dijabetes melitus kao vodeći čimbenik u razvoju kronične bolesti bubrega. Ovo rašireno stanje pogađa jednu od svakih deset osoba diljem svijeta, što ga čini dominantnom globalnom zdravstvenom zabrinutošću. Hipertenzija nepovoljno utječe na male krvne žile u tkivu bubrega, što dovodi do promjena u protoku krvi unutar bubrega.
To u konačnici uzrokuje trajno oštećenje i kasnije propadanje bubrežnog tkiva. U početku, hipertenzija utječe samo na strukturni integritet bubrega, ali s vremenom, to oštećenje napreduje i slabi njihovu funkcionalnost. Ako se ne liječi, to može u konačnici rezultirati zatajenjem bubrega, što zahtijeva potrebu za dijalizom ili transplantacijom bubrega. Dr. Milica Kravljača, nefrolog Klinike za nefrologiju Klinike za nefrologiju Univerzitetske bolnice Srbije, radi kao asistent u svojoj oblasti.
Prema riječima dr. Kravljače, izostanak liječenja ili adekvatne kontrole hipertenzije predstavlja značajnu prijetnju brzom propadanju bubrega i nastanku zatajenja bubrega, za razliku od kontrolirane i dobro regulirane arterijske hipertenzije. Procjenjuje se da će približno 40 posto osoba s hipertenzijom koje se ne liječe doživjeti oštećenje bubrega. Pregled kod liječnika, uz mjerenje krvnog tlaka te analizu krvi i urina, ima presudnu ulogu u praćenju zdravlja bubrega.
Odnos visokog krvnog tlaka i bubrega je recipročan, što znači da bubrežna bolest može biti i posljedica i katalizator arterijske hipertenzije. Prema liječniku, bolesti bubrega koje rezultiraju hipertenzijom mogu utjecati na jedan bubreg (kao što je stagnacija mokraće, suženje bubrežne arterije, kronični pijelonefritis ili ciste na bubregu) ili na oba bubrega (uključujući glomerulonefritis i urođene bolesti bubrega).
Redovite pretrage krvi i urina ključne su za praćenje zdravlja bubrega. Dr. Kravljača ističe da su kreatinin i urea ključni pokazatelji funkcije bubrega, a te se pretrage mogu napraviti u svakom laboratoriju. Jednako značajan i široko dostupan za procjenu zdravlja bubrega je test urina. Ovo sveobuhvatno ispitivanje procjenjuje fizičke, kemijske i sedimentne komponente urina.
Prisutnost albumina u urinu ukazuje na početne faze oštećenja bubrega, što naglašava važnost provođenja ovog testa kad god je to moguće. Krvne žile bubrega reflektiraju se u krvnim žilama fundusa tijekom ultrazvuka bubrega, ultrazvuka, ultrazvuka želuca i ultrazvuka abdomena.