Talismani su priznati i poznati u svakoj kulturi a u poslednje vreme je pravu ekspanziju doživelo popularno “Fatimino oko” a šta ono predstavlja i za šta se koristi saznajte u današnjem članku.
- Ako ste ikada boravili u nekom od popularnih letovališta poput onih u Grčkoj, Turskoj, Egiptu ili na Kipru, gotovo sigurno ste primetili jedan upečatljiv simbol – duboko plavo stakleno oko koje deluje kao da vas posmatra gde god da se okrenete. Taj neobični detalj, poznat kao Fatimino oko, Tursko oko ili Nazar, nije samo dekoracija ili suvenir koji turisti rado kupuju, već nosi bogatu simboliku i duboko ukorenjeno značenje koje se prenosi generacijama.
Naziv „Nazar“ potiče iz arapskog jezika i izveden je od reči „nazara“, koja označava pogled ili mišljenje. Prema drevnim verovanjima, pojedini pogledi – naročito oni puni zavisti, mržnje ili negativne emocije – mogu ostaviti štetan trag na osobi, predmetu ili čak domu. Ova pojava poznata je pod imenom „urokljivo oko“, koje u mnogim kulturama simbolizuje nevidljivu silu negativnog uticaja.
- Verovanje u zaštitu od uroka prisutno je vekovima unazad, naročito na području Bliskog istoka, Mediterana i Centralne Azije. U Turskoj, na primer, simbol nazara može se videti gotovo svuda – na ulaznim vratima, u automobilima, iznad dečjih krevetića, pa čak i u kancelarijama. Smatra se da ovaj simbol ima sposobnost da apsorbuje negativnu energiju upućenu od strane drugih ljudi i da tako štiti svog vlasnika od zlih uticaja.
Tradicionalno, ovo “oko” se izrađuje od ručno duvanog stakla, najčešće u plavoj boji, iako se mogu naći i varijacije u beloj, crnoj, pa i zlatnoj boji. Plava se najčešće koristi jer simbolično povezuje nebo i more – dva beskrajna i moćna prirodna elementa koji se u mnogim tradicijama smatraju zaštitnicima. Osim estetske vrednosti, veruje se da boja plave ima sposobnost da smiri i odagna negativnu energiju.
- U islamskoj tradiciji postoji legenda o Fatimi, ćerki proroka Muhameda, koja je svom suprugu, pre njegovog odlaska na put, poklonila komad plavog stakla za sreću i zaštitu. Prema predanju, upravo taj dar ga je sačuvao od opasnosti na putovanju, te je simbol Fatiminog oka postao trajna amajlija zaštite i sigurnosti.
Ovaj simbol se često koristi i u domovima sa ciljem da zadrži pozitivnu energiju u prostoru. U mnogim kućama, naročito u Grčkoj i Turskoj, plavo oko se postavlja pored ulaznih vrata ili iznad njih, kako bi „dočekalo“ svakoga ko ulazi i otkrilo potencijalne negativne namere. U slučaju dece, naročito novorođenčadi, često se veže kao privezak iznad krevetića u uverenju da štiti bebu od uroka i nevidljivih štetnih uticaja.
- Pored svoje simbolike, Fatimino oko nosi i materijalni značaj. Smatra se da su elementi od kojih je napravljeno – staklo, bakar, gvožđe, so i voda – kombinacija koja omogućava amajliji da upija i neutrališe štetne vibracije. Kada se dogodi da amulet pukne ili se ošteti bez jasnog razloga, to se tumači kao znak da je preuzelo snažan negativan udar i da je ispunilo svoju zaštitnu svrhu. U tom slučaju, preporučuje se da se amajlija zameni novom kako bi nastavila da pruža zaštitu.
Danas, iako mnogi Fatimino oko posmatraju kao atraktivan ukras ili egzotični suvenir, za druge ono ostaje snažan simbol duhovne zaštite i poverenja u moć pozitivne energije. Bez obzira na to da li verujete u njegovu mističnu moć ili ga nosite iz poštovanja prema tradiciji, ovaj mali simbol ostaje svedok ljudske potrebe da se zaštiti od nevidljivog i da pronađe mir u svetu ispunjenom nesigurnostima.