Živimo u dobu kad se šire razne bolesti svuda po svijetu i dobro znamo kako je prošlo za vrijeme pandemije par godine unazad. Sad se već priča o novim bolestima i danas vam otkrivamo šta se pojavilo nedavno.
- Doktorka Milunka Milinković, epidemiolog Instituta “Batut”, izjavila je da osobe zaražene groznicom Zapadnog Nila imaju izraženije kliničke simptome, uključujući upalu mozga.
Od potvrde prve ovosezonske zaraze virusom Zapadnog Nila u Srbiji prije gotovo tri tjedna, ukupno je prijavljeno osam slučajeva, pet muškaraca i tri žene. Prema riječima dr. Milunke Milinković, svih osam evidentiranih pacijenata ima značajne kliničke simptome.
“To ukazuje da postoji infekcija središnjeg živčanog sustava, koja može uključivati upalu moždanog tkiva ili moždanih ovojnica. Za takvo je stanje nužna hospitalizacija jer zahtijeva liječenje u specijaliziranim ustanovama i odgovarajuću terapiju, objašnjava dr. Milinković.
Možemo zaključiti da ovo predstavlja složeniji klinički scenarij, s obzirom da uključuje infekciju središnjeg živčanog sustava. Napominje da bolest pogađa osobe oba spola, a tipična dob oboljelih je 68 godina. Prema riječima dr. Milinković, ti teži oblici pogađaju pretežno starije osobe.
Od lipnja do studenog provodi se intenzivan nadzor nad ljudima, ali i nad komarcima koji su prijenosnici ovog virusa. Obično se zaražene jedinke nalaze u riječnim slivovima okruga Vojvodina. Ovakav obrazac zabilježen je iu prethodnoj sezoni, tijekom koje je groznica Zapadnog Nila zabilježena u čak 15 okruga.
Doktorica Milunka Milinković ističe kako je osjetljivost na ovu infekciju vrlo raširena te se ne može tvrditi da su određeni segmenti stanovništva izloženi većem ili manjem riziku. Dr. Milinković navodi da su osobe koje su u povećanom riziku od teških manifestacija bolesti prije svega osobe starije od 50 godina i osobe s već postojećim kroničnim oboljenjima.
To uključuje osobe s kardiovaskularnim bolestima ili one koji su imunokompromitirani zbog oslabljenog imunološkog sustava. Osim toga, u ovu rizičnu skupinu spadaju i osobe s metaboličkim poremećajima i bolestima bubrežnog sustava.
Dr. Milinković navodi da kod većine ljudi ubod komarca ne dovodi do vidljivih simptoma ili znakova bolesti, odnosno bolest prolazi asimptomatski. Kod 20 posto zaraženih određeni klinički simptomi manifestiraju se na sljedeći način: – generalizirano povećanje tjelesne temperature – također se mogu primijetiti blagi slučajevi ospica. – nelagoda u mišićima i zglobovima – slabost.
Dr. Milinković navodi da se ovo kliničko stanje obično povlači samo od sebe unutar pet do šest dana, čak i bez ciljanog liječenja. Ograničeni dio zaraženih pojedinaca, točnije jedan od svakih 150, može doživjeti ozbiljniju verziju bolesti, koja se predstavlja kao: – migrena – ukočenost u vratu – i preokret.
- Nalazimo se u vremenu kada se brojne bolesti šire globalno, a događaji s pandemijom od prije nekoliko godina još su svježi u našim sjećanjima. Već su počele rasprave o novim bolestima.
- U ovu rizičnu skupinu spadaju osobe koje boluju od kardiovaskularnih bolesti, osobe oslabljenog imuniteta zbog narušenog imunološkog sustava, kao i osobe s metaboličkim poremećajima i bolestima bubrežnog sustava.
“U ovoj situaciji neophodno je da se osobe koje ispoljavaju ove simptome posavetuju sa svojim izabranim lekarom i da se upute u odgovarajuće zdravstvene ustanove”, rekao je za RTS dr Milinković. Nadamo se da je sadržaj ovog članka bio informativan za vas i da ste upoznati sa novim zdravstvenim izazovima.