Neki partneri nemaju sasvim usklađen zajednički život u smislu navika i rutine. Neki su više ranoranioci, a drugi su noćne ptice. Danas otkrivamo jednu interesantnu ispovijest jedne žene.
“Svako jutro moj suprug odlazi na posao oko 7, dok ja obično ostajem u krevetu do 9 ili 10.” Jednog posebnog jutra, čujem ga kako se vraća kući; otvaraju se vrata donjeg kata i čujem korake. Pogledavši na sat, primijetio sam da je 08:35. Pretpostavljajući da je sigurno nešto ostavio na poslu, pokušavam ponovno utonuti u san.
- Međutim, odlučujem mu poslati poruku – ne daj Bože da ustanem iz kreveta da siđem dolje na hladnoći i izravno se raspitam – pitajući ga: “Što si zaboravio?” On odgovara: “O čemu pričaš?”
Odgovaram: “Čujem te dolje kako tražiš nešto. Zove me na telefon, a kad se javim, on sav u panici kaže da je još na poslu. Skočim iz kreveta kao opečena i smjesta zaključam vrata sobe prije nego što pozovem policiju. Ukratko, lopov je ušao kroz prozor, vjerujući da je kuća prazna. Nakon što je čuo moj glas, vjerojatno je odmah pobjegao, ili barem tako tvrdi policija.
DODATNI SADRŽAJ
Jeste li ikada razmišljali o opsegu našeg razumijevanja snova? Tisućljećima su snovi zaokupljali ljudsku znatiželju, a čak i uz znanstvena dostignuća, i dalje su među najdubljim enigmama ljudskog uma. Intrigantan aspekt snova je da pojedinci mogu zaboraviti do 95% njih ubrzo nakon buđenja.
Što objašnjava ovaj fenomen? Jedno od objašnjenja je da je tijekom REM faze, kada se odvija većina snova, aktivnost mozga odgovorna za pamćenje znatno smanjena. Puni simbola i metafora, snovi mogu biti posebno zahtjevni za tumačenje. Prevladavajuća tema, poput pada u snu, može predstavljati osjećaj gubitka kontrole u nečijem budnom životu.
Osim toga, neki istraživači predlažu da snovi služe kao mehanizam našem mozgu za obradu informacija i emocija koje doživljavamo tijekom dana. Zanimljivo je da se sanjarima bave i osobe koje su slijepe od rođenja; međutim, njihovi snovi uglavnom uključuju zvukove, mirise, taktilne senzacije i emocije.
- Intrigantan aspekt snova je da iako mnogi pojedinci sada sanjaju u boji, to nije uvijek bilo točno. Studije provedene 1940-ih i 1950-ih otkrile su da je većina ljudi u to vrijeme imala crno-bijele snove, što je fenomen povezan s prevladavanjem crno-bijele televizije.
Nasuprot tome, u današnjem svijetu, gdje boje igraju vitalnu ulogu u našim svakodnevnim iskustvima, većina pojedinaca sanja u živim nijansama. Još jedna zadivljujuća tema u carstvu snova je lucidno sanjanje. U tom stanju, pojedinac prepoznaje da sanja i može imati određeni stupanj kontrole nad napredovanjem sna.
Ova praksa nije samo uvjerljiva, već je također pokazala svoju učinkovitost u rješavanju noćnih mora i jačanju kreativne misli. Snovi nas uranjaju u carstvo u kojem linije koje razdvajaju stvarnost od mašte postaju nejasne, nudeći osebujno iskustvo koje ostaje tema fascinacije i proučavanja. Stoga, kada se sljedeći put probudite, pokušajte se prisjetiti svojih snova – možda vam vaš um pokušava prenijeti poruku.
DODATNI SADRŽAJ
Fascinantna pojava u prirodi je fenomen poznat kao “pješčane rijeke”, što se preciznije opisuje kao podvodne rijeke koje teku ispod površine oceana. Ove rijeke nastaju zbog posebnih geoloških uvjeta, a jedan od najpoznatijih primjera nalazi se u Meksičkom zaljevu, blizu obale Yucatána.
Do ove pojave dolazi kada morska voda prodire u porozne stijene morskog dna, uključujući vapnenac i dolomit, i spaja se sa slatkovodnim izvorima koji se nalaze pod zemljom. Rezultirajuća voda, koja obiluje solima i raznim mineralima, postaje gušća od susjedne morske vode, pokrećući kretanje slično rijeci i generirajući struju koja teče ispod površine oceana. Među najpoznatijim podvodnim rijekama je “Cenote Angelita” u Meksiku, koja je u biti podvodna špilja čijim podnožjem teče rijeka sumporne kiseline.
Ovaj zadivljujući prizor nalikuje nečemu iz fantastičnog filma – na otprilike 30 metara dubine ronioci nailaze na gusti, tamni sloj vode koji oponaša rijeku. Ispod ovog sloja, rijeka vijuga kroz šumu beživotnog drveća, predstavljajući zadivljujući kontrast bistrim vodama koje obavijaju fenomen. Ronioci dovoljno sretni da istražuju ove podvodne rijeke često opisuju taj susret kao krajnje nadrealan, sličan plovidbi kroz alternativnu stvarnost.
- Miješanje vode različitih gustoća stvara dojam oblaka koji plutaju ispod površine, dok se čini da biljni svijet niče iz podnožja te “rijeke”. Ove izvanredne podvodne rijeke služe kao zadivljujuća ilustracija sposobnosti prirode da stvori zapanjujuće i nepredviđene krajolike.
Osim toga, predstavljaju značajna područja za istraživanje, pomažući znanstvenicima u stjecanju dubljeg uvida u zamršenu odnosa između slatke i slane vode, zajedno s procesima koji utječu na formiranje našeg planeta.