Pretjerana zakrivljenost kralježnice, osobito u središnjem dijelu, glavna je značajka kifoze, stanja koje može nastati iz različitih uzroka kao što su osteoporoza i malformacije kralježnice. Za učinkovito upravljanje i liječenje kifoze, razmotrite sljedeće korisne savjete: Ključno je voditi računa o svojoj težini kako biste osigurali dobrobit svoje kralježnice, jer višak kilograma može stvoriti nepotreban pritisak.

  • Osim toga, obraćanje pozornosti na položaj spavanja ključno je za promicanje optimalnog zdravlja kralježnice. Za one koji preferiraju spavanje na leđima, preporučuje se korištenje isključivo jastuka za vrat. S druge strane, osobe koje se odluče za spavanje na boku trebale bi koristiti jastuk koji adekvatno popunjava prazninu između ramena i vrata, kao i još jedan jastuk za oslonac između koljena i gležnjeva

Za jačanje mišića na leđima, korisno je baviti se vježbama koje ciljaju na gornji dio tijela, uključujući vrat i ramena, jer to može pomoći u prevenciji i liječenju grbe. Jedna nekomplicirana vježba uključuje nježno guranje glave unatrag, koristeći ruke na stražnjoj strani glave. Održavanje ovog položaja u trajanju od 5 sekundi i ponavljanje procesa 10 puta će dati povoljne rezultate.

  • Poboljšanje cirkulacije i poticanje opuštanja mišića može se postići kontinuiranom praksom samomasaže. Važno je održavati pravilno držanje držeći bradu paralelnu s tlom, ramena povučena unatrag, a trbuh uvučen. Ruke bi trebale prirodno visjeti uz tijelo. Kako biste osigurali ravnotežu i pravilno držanje, vizualizirajte hodanje po zategnutoj žici.

Primarni pristup liječenju kifoze uključuje kineziterapiju, oblik liječenja koji se fokusira na opuštanje i jačanje mišića kroz vježbe. Povremeno liječnici mogu predložiti upotrebu steznika, iako se kirurška intervencija rijetko savjetuje. Prije nego što započnete bilo koji program vježbanja ili pokušate samoliječenje, ključno je potražiti savjet zdravstvenog radnika, osobito ako postoje bilo kakvi simptomi koji bi mogli upućivati ​​na temeljne zdravstvene probleme.

BONUS TEKST

Dovoljno sna jednako je važno kao i odgovarajuća prehrana i kisik. U idealnom svijetu jednu trećinu života posvetili bismo mirnom snu. Nažalost, nesanica predstavlja značajan izazov za one koji se s njom bore. Dr. Lindsay Browning, poznata neurologinja i stručnjakinja za poremećaje spavanja, pruža vrijedne uvide o tome kako se oprostiti od besanih noći.

Iako je uobičajeno da se pojedinci prepuštaju aktivnostima kao što su ispijanje kave, listanje društvenih medija ili noćno korištenje toaleta, te navike mogu sabotirati naš san. Kako bismo optimizirali kvalitetu sna, dr. Browning predlaže da slijedimo niz jednostavnih smjernica. Nova istraživanja sugeriraju da ekrani koji emitiraju plavo svjetlo mogu imati manji utjecaj na san, uzrokujući kašnjenje od samo 10 minuta.

Međutim, važno je biti oprezan s emocionalnim okidačima koji mogu biti prisutni na platformama društvenih medija. Kada je riječ o konzumaciji kave, preporuča se suzdržati se od ispijanja kave unutar 8-9 sati prije spavanja. Kofeinu je potrebno otprilike 6 sati da se djelomično razgradi u tijelu, što može poremetiti kvalitetu dubokog sna. Preporučljivo je razmotriti prelazak na biljne čajeve kao alternativu.

Što se tiče večere, preporuča se završiti obrok najmanje tri sata prije spavanja. Konzumacija teških obroka može dovesti do probavnih smetnji i ometati vaš san. Preporučljivo je odlučiti se za laganije i lakše opcije obroka. Kako biste osigurali miran san, preporuča se suzdržati se od konzumiranja alkohola najmanje tri sata prije spavanja. Dok umjereni unos alkohola može pomoći u bržem uspavljivanju, prekomjerna konzumacija može ometati ključnu REM fazu sna.

Stoga se savjetuje umjerena konzumacija alkohola za optimalnu kvalitetu sna. Kako biste optimizirali kvalitetu sna, preporuča se završiti završni trening najmanje 90 minuta prije odlaska na spavanje. Iako se vježbanje povezuje s boljim snom, ono podiže vašu tjelesnu temperaturu, koja se mora smanjiti kako biste lako utonuli u san. Kako bi se postigao brži početak sna, preporuča se topla kupka otprilike jedan sat prije spavanja.

Ovaj ritual kupanja uzrokuje smanjenje tjelesne temperature, olakšavajući proces utonuća u san. Kako biste osigurali miran san, preporuča se isključiti televizor najmanje 30 minuta prije spavanja. Iako je prihvatljivo uživati ​​u televizijskim emisijama u dnevnoj sobi, preporučljivo je kloniti se bilo kakvog sadržaja koji izaziva stres.

Čitanje je najkorisnije kada se čita prije spavanja, jer pomaže u opuštanju uma. Ako je moguće, odaberite drugi prostor za čitanje. Ne postoji vremensko ograničenje kada je riječ o upuštanju u seksualnu aktivnost. Ova ugodna radnja ima sposobnost izazivanja sna zbog otpuštanja oksitocina i prolaktina.

 

Besplatno