– Danas smo za vas organizirali tečaj koji se bavi osobnom higijenom, s posebnim naglaskom na tuširanje. Premda shvaćamo da možda postoje trenuci kada osjećate potrebu da požurite i brzo završite, savjetujemo vam da ne koristite ovaj pristup… Možda ćete se iznenaditi kada saznate koji dio vašeg tijela sadrži najveću koncentraciju mikroba i moguće posljedice neadekvatnog i redovitog čišćenje!

  • Dr. Karan Raj često se bavi temama vezanim uz tjelesnu higijenu i razbija brojne zablude, skrećući pozornost na zdravstvene probleme koji se često ignoriraju. Kroz uvide ovog stručnjaka možete otkriti obilje fascinantnih informacija o tijelu i najboljim postupcima za njegu tijela. Dr. Raj naglašava da čak i osobe koje se svakodnevno kupaju često ne uspiju adekvatno očistiti pupak, koji se smatra jednim od najnečistijih dijelova tijela.

Ovo specifično područje može lako skupiti bakterije, različite vrste prljavštine, mrtve stanice kože, vlakna tkanine i druge slične otpatke. Ključno je naglasiti da samo ispiranje vodom ili kupanje nije dovoljno; za čišćenje se nikada ne smiju koristiti oštri predmeti! Korištenje takvih predmeta predstavlja znatnu opasnost od teških ozljeda i moguće infekcije. Za temeljitije čišćenje pupka neophodna je vata.

  • Neophodno je temeljito oprati i osušiti područje pupka. Liječnici ističu da topli, vlažni nabori stvaraju savršeno tlo za razmnožavanje gljivica, što rezultira osjećajem peckanja, crvenila i neugodnih mirisa. Uspješna tehnika za čišćenje pupka uključuje nanošenje male količine maslinovog ili kokosovog ulja i ostavljanje 10 do 15 minuta prije nego što se ispere. Nakon što se ulje nanese, bitno je oprati pupak sapunom i vodom.

Održavanje dosljednosti u ovoj praksi ključno je, osobito tijekom razdoblja obuke. Neki ljudi radije počinju i završavaju dan tuširanjem, dok se drugi odlučuju za tuširanje u različito vrijeme tijekom dana. No, liječnik ima značajnu poruku za sve: jeste li razmišljali o tome da bi često tuširanje moglo negativno utjecati na vaše zdravlje, posebice na kožu?

  • Tijekom tih sparnih ljetnih dana može biti prilično teško oduprijeti se želji za tuširanjem i opuštanjem, zbog čega se mnogi od nas prepuštaju više puta dnevno bez razmatranja mogućih posljedica. Iznenađujuće, zdravstveni stručnjaci ističu da rjeđe tuširanje zapravo može biti korisno za našu kožu! Dermatologinja Mary Stephenson napominje da svakodnevno tuširanje možda nije neophodno.

Na učestalost tuširanja uglavnom utječu osobni čimbenici poput tipa kože, dobi i razine aktivnosti. Preporuka liječnika da se tušira svaka dva do tri dana prilično je iznenađenje. Uživate li se kupati u kadi ili više volite tuširanje? U usporedbi s kadom, tušem se može uštedjeti čak 50 posto više vode. Osim toga, ključno je uzeti u obzir koliko dugo provodite pod tušem, a idealno trajanje je između pet i sedam minuta.

  • Prema njegovim riječima, prečesto tuširanje može oštetiti zaštitnu barijeru kože i iscrpiti njezina prirodna ulja, što dovodi do problema kao što su suhoća, iritacija, a ponekad čak i osip ili crvenilo. Naglašava da, općenito, tuširanje ne bi trebalo trajati duže od tri minute. To znači da bismo trebali povećati učestalost tuširanja tijekom aktivnosti, treninga ili fizičkog rada jer oni mogu dovesti do pojačanog znojenja.
Besplatno