– Daleko najpoznatiji Tuzlak je Meša Selimović, a uz njega jedino može stati Mirza Delibašić. Njihova zajednička veza leži u činjenici da su obojica napustili Tuzlu kao mladi. Dok se Mirza bavio košarkom u Sarajevu, Meša se preselio u Beograd… Od nesretnog izbijanja rata na ovim prostorima stalno se poziva na razdvajanje po vjerskim i nacionalnim linijama. Ranije su mješoviti brakovi bili prevladavajući i obično su se suočavali s nekoliko problema.

  • Danas izdvajamo jedan istaknuti mješoviti brak: ljubavnu priču Meše Selimovića i Darke Božić koju karakterizira duboka ljubav i međusobno poštovanje. Njihova je veza cvjetala unatoč njezinoj privrženosti pravoslavlju i njegovom muslimanskom naslijeđu, što nije omelo njihovu vezu. Zapisi Meše Selimovića ističu se istraživanjem psiholoških i moralnih aspekata karaktera, zalaženjem u ljudske vrline i mane, te borbom dobra i zla i sukobom istine i obmane.

Cjelokupni Selimovićev opus, iako duboko ukorijenjen u posebno povijesno okruženje, zahvaća bezvremensku i univerzalnu kvalitetu. Rođen je 26. aprila 1910. godine u Tuzli, gdje je završio osnovnu školu i gimnaziju. O svom identitetu izjavio je: “Ja sam iz muslimanske obitelji, iz Bosne, ali sam po nacionalnosti Srbin”. Istakao se na studiju srpskohrvatskog jezika i književnosti na Filozofskom fakultetu u Beogradu, istaknuvši se kao jedan od najboljih studenata kada je rat stigao u Tuzlu.

  • Ovog autora vlasti nisu zaobišle; suočio se s uhićenjem zbog angažmana u Narodnooslobodilačkom pokretu, iskazujući svoj aktivni politički angažman kao član Komunističke partije Jugoslavije. Mešu Selimovića mnogi iz njegovog doba prvenstveno pamte po izuzetnom doprinosu obrazovanju. Iako su neki kritičari isticali ono što smatraju nedostatkom talenta, prepoznali su njegovu impresivnu pismenost.

Nasuprot tome, mlađi vršnjaci su u Meši Selimoviću gledali kao na inspiraciju, diveći se svakom njegovom postupku. Matija Bećković osvrnuo se na svog uvaženog kolegu Mešu Selimovića, rekavši: “Nikada nisam susreo profesore koji su bili tako artikulirani ili tako zapovjednički prisutni i vješti u klasičnoj i suvremenoj književnosti.

  • Njegovo vladanje jezikom, u kombinaciji s pronicljivim aforizmima i opsežnim znanjem, pokazivalo je božanski talent ukorijenjen isključivo u vjeri u umjetnost, koja je Meši osigurala udoban krevet, uredno izglačane košulje i poljubac prije njegova putovanja, koja je otvoreno poštovala želje svoga muža i bila spremna pratiti ga bilo gdje u potrazi za njihovom srećom, dobila je ime Daroslava – Dark Božić.

Darkin Meša svakodnevno se nalazio uronjen u dubine ljudskih nedjela, okružen zlobnim glasovima koji su ga željeli omalovažiti i odvratiti mu pozornost od vlastite nesposobnosti da izvrši značajnu promjenu. Ovo okruženje postalo je žarište političkog uznemiravanja, a ključni trenutak proizašao je iz zanemarivanja vezanog uz okolnosti njegova postojanja. Potpuna nebriga za dobrobit čovjeka koji je dao znatan doprinos svojim književnim i društvenim angažmanom bila je izrazito raširena.

  • Nakon toga Meša Selimović se s obitelji preselio iz Sarajeva u Beograd, gdje je imao prijatelje spremne pomoći ako zatreba. Prije odlaska, napisao je pismo prijatelju u kojem je rekao: “Život u Bosni može biti iscrpljujući i izazovan, posebno za nekoga tko je samo centimetar iznad prosjeka. Taj dodatni centimetar, koji sam nenamjerno stekao, na kraju je rezultirao mojom smrću.

” Dok su se spremali da zauvijek napuste Bosnu, Darka i Meša su svoje stvari odlučili skupiti u nekoliko kofera, a sa sobom su ponijeli i iznošene stvari. Dok su šetali Baščaršijom, Meša se povjerio jednom piscu: “Danas odlazim i ne vraćam se.” Ova je izjava odražavala stvarnost njegove situacije. Zajedno sa svojom suputnicom Darkom krenuo je iz Sarajeva za Beograd, očekujući novi početak pun pouzdanih prijatelja, bez prijekora, zlobe, praznih gestova i političkih komplikacija.

  • U Beogradu je otkrivao mir družeći se s Dobricom Ćosićem i Antonijem Isakovićem, a svake je večeri uranjao u svoju strast prema pisanju. Pored njega, Darka bi ili heklala ili čitala. Nakon što je Meša završio neko poglavlje, Darka je postala entuzijastična slušateljica, upijajući svaku njegovu riječ.

Svojim književnim djelima Meša Selimović je osvjetljavao nedostatke čovječanstva, posebno ističući njegove najdublje mane. Izreka “Tko propusti ljubav, propusti život” sažima vitalni princip postojanja, pruža jedinstvenu perspektivu i služi kao izvor radosti u koji se ulijeva ljubav. Nakon Mešine smrti, prišla joj je žena koja je bila upoznata s njegovim spisima i upitala je: „Gospođo, kao kći generala, što ste uočili u muslimanskom Meši?

  • Ona je odgovorila: “Čovjek koji je cijenio ljudskost bez obzira na identitet. Dubina njihove ljubavi bila je neusporediva. U noći kad je preminuo, rekla je njegovom prijatelju Bećkoviću: ‘Da sam znala da se neće vratiti cijelu noć, legla bih i spavala kraj njega!’ Da joj se pružila prilika, odlučila bi ga ispratiti u smrt; međutim, odlučila je poštivati ​​njegove želje do samog kraja, osiguravajući da posljednje želje njezinog voljenog Meshe ostanu čiste sve dok ona sama ne podlegne vječnom počinku.
Besplatno