Ova biljka poznata je po svom karakterističnom mirisu, a reč je o lavandi, višegodišnjoj vrsti koja se koristi na razne načine. Njeni ljubičasti cvetovi donose posebnu privlačnost i osećaj mira svakom vrtu. Pored svoje estetske vrednosti, lavanda pruža i mnoge praktične koristi, čineći je izuzetno popularnom u vrtlarstvu.

  • Primjerice, njegova aroma smiruje živce i pomaže u opuštanju, a istovremeno privlači pčele koje imaju vitalnu ulogu u oprašivanju biljaka. Nasuprot tome, njegov snažan miris služi kao učinkovito sredstvo odvraćanja od komaraca, pozicionirajući ga kao vrijednog saveznika u borbi protiv ovih dosadnih insekata. Prezimljavanje lavande: Koje korake možete poduzeti da zajamčite obilan cvat sljedeće godine?

Da biste svake godine uživali u živopisnom cvatu lavande, neophodno je pravilno održavanje, osobito u jesenskim mjesecima. Portal Domekiogrodek donosi vrijedne savjete o pripremi lavande za zimu, što je ključno za obilnu cvatnju u nadolazećoj sezoni. Ključno pitanje koje treba razmotriti je: zbog čega je ovo vrijeme ključno za presađivanje lavande? Lavanda se može uzgajati u posudama ili izravno u tlu.

  • Kada se uzgaja u posudi, bitno je presaditi biljku u novu posudu jednom godišnje kako bi se osiguralo da dobiva odgovarajuće hranjive tvari. Nasuprot tome, lavanda posađena u zemlju zahtijeva presađivanje svake 2 do 4 godine, iako se to može dogoditi i ranije ovisno o specifičnim potrebama biljke.

Kako možemo odrediti kada je vrijeme za presađivanje lavande? Postoje pokazatelji koji upućuju na to da lavanda ne uspijeva kako bi trebala i zahtijeva presađivanje. Jasna naznaka ove potrebe javlja se kada biljka ili slabo cvjeta ili uopće ne uspijeva rasti, signalizirajući da joj je potrebno svjetlije, sunčanije mjesto. Međutim, važno je upamtiti da se lavanda nikada ne smije premještati tijekom faze cvatnje.

  • Optimalno vrijeme za presađivanje je rana jesen, točnije nakon završetka ljetne cvatnje i orezivanja biljke. Rujan ili listopad je idealno razdoblje za ovaj zadatak, prije dolaska prvih mrazeva. Ako se presađivanje ne može izvršiti u tom roku, preporučljivo je pričekati proljeće. Priprema tla za premještanje biljaka lavande. Lavanda uspijeva u uvjetima alkalnog tla.

Preporučljivo je procijeniti tlo na novom mjestu prije presađivanja. Kombinacija tla i trave često je idealna za ovu biljku, budući da olakšava pravilnu drenažu dok istovremeno opskrbljuje bitne hranjive tvari za njezin razvoj. Podrezivanje lavande: Tajna obilnog cvata. Drugi bitan element održavanja lavande, uz presađivanje, je rezidba.

  • Redovitim orezivanjem lavande pomažete joj da ostane gusta, ujednačen oblik i potičete obilnu cvatnju. Ova praksa također povećava sposobnost biljke da izdrži oštre vremenske uvjete i eliminira sve bolesne, oštećene ili mrtve stabljike. Zanemarivanje obrezivanja lavande dovest će do opadanja njezinih cvjetova i ukupnog oblika, uzrokujući da se raširi po tlu i uvelike umanji njezinu vizualnu privlačnost.

Lavandu treba orezivati ​​jednom godišnje, a najbolja praksa je da to činite dvaput svake godine – u ožujku i ponovo nakon što procvjeta tijekom ljeta. Ključno je izbjegavati preduboko rezanje jer bi to moglo lišiti biljku osnovnih pupova potrebnih za stvaranje novih listova i cvjetova. Rezidba u jesen ima posebnu važnost jer potiče gušće i živahnije cvjetanje u nadolazećoj sezoni.

  • Osim toga, zanemarivanje podrezivanja lavande u jesen može dovesti do lomljenja grana pod težinom snijega, što može uzrokovati značajnu štetu biljci. Uzgoj lavande pomoću reznica. Jednostavna metoda za razmnožavanje lavande uključuje korištenje reznica dobivenih jesenskom rezidbom. Ovaj je postupak vrlo jednostavan i dostupan svim vrtlarima, uključujući i one koji tek počinju.

Za učinkovito razmnožavanje lavande potrebno je slijediti nekoliko koraka: Odabir izdanaka: Od biljke biramo zdrave bočne izdanke koji tek trebaju procvjetati. Dodatno, mladicu odvojimo od donjeg dijela koji je povezan s glavnom stabljikom. Priprema izdanka uključuje upotrebu oštrog noža za uklanjanje malih izbočina koje se nalaze na donjoj strani izdanka, zajedno s donjim nizovima listova.

  • Ova područja će omogućiti biljci da uspostavi sigurniji korijenski sustav. Da bismo ubrzali proces ukorjenjivanja, primjenjujemo stimulator ukorjenjivanja. Reznice se potom stavljaju u mješavinu zemlje i pijeska, pomiješane u jednakim dijelovima, zatim se zalijevaju vodom i stavljaju u plastičnu vrećicu kako bi se osigurala vlažna atmosfera. Njega reznica: Za nekoliko tjedana na reznicama će se početi razvijati korijenje, što će omogućiti uklanjanje plastične vrećice. Nakon što biljke dobro ukorijene, mogu se presaditi u zasebne posude ili staviti izravno u tlo.

Zaključak Lavanda se ističe kao osebujna biljka koja svakom vrtu daje miris, ljepotu i funkcionalne prednosti. Kako bismo osigurali da lavanda uspijeva i daje obilje cvjetova svake sezone, ključno je pravilno se brinuti za nju, pravilno je presađivati ​​i dosljedno orezivati. Za njegov trajan i uspješan rast bitna je priprema za zimu koja uključuje presađivanje i jesensku rezidbu. Uz to, korištenje reznica za razmnožavanje omogućuje proširenje vašeg vrta novim grmovima lavande uz minimalne troškove.

Besplatno

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here