Ginekologinja Liz Lister otkriva učinke koje na žensko tijelo može imati dugotrajna odsutnost intimnih odnosa, što mnoge žene skrivaju. Iako na emocionalno blagostanje žena često može utjecati nedostatak bliskih odnosa, Lister je identificirao fiziološke promjene koje se događaju tijekom dugih intervala bez intimnosti.
- Liz je opisala čimbenike koji pridonose problemu, rekavši: “Ovo je značajna briga koju moji pacijenti rijetko spominju, vjerojatno zbog osjećaja srama.” Primijetila je da kako se razdoblje seksualne apstinencije produljuje, pritisak na intimne odnose može se pojačati. Liječnik je istaknuo da se to događa jer tkivo postaje manje opušteno i smanjen je dotok krvi u to područje jer se tijelo ne uspijeva priviknuti na iščekivanje snošaja.
Slično kao i tjelesne vježbe, zadovoljstvo koje proizlazi iz seksualnih aktivnosti raste kako se pojedinci na njih više navikavaju, prema liječniku. Ovaj fenomen može utjecati na žene svih dobnih skupina. Bitno je imati na umu da su sudjelovanje u seksualnoj aktivnosti i postizanje orgazma povezani s poboljšanim imunitetom i boljim zdravljem kardiovaskularnog sustava.
- Ako je prošlo neko vrijeme od vašeg posljednjeg intimnog susreta, možda biste trebali razmisliti o uvođenju lubrikanata! Kad se nađete sami, uronite u hobi i eksperimentirajte s raznim alatima. Liz Lister nudi smjernice o kontracepciji: kako biste postigli optimalne rezultate, preporuča se minimalizirati svaki poremećaj vaše hormonske ravnoteže. Iako postoje bojazni u vezi spirale, koja se koristi više od četiri desetljeća, suvremeni modeli znatno su učinkovitiji.
Studija iz 2013. objavljena u Journal of the American Congress of Obstetricians and Gynecologists otkrila je da su ginekolozi bili tri puta skloniji predložiti IUD u usporedbi s alternativnim metodama kontracepcije. Prema ovom liječniku, ova sklonost je dobro utemeljena, budući da spirale imaju stopu učinkovitosti od 99 posto i ublažavaju teška menstrualna krvarenja i grčeve primjenom hormona lokalno, a ne sustavno kao oralni kontraceptivi.
DODATNI MATERIJAL
Proces korištenja doniranih reproduktivnih stanica za in vitro oplodnju je zamršen. I parovi i slobodne žene promišljeno razmišljaju o ovom izboru, često uzimajući vremena prije nego što krenu naprijed. U Srbiji je mogućnost začeća uz pomoć doniranih reproduktivnih stanica dostupna ženama u partnerskom i nepartnerskom odnosu. Ovaj postupak ima zakonsko odobrenje i potporu države, ali i Republičkog zavoda za zdravstveno osiguranje, što ga čini zapaženom inicijativom u svijetu.
- Pravo sudjelovanja u ovom postupku imaju žene koje nisu u braku, kao i one koje ispunjavaju osnovne uvjete. Žena može tražiti postupak koji uključuje donirane reproduktivne stanice ako je specijalist za neplodnost potvrdio da nema njezinih vlastitih stanica i ako je mlađa od 50 godina.
Za žene bez partnera osnovni kriterij je prisutnost vlastitih reproduktivnih stanica (jajnih stanica ), što ukazuje da njezina funkcija jajnika ostaje operativna, što omogućuje odabir donora sperme. Dodatno, za ispunjavanje uvjeta postoji ograničenje vezano za dob, a kod nas je maksimalna dob 50 godina.
- Koje radnje mogu poduzeti parovi ili neudate žene za ovaj postupak i postoji li mogućnost da RFZO to pokrije? Prijave parova i samaca podnose se elektroničkim putem putem E uprave. Online termini se zakazuju, bez obzira radi li se zahvat u javnoj ili privatnoj zdravstvenoj ustanovi.
U privatnim klinikama povjerenstvo procjenjuje pojedince i daje preporuku za nastavak postupka donacije. Ova evaluacija uključuje uvid više stručnjaka, kao što su stručnjaci za neplodnost, embriolozi, psiholozi i pravni savjetnici. Nakon što povjerenstvo da pozitivnu preporuku, započinje proces odabira darivatelja, koji vodi u administrativnu fazu koja uključuje dobivanje odobrenja za uvoz stanica.